UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ryszard Kupczak


Ryszard Kupczak, urodzony 3 kwietnia 1944 roku w Krakowie, był znanym polskim kolarzem torowym, który wywarł znaczący wpływ na sport w swoim kraju. Zmarł 23 listopada 2001 roku w Łodzi.

W swojej karierze sportowej zdobył tytuł mistrza Polski oraz miał zaszczyt reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej. Pochodził z rodziny sportowej, jako syn kolarza Józefa Kupczaka, a także jako brat Jerzego Kupczaka, również związanego z kolarstwem.

Kariera sportowa

Ryszard Kupczak, znany polski sportowiec, był zawodnikiem jednego z najbardziej rozpoznawalnych klubów, Cracovii, a od 1966 roku grał dla Włókniarza Łódź. Jego kariera sportowa nabrała rozpędu, gdy w 1966 roku zdobył tytuł mistrza Polski w sprincie. To jednak nie był jego jedyny sukces. Trzykrotnie stawał na drugim stopniu podium, zdobywając wicemistrzostwo Polski w różnych kategoriach – w 1963 roku w tandemie, grając razem z Janem Mikuliszynem, a także w 1965 roku podczas zawodów w sprincie oraz w biegu na 1000 m ze startu zatrzymanego.

Warto również wspomnieć, że Kupczak dwukrotnie wywalczył brązowe medale mistrzostw Polski, co potwierdza jego znaczenie w polskim kolarstwie: w 1964 roku w sprintach oraz w konkurencji tandemów. Ponadto, w 1963 roku ustanowił rekord Polski na dystansie 200 metrów ze startu lotnego w tandemie, osiągając znakomity wynik 10.8 sekundy, współpracując z Jerzym Szymańskim.

W 1966 roku miał szansę na międzynarodowej scenie, reprezentując Polskę na mistrzostwach świata, jednak niestety nie przeszedł eliminacji w ani jednej z konkurencji, zarówno w sprincie, jak i tandemach, rozgrywanych z Andrzejem Kosewskim.

Po zakończeniu kariery sportowej Ryszard Kupczak rozszerzył swoje zainteresowania na trening młodych adeptów kolarstwa, przyjmując rolę trenera we Włókniarzu Łódź. Jego wkład w rozwój tego sportu nie został zapomniany.

Po jego odejściu, Ryszard Kupczak znalazł swoje miejsce spoczynku na cmentarzu rzymskokatolickim Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łodzi (kw. 2, rz. 9a, gr. 15).

Przypisy

  1. WojtekW. Pożarlik WojtekW., Cmentarze, na których pochowani są kolarze [online], www.lozkol.pl, 30.10.2015 r. [dostęp 21.01.2024 r.]

Oceń: Ryszard Kupczak

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:7