Brak lądowiska na Szpitalu im. Narutowicza. Nowe ustalenia dla transportu medycznego


Decyzja prezydenta Krakowa o niebudowaniu lądowiska na dachu Szpitala im. Narutowicza ma znaczące konsekwencje dla systemu transportu pacjentów w mieście. Loty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą teraz odbywać się na pobliskim lądowisku Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jana Pawła II. Wybór tego rozwiązania podyktowany został wysokimi kosztami inwestycji oraz dotychczasowymi niskimi statystykami lądowań w szpitalu. Konsekwencje tej decyzji nie wpłyną na funkcjonowanie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Krakowskie władze podkreślają, że budowa lądowiska w obrębie Szpitala im. Narutowicza wiązałaby się z ogromnymi wydatkami, które szacowane są na 76,2 mln zł. Ponadto, zaledwie 40 lądowań w roku 2023 oraz 36 do września bieżącego roku wskazują na stosunkowo niewielką liczbę operacji, co dodatkowo osłabia argumenty za realizacją takiej inwestycji. Nowe porozumienie między dyrektorami obu szpitali ma zapewnić efektywny i szybki transport pacjentów z lądowiska na ul. Prądnickiej 80 do Szpitala im. Narutowicza.

Na podstawie zawartego porozumienia, które wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku, transport medyczny będzie spełniał wymagania określone w przepisach dotyczących szpitalnych oddziałów ratunkowych. Dzięki umowie możliwe będzie zapewnienie pacjentom znajdującym się w nagłym zagrożeniu życia bezpiecznego transportu w czasie nieprzekraczającym 5 minut. Władze zapewniają, że brak lądowiska na Szpitalu im. Narutowicza nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo ani jakość usług medycznych oferowanych mieszkańcom Krakowa.

Źródło: Urząd Miasta Kraków


Oceń: Brak lądowiska na Szpitalu im. Narutowicza. Nowe ustalenia dla transportu medycznego

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:6


Zobacz Także