Antoni Łyko


Antoni Andrzej Łyko, urodzony 27 maja 1907 roku w Krakowie, to postać, która na trwałe wpisała się w polską historię futbolu. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 3 lipca 1941 roku w Auschwitz, gdzie zginął w wyniku niemieckich represji. Był nie tylko utalentowanym piłkarzem, ale również członkiem reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w 1938 roku.

W czasie swojej kariery sportowej, Łyko występował w klubie Prądniczanka Kraków, gdzie zyskał uznanie oraz szacunek za swoje umiejętności jako napastnik.

Biografia

Antoni Łyko miał swoje pierwsze wystąpienie w barwach reprezentacji Polski 10 października 1937 roku, w emocjonującym meczu przeciwko Łotwie. Edytując nieco jego karierę, wkrótce zagrał w swoim drugim, a zarazem ostatnim meczu reprezentacyjnym, który odbył się 25 września 1938, w którym Polska niestety uległa Łotwie wynikiem 1:2. Pomimo tego, że został powołany do reprezentacji na Mistrzostwa Świata w 1938 roku, nie znalazł się w końcowej kadrze piętnastu zawodników, którzy zostali wybrani przez selekcjonera Kałużę do wyjazdu do Francji. Wtedy był piłkarzem Wisły Kraków.

W trakcie drugiej wojny światowej, Łyko znalazł zatrudnienie w krakowskich wodociągach, gdzie zaangażował się w działalność ZWZ (Związek Walki Zbrojnej). Niestety wiosną 1941 roku został aresztowany przez Gestapo, co zapoczątkowało jego tragiczny los. Początkowo osadzono go na Montelupich, a później trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zginął. Jego tragiczna śmierć miała miejsce 3 lipca 1941 roku, w trakcie jednej z brutalnych masowych egzekucji. W tragicznych okolicznościach, gdy grupę skazańców zaprowadzono na pobliską żwirownię, po oddaniu strzałów przez pluton egzekucyjny Łyko jeszcze żył i próbował powstać. Niestety, oficer SS, chcąc zakończyć jego cierpienie, strzelił mu w głowę z bliskiej odległości. Po jego śmierci, ciało Antoniego Łyko zostało spalone w piecu krematoryjnym.

Przypisy

  1. Ostatni mecz zagrał w Auschwitz. Dzień później został rozstrzelany [online], www.tvp.info [dostęp 28.01.2021 r.]
  2. Historia Klubu Sportowego Prądniczanka. pradniczanka.krakow.pl, 22.08.2016 r. [dostęp 04.01.2017 r.]
  3. Bohdan Piętka: Antoni Łyko – piłkarska kariera zakończona w Auschwitz. histmag.org, 10.08.2014 r. [dostęp 11.06.2017 r.]

Oceń: Antoni Łyko

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:13