Od września br. przedszkola niesamorządowe w Krakowie będą otrzymywały dotacje według nowych zasad, które są zgodne z rygorystycznymi wskaźnikami ustawowymi. Wszystkie publiczne przedszkola mają otrzymać 100 procent kwoty przeznaczonej przez miasto, natomiast przedszkola niepubliczne będą mogli liczyć na 75 procent. W najbliższym czasie w Radzie Miasta Krakowa odbędzie się nadzwyczajna sesja, na której radni będą rozmawiać o ewentualnym zwiększeniu tych wskaźników. Istnieją jednak wątpliwości dotyczące zasadności takich działań w kontekście aktualnej sytuacji demograficznej.
Uchwała dotycząca zwiększenia stawek dotacji dla przedszkoli publicznych i niepublicznych wygasa z końcem sierpnia. Propozycje radnych, zawierające pomysły na przedłużenie wyższych dotacji, spotkały się z krytyką. Istnieje obawa, że takie działania mogą być niezgodne z aktualnymi przepisami i nie uwzględniają obecnych wyzwań, jakimi są spadek liczby dzieci w Krakowie, który prowadzi do coraz większej ilości wolnych miejsc w przedszkolach.
Dodatkowo, w kontekście porównań do innych metropolii, Kraków prezentuje się inaczej. W miastach metropolitalnych dotacje dla przedszkoli niesamorządowych są utrzymywane na poziomie ustawowym, a w Krakowie zakłada się ich powiększenie. Takie działania mogą prowadzić do nierówności pomiędzy różnymi typami przedszkoli, powodując, że wsparcie dla przedszkoli niepublicznych będzie miało negatywne skutki dla ich samorządowych odpowiedników. W związku z tym konieczne wydaje się podjęcie rzetelnej dyskusji na temat przyszłości finansowania edukacji przedszkolnej w Krakowie w kontekście zrównoważonego rozwoju sieci przedszkolnej.
Źródło: Urząd Miasta Kraków
Oceń: Od września nowe zasady dotacji dla przedszkoli w Krakowie
Zobacz Także