Fundacja „Pokonaj Chłoniaka”


Fundacja "Pokonaj Chłoniaka" to dynamicznie rozwijająca się organizacja pożytku publicznego, której siedziba znajduje się w malowniczym Krakowie, przy ulicy Rejtana 2. Została założona w 2019 roku z inicjatywy dwóch wybitnych specjalistów, prof. dr. n. med. Wojciecha Jurczaka oraz dr hab. n. med. Moniki Długosz-Daneckiej.

Głównym celem fundacji jest edukacja chorych i poszerzanie ich wiedzy na temat diagnostyki oraz leczenia chłoniaka. W ramach swoich działań, fundacja ma na celu dostarczenie zweryfikowanych przez specjalistów informacji na temat nowych metod terapii, co jest nieocenione dla pacjentów i ich rodzin.

Cele formalne i struktura

Najważniejsze cele fundacji

Fundacja ma na celu wspieranie osób chorych na chłoniaka poprzez różnorodne działania. Istotnym elementem jest edukacja dotycząca diagnostyki i leczenia tego typu nowotworu, która jest niezbędna dla pacjentów oraz ich bliskich.

Organizacja dąży do zapewnienia dostępu do rzetelnych informacji na temat nowych, innowacyjnych metod leczenia, które są opracowywane i udostępniane przez specjalistów medycznych.

Kolejnym ważnym celem jest budowanie społeczności chorych, która będzie miejscem wymiany doświadczeń oraz wsparcia dla osób z podobnymi przeżyciami. Szkolenia dla personelu medycznego są również kluczowym elementem działalności fundacji, mające na celu podniesienie standardów leczenia chłoniaków.

Zarząd

Organizację prowadzi zespół doświadczonych osób, w tym:

  • Wojciech Jurczak – prezes,
  • Monika Długosz-Danecka – wiceprezes,
  • Alicja Prochoń – dyrektor fundacji.

Rada fundacji

W skład Rady Fundacji wchodzą:

  • Piotr Watoła,
  • Ewa Pietrusza,
  • Marcin Pasiarski.

Działalność

Fundacja „Pokonaj Chłoniaka” w 2019 roku uruchomiła serwis www.chloniak.org, który pełni funkcję kluczowego źródła informacji dla osób zdiagnozowanych z chłoniakiem. Serwis ten zapewnia szczegółowe dane dotyczące najczęściej występujących podtypów tej choroby, a także standardy diagnostyki oraz leczenia. W materiałach zamieszczonych na stronie można znaleźć wyjaśnienia dotyczące działania różnych metod terapeutycznych.

Portal ma na celu być przewodnikiem dla pacjentów, którym postawiono diagnozę chłoniaka. Oferuje informacje zarówno o metodach leczenia, które są w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jak i o aktualnych badaniach klinicznych prowadzonych w Polsce, które mogą umożliwić pacjentom bezpłatny dostęp do innowacyjnych technologii medycznych.

Fundacja organizuje webinary z udziałem specjalistów takich jak hematoonkologowie oraz lekarze innych dziedzin, a także psychoonkologów i onkodietetyków. Podczas tych interaktywnych sesji uczestnicy mają możliwość zadawania pytań ekspertom, co sprzyja zwiększeniu wiedzy oraz zrozumienia i akceptacji w kontekście terapii.

W ramach działalności fundacji zainicjowano także programy edukacyjne dla pielęgniarek i pielęgniarzy, który ma na celu poszerzenie ich wiedzy na temat metod leczenia chłoniaków oraz sposobów radzenia sobie z efektami ubocznymi terapii.

Istotnym elementem działalności fundacji jest społeczność „NiePochłonięci”, która jest największą w Polsce grupą online, skupiającą osoby chore na chłoniaka oraz ich rodziny. Na tym portalu omawiane są kluczowe zagadnienia związane z diagnostyką i terapią, a członkowie grupy mogą także liczyć na wzajemne wsparcie oraz zrozumienie w obliczu trudności związanych z chorobą.

Źródła finansowania

Fundacja „Pokonaj Chłoniaka” pozyskuje środki na swoją działalność głównie dzięki grantom edukacyjnym oraz różnorodnym darowiznom.

Od roku 2023 fundacja uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego, co umożliwia jej skorzystanie z odpisów wynoszących 1,5% od podatku dochodowego, który płacą osoby fizyczne.

Wsparcie fundacji jest również możliwe poprzez wpłaty darowizn, które można zrealizować za pośrednictwem portalu SiePomaga: Wsparcie dla Fundacji Pokonaj Chłoniaka.

Przypisy

  1. Fundacja Pokonaj Chłoniaka [online], ngo.pl [dostęp 07.02.2023 r.]
  2. a b c PokonajP. Chłoniaka PokonajP., CHŁONIAK - Objawy, diagnoza i leczenie chłoniaków. Chłoniaki i eksperci ! [online], Pokonaj Chłoniaka [dostęp 07.02.2023 r.]
  3. a b „FUNDACJA POKONAJ CHŁONIAKA” KRS: 0000810662 REGON: 384712668 [online], www.wyszukiwarkakrs.pl [dostęp 07.02.2023 r.]
  4. a b ŚwiatŚ. Zdrowia ŚwiatŚ., Fundacja Pokonaj Chłoniaka działa już rok! [online], 2020 r.

Oceń: Fundacja „Pokonaj Chłoniaka”

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:24