Zbieg egzekucji komorniczej – co to jest? Jak go uniknąć? Podpowiadamy!


Często jedna osoba ma wiele różnych niespłaconych zobowiązań, np. kredyt w banku, rachunki za telefon czy za prąd. W takim przypadku może się zdarzyć zbieg egzekucji komorniczej. Na czym polega taka sytuacja? Dlaczego warto jej uniknąć i jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Co to jest zbieg egzekucji komorniczej?

Pod pojęciem „zbieg egzekucji komorniczej” kryje się sytuacja, w której w tym samym czasie egzekucję długów chce prowadzić wielu komorników. Może ona nastąpić we wspomnianym wcześniej przypadku, w którym jedna osoba ma wiele długów. Jak to działa?

  • Każde zadłużenie to „osobna sprawa”. To oznacza, że poszczególni wierzyciele (np. bank, operator telefonii komórkowej i dostawca prądu) będą prowadzić windykację niezależnie od siebie.
  • W efekcie każdy wierzyciel może udać się ze sprawą do innego sądu, a później – mając w ręku tytuł wykonawczy – do innego komornika.
  • Dlatego może się okazać, że ten sam składnik majątku dłużnika (np. jego wynagrodzenie) chce zająć jednocześnie kilku komorników. To właśnie zbieg egzekucji.

Jak zatem widzisz, zbieg egzekucji komorniczej może skomplikować cały proces spłaty zobowiązań.

Jak wygląda postępowanie w przypadku zbiegu egzekucji komorniczej?

Jeżeli dojdzie do zbiegu egzekucji komorniczej, trzeba ustalić, który komornik ma dalej prowadzić sprawę. To jego zadaniem będzie rozdzielenie odzyskanych środków na wszystkie postępowania – proporcjonalnie do wysokości poszczególnych roszczeń.

Jak wybiera się „właściwego” komornika?

  • W pierwszej kolejności decyduje kryterium właściwości komornika ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika. Jeśli tylko jeden z nich spełnia ten wymóg, to on przejmuje postępowanie.
  • W drugiej kolejności znaczenie ma to, który z komorników pierwszy dokonał zajęcia – jeżeli np. wszyscy komornicy są spoza rejonu dłużnika albo tylko dwóch z trzech jest stamtąd, sprawę przejmuje urzędnik, który dokonał czynności w pierwszej kolejności.

Jak uniknąć zbiegu egzekucji komorniczej?

Nawet egzekucja komornicza odnosząca się do jednego długu nie należy do przyjemnych doświadczeń. Najczęściej wiąże się z:

  • zajęciem wynagrodzenia lub świadczenia emerytalno-rentowego i pozostawieniem dłużnikowi ustawowego minimum na przeżycie;
  • przejęciem przez komornika środków na koncie bankowym osoby zadłużonej;
  • zajęciem komorniczym składników majątku – np. samochodu, a nawet mieszkania.

Im więcej długów „zbiegnie się” w procesie egzekucji, tym będzie ona dotkliwsza. Warto zatem postarać się uniknąć zbiegu egzekucji komorniczej. To możliwe, a rozwiązanie jest proste: jeśli zmagasz się z długiem, negocjuj warunki jego spłaty. Możesz to zrobić z wierzycielem lub z firmą windykacyjną, jeżeli jesteś jej klientem.

Jak to działa? Rozmowa w sprawie spłaty długu może np. doprowadzić do jego rozłożenia na niewielkie raty – zgodnie z Twoimi obecnymi możliwościami finansowymi. Tyle może wystarczyć do zawarcia ugody, a w konsekwencji – do uniknięcia procesu sądowego i egzekucji komorniczej.

Zastanawiasz się, w jaki sposób podjąć rozmowy? Np. w Ultimo możesz skorzystać z portalu obsługi zadłużenia klientów, dostępnego online. Wystarczy się zalogować (przydadzą się dane z pisma, które zostało Ci wcześniej przesłane), a potem samodzielnie ustalić wysokość raty czy dzień jej spłaty w miesiącu. Cały proces jest szybki i dyskretny, a Ty, dzięki kilku kliknięciom możesz zacząć wychodzić na finansową prostą.

Jak zatem widzisz, da się uniknąć zbiegu egzekucji komorniczej. Zadbaj o to i uchroń się przed przykrymi konsekwencjami.


Oceń: Zbieg egzekucji komorniczej – co to jest? Jak go uniknąć? Podpowiadamy!

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:21