Andrzej Płatek


Andrzej Płatek, urodzony 23 września 1947 roku w Krakowie, był nie tylko znanym polskim piłkarzem, ale również trenerem, który znacząco wpłynął na rozwój piłki nożnej w Polsce. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie są nie do przecenienia, zwłaszcza jako zawodnika, który występował na pozycji obrońcy.

Jego życie dobiegło końca 13 października 2017 roku, jednak jego dziedzictwo wciąż żyje w pamięci fanów i zawodników, których inspirował swoją pasją do sportu.

Kariera klubowa i trenerska

Andrzej Płatek jest osobą, która pozostawiła niezatarte ślady w polskim futbolu zarówno jako zawodnik, jak i trener. Jego kariera piłkarska rozpoczęła się w takich klubach jak Walki Makoszowy oraz Czarni Pyskowice, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenia na boisku.

Po zakończeniu kariery jako piłkarz, Płatek zdecydował się na drogę trenerską. Rozpoczął pracę w Walki Makoszowy, a od 1984 roku, na zaproszenie Huberta Kostki, przez trzy lata pełnił rolę drugiego trenera w Górniku Zabrze. Tam współpracował z Lesławem Ćmikiewiczem oraz Antonim Piechniczkiem, przyczyniając się do sukcesów klubu, w tym zdobywania mistrzostwa Polski.

Po tym czasie, Andrzej Płatek podjął wyzwanie pracy za granicą, a jego kariera trenerska przeniosła się do Tunezji. W latach 1988-1992 był asystentem w klubie Espérance Tunis, gdzie współpracował z takimi postaciami jak Antoni Piechniczek, Władysław Żmuda oraz Zdzisław Podedworny. Sezon 1992/1993 spędził jako główny trener Olympique Béja, gdzie odniósł sukces, zdobywając Puchar Tunezji. W następnym sezonie prowadził Étoile Sportive du Sahel, plasując się na trzeciej pozycji w I lidze.

W roku 1994 powrócił do Polski, by prowadzić Walkę Makoszowy, a później został asystentem Antoniego Piechniczka w saudyjskim klubie An-Nassr. Po powrocie do kraju trenował Górnika Wojkowice. Jako trener w sezonie 1998/1999 doprowadził Ruch Radzionków do szóstej pozycji w najwyższej klasie rozgrywkowej, co było znaczącym osiągnięciem.

Później pełnił rolę szkoleniowca w klubach takich jak MKS Myszków oraz GKS Tychy. W 2000 roku również był współtwórcą Akademii Piłki Nożnej w Knurowie, co stanowiło kolejny krok w jego bogatej karierze.

Życie prywatne

Andrzej Płatek był nie tylko znanym sportowcem, ale również ojcem Artura Płatka, który poszedł w jego ślady, zostając zarówno piłkarzem, jak i trenerem. Artura Płatka można poznać jako osobę, która kontynuuje dziedzictwo swojego ojca w dziedzinie sportu.

Andrzej Płatek znalazł swój ostatni spoczynek na cmentarzu przy parafii Św. Józefa w Zabrzu, gdzie jego pamięć jest uhonorowana przez rodzinę oraz bliskich.

Przypisy

  1. Zmarł Andrzej Płatek [online], gkswalkazabrze.futbolowo.pl, 13.10.2017 r. [dostęp 06.08.2023 r.]
  2. Trenerskie wojaże Andrzeja Płatka. tychy.naszemiasto.pl. [dostęp 15.10.2017 r.]
  3. APN Knurów: Zmarł Andrzej Płatek. iknurow.pl. [dostęp 14.10.2017 r.]
  4. Ojciec trenera Warty Poznań wprowadzał „Cidry” do ekstraklasy [online], Sport Śląski [dostęp 14.10.2017 r.]
  5. Zmarł polski trener piłkarski, współpracownik Antoniego Piechniczka. sport.se.pl. [dostęp 14.10.2017 r.] [zarchiwizowane z tego adresu]
  6. Zmarł Andrzej Płatek. 90minut.pl. [dostęp 14.10.2017 r.]
  7. Zmarł Andrzej Płatek. gkswalkazabrze.futbolowo.pl. [dostęp 14.10.2017 r.]

Oceń: Andrzej Płatek

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:14