Izolacja natryskowa to z pewnością jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod ocieplania budynków, a jej popularność rośnie w błyskawicznym tempie. Dzięki tej technologii możemy skutecznie zabezpieczyć dom przed stratami ciepła, a co za tym idzie – znacząco zniwelować koszty ogrzewania. Kiedy warto rozważyć jej wykonanie i jakie korzyści z niej wynikają?

Czym jest izolacja natryskowa i jak się ją wykonuje?

Izolacja natryskowa to metoda ocieplania budynków, w której bardzo istotną rolę odgrywa piana poliuretanowa. Proces ten polega na nakładaniu pianki na powierzchnię ścian, stropów, poddaszy bądź fundamentów za pomocą profesjonalnego pistoletu natryskowego. Dwa składniki pianki, a więc poliol i izocyjanian, są mieszane bezpośrednio w pistolecie natryskowym i aplikowane na izolowaną powierzchnię. Po natrysku pianka bardzo szybko zwiększa swoją objętość, tworząc szczelną warstwę o fenomenalnych właściwościach termoizolacyjnych i hydroizolacyjnych.

Technologia natrysku wysokociśnieniowego pozwala na wykonanie izolacji bezpośrednio na miejscu budowy, a sam proces odbywa się naprawdę sprawnie. Pianka poliuretanowa niezwykle dobrze przyczepia się do większości powierzchni, co oznacza, że można ją stosować na niemal każdej powierzchni budynku, gwarantując równocześnie izolację wolną od mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło mogłoby uciekać. Izolacje natryskowe Kraków mają bardzo szerokie spektrum walorów, dlatego też warto zdecydować się na ich wykonanie. 

Dlaczego warto zdecydować się na izolację natryskową?

Izolacja natryskowa ma naprawdę sporo mocnych stron, które wyróżniają ją na tle klasycznych metod ocieplania. Przede wszystkim jest ona znana z tego, że tworzy bardzo szczelną warstwę izolacyjną, która doskonale chroni przed szeroko pojętymi stratami ciepła. Dzięki natryskowi wysokociśnieniowemu pianka wypełnia wszelkie szczeliny i najmniejsze zakamarki, eliminując tym samym ryzyko powstawania mostków termicznych i zapewniając należyty komfort wszystkim domownikom. 

Co więcej, pianka PUR jest odporna na zmienne warunki środowiskowe, a jej parametry fizyczne nie zmieniają się z upływem czasu. Oznacza to, że izolacja zrobiona tą metodą będzie spełniała swoje funkcje przez naprawdę długie lata. Pianka poliuretanowa jest bardzo odporna na agresywne środowisko chemiczne, co wpływa na to, iż bardzo dobrze sprawdzi się w miejscach narażonych na różne czynniki zewnętrzne. Dzięki swojej niesamowitej lekkości pianka nie obciąża konstrukcji budynku, co jest niebywale istotne przy ocieplaniu poddaszy.

Kiedy najlepiej zrobić izolację natryskową?

Izolacja natryskowa sprawdzi się w zasadzie w każdej części budynku, lecz najczęściej stosuje się ją do ocieplania poddaszy, ścian, fundamentów, a także w miejscach trudnodostępnych. Mostki termiczne przy oknach i drzwiach na pewno skorzystają na zastosowaniu tej innowacyjnej metody. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku nowo budowanych domów, jak również przy termomodernizacji starszych obiektów. Oznacza to, że izolacja natryskowa jest polecana dla niemal każdego. 

Najlepszym momentem na wykonanie izolacji natryskowej jest czas po zakończeniu stanu surowego zamkniętego budynku, kiedy to dostęp do ścian i stropów jest bardzo prosty, a wewnątrz panuje relatywnie suchy klimat. Pianka poliuretanowa dobrze przylega do różnych powierzchni. Dzięki temu można ją natryskiwać na ściany betonowe, ceglane, drewniane, a nawet metalowe. Warto jednak mieć na uwadze to, że właściwe nałożenie pianki wymaga odpowiednich warunków technicznych i doświadczenia, dlatego najlepiej powierzyć wykonanie izolacji renomowanym specjalistom.


Oceń: Izolacja natryskowa – kiedy ją wykonać?

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:17