W Krakowie podjęto kroki mające na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Rząd zaakceptował projekt nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który przewiduje powstanie Strefy Czystego Transportu w miastach liczących powyżej 100 tys. osób. Przepisy, które trafią do Sejmu, obligują te miasta do wprowadzenia odpowiednich regulacji w przypadku przekroczenia norm stężeń dwutlenków azotu. W Krakowie, problem ten jest szczególnie istotny, biorąc pod uwagę długoletnie naruszenia legalnych norm jakości powietrza.
Nowe przepisy, jeśli zostaną uchwalone przez Parlament, ustanowią prawny obowiązek dla Krakowa w zakresie stworzenia Strefy Czystego Transportu. Dotychczasowe pomiary wskazują, że średnioroczne stężenie dwutlenków azotu w mieście przekracza ustalony próg wynoszący 40 µg/m³. Główne źródło emisji tych substancji we wschodniej metropolii stanowią samochody spalinowe, które odpowiedzialne są za 76 proc. tlenków azotu, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.
Chociaż likwidacja kotłów węglowych w Krakowie miała pozytywny wpływ na redukcję pyłów i innych szkodliwych substancji, nie przyniosła znaczącej poprawy w zakresie tlenków azotu. W związku z tym, kluczowe znaczenie dla przyszłości jakości powietrza w mieście ma ograniczenie emisji spalin pochodzących z samochodów. Utworzenie Strefy Czystego Transportu może zatem znacząco wpłynąć na zdrowie mieszkańców oraz ich komfort życia, tworząc bardziej przyjazne środowisko w zatłoczonym mieście.
Źródło: Urząd Miasta Kraków
Oceń: Kraków podejmuje działania na rzecz czystszego powietrza poprzez wprowadzenie Strefy Czystego Transportu
Zobacz Także