Czy konsultacje psychiatryczne online są dobre dla nastolatków?


O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży mówi się bardzo dużo, a dzięki temu wiele trudności i zaburzeń może zostać wykrytych na wczesnym etapie. Obecnie dostęp do specjalistów jest zdecydowanie łatwiejszy niż jeszcze dekadę temu. Wśród młodych zaciera się – charakterystyczne dla wcześniejszych pokoleń – poczucie wstydu, ponieważ spora część ich rówieśników uczęszcza na konsultacje psychiatryczne online lub w gabinecie terapeuty. Te wszystkie elementy składają się na wzrost świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń emocjonalnych u młodych ludzi. W poniższym tekście znajdziesz informacje dotyczące psychiatry online – słabych i mocnych stron terapii w tej formie. Sprawdź, czy pokrywają się one z Twoimi poglądami.

Z jakimi wyzwaniami wiąże się psychiatria online?

Nastolatkowie zmagający się ze stanami lękowymi, brakiem akceptacji czy zaburzeniami psychicznymi powinni porozmawiać ze specjalistą. Wadą okresu dorastania bywa niechęć do dzielenia się swoimi obawami i trudnymi emocjami. Podczas konsultacji psychiatrycznych online dystans między psychiatrą a pacjentem może się jeszcze bardziej zwiększać.

Kolejnym problemem mogą okazać się zakłócenia, na które nie ma się wpływu, np. słabe połączenie internetowe lub obecność w domu innych członków rodziny. Takie sytuacje powodują frustrację oraz dyskomfort, a to natomiast prowadzi do utrudnień w komunikacji i wpływa negatywnie na skuteczność terapii.

Zalety zdalnych konsultacji

Kluczową zaletą spotkań z terapeutą w formie online jest ich dostępność. W dużych miastach nastolatkowie często odwiedzają gabinety psychologów czy psychiatrów po szkole, jednak w mniejszych miejscowościach czy na wsiach nie jest to już takie popularne. Korzystanie ze zdalnej konsultacji to dla wielu jedyny sposób na zdiagnozowanie i wyleczenie problemu.

I choć wcześniej wspomniano, że psychiatra online może powodować jeszcze większe zamknięcie się w sobie pacjenta, to w przypadku niektórych nastolatków rozmowa ze specjalistą przez internet jest zdecydowanym ułatwieniem i szansą na szczere opowiedzenie o tym, co czują. Zdarzają się osoby, którym łatwiej jest mówić o trudnych rzeczach, gdy druga osoba nie znajduje się fizycznie tuż obok nich.

Nie szkodzi spróbować. Gdzie szukać pomocy?

Szukając placówki prowadzącej konsultacje psychiatryczne online, należy zdecydować się na miejsce, które ma doświadczenie w tej formie terapii. Jednym z takich ośrodków jest krakowskie Centrum Dobrej Terapii, które od lat wspiera dorosłych i nastoletnich pacjentów m.in. w zakresie diagnostyki i leczenia zaburzeń psychicznych. Pracujący tam specjaliści oferują różne metody terapii – dopasowane do pacjenta i jego problemu.

Jeśli dziecko lub nastolatek nie mają możliwości uczęszczania na terapię w miejscu zamieszkania, warto dać mu sposobność na spotkanie ze specjalistą online. Dobry terapeuta powinien wiedzieć, jak poprowadzić sesję, aby pomóc młodemu pacjentowi w zrozumieniu jego stanu emocjonalnego.


Oceń: Czy konsultacje psychiatryczne online są dobre dla nastolatków?

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:8