Jan Ripper


Jan Ripper, urodzony 13 lipca 1903 roku w Krakowie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego motorsportu. Swoją pasję do wyścigów połączył z niesamowitym talentem, który ujawniał podczas rajdów.

Niestety, zmarł 24 maja 1987 roku w Zakopanem, pozostawiając po sobie trwały ślad w sercach miłośników motoryzacji.

Życiorys

Jan Ripper był synem Wilhelma, który był pionierem polskiego automobilizmu. W 1921 roku zadebiutował w swoim pierwszym wyścigu motocyklowym, który odbył się na trasie Kraków-Zakopane. W latach 1927–1931 brał udział w prestiżowych Wyścigach Tatrzańskich. W 1928 roku, wspólnie z Michałem Harkawym, stali się pierwszymi Polakami, którzy wystartowali w Rajdzie Monte Carlo.

W swojej karierze odniósł wiele sukcesów, dwukrotnie zdobywając pierwsze miejsce w Rajdzie Polskim – w latach 1929 oraz 1938. Używając Bugatti type 37C z silnikiem o pojemności 1,5 litra, zyskał uznanie także poza granicami kraju, triumfując w rajdach organizowanych w Budapeszcie, Ecce Homo (Czecho-Słowacja) oraz Semmering (Austria). Był również honorowym członkiem Automobilklubu Polski, a w1930 roku dołączył do grona siedmiu pierwszych członków Elity Polskich Jeźdźców Automobilowych.

Po II wojnie światowej, w 1945 roku, przeprowadził się z Krakowa do Zakopanego, gdzie otworzył warsztat samochodowy. Prowadził go najpierw przy ulicy Chramcówki, a później na Spyrkówce. Nadal aktywnie uczestniczył w rajdach, nierzadko w towarzystwie swojej żony, Stanisławy Marii Ripper. Mimo licznych sukcesów w wyścigach, brakowało mu odpowiedniego samochodu, który mógłby w pełni wykorzystać jego talent i umiejętności. W celu zaradzenia tej sytuacji, w latach pięćdziesiątych, w swoim niewielkim warsztacie skonstruował wyścigowe pojazdy SAM, bazujące na podzespołach aut z demobilu.

Jan Ripper startował w zawodach niemal do końca swojego życia, a ostatni rajd wygrał, mając 76 lat. Po jego śmierci, spoczął na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem (kw. A4-5-1).

Przypisy

  1. Wywiad: Krakowski Klan Automobilowy – automobilownia.pl
  2. Robert Mucha i Stanisław Szelichowski 120 lat sportu samochodowego w Polsce, Axis Mundi, 2013 r., 319 s. ISBN 978-83-61432-62-3, str. 32-33
  3. śp. Jan Ripper

Oceń: Jan Ripper

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:7