Dobrosława Miodowicz-Wolf


Dobrosława Miodowicz-Wolf urodziła się 18 sierpnia 1953 roku w Krakowie, a swoje życie zakończyła tragicznie 10 sierpnia 1986 na K2. Była nie tylko uznaną polską alpinistką i himalaistką, ale także etnografem, pracującym w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Dobrosława miała polityczne korzenie, będąc córką Alfreda Miodowicza, znanego polityka i działacza związkowego, oraz siostrą Konstantego Miodowicza, który również był związany z polityką. Jej życie osobiste tworzyło wyjątkową historię, ponieważ była żoną wspinacza Jana Wolfa.

W swojej karierze alpinistycznej zdobyła szacunek jako instruktor taternicki. Od 1983 roku była również trenerem alpinizmu, przekazując swoje umiejętności kolejnym pokoleniom pasjonatów wspinaczki górskiej.

Dobrosława Miodowicz-Wolf zginęła tragicznie w Karakorum, gdzie próbowała zdobyć szczyt K2, co ukazuje jej determinację i zaangażowanie w górskie wyzwania. Jej życie, choć krótkie, pozostawiło trwały ślad w historii polskiego alpinizmu.

Osiągnięcia wspinaczkowe

Tatry

Dobrosława Miodowicz-Wolf rozpoczęła swoją przygodę ze wspinaczką w 1970 roku, a jej determinacja i talent szybko zaowocowały wieloma imponującymi osiągnięciami. Była to zbiorowa pasja, która pozwoliła jej na przebycie wielu trudnych dróg w Tatrach Wysokich. Wśród jej najważniejszych sukcesów znajduje się pierwsze zimowe wejście filarem wschodniej ściany Zadniej Baszty, które odbyło się w 1972 roku, przy wsparciu Janusza Mączki oraz Marka Rusinowskiego. W 1976 roku, wspólnie z mężem Janem Wolfem, zdobyła również Mały Jaworowy Szczyt drogą Koguta.

W swoim tatrzańskim dorobku ma także nowe zimowe przejścia na Jaworowy Szczyt oraz wschodniej ścianie Ganku, Łomnicy, Żółtej Ścianie i Młynarza, a także wytyczenie nowatorskich dróg na Zamarłej i Wołowej Turni.

Alpy i Kaukaz

Od 1976 roku Miodowicz-Wolf zajmowała się wspinaczką w Alpach, gdzie zrealizowała drugie przejście drogą Guillota na Mont Blanc du Tacul. W tym samym roku przeszła też drogę Philipp-Flamm na północno-zachodniej ścianie Punta Tissi w Dolomitach. W 1978 roku, z Maciejem Berbeką, wspięła się drogą Voie Major na wschodniej ścianie Mont Blanc, a także z B. Sienicką-Kalmusową pokonała drogę Coturiera na północy Aiguille Verte. Kolejnym jej sukcesem było czterodniowe pokonanie Drogi przewodników na Petit Dru oraz wyzwanie w Dolomitach, gdzie zdobyła Vinatzer na południowej ścianie Marmolady di Rocca oraz Via Paolo VI na Filarze Tofany.

Natomiast w Kaukazie, wspólnie z Anną Okopińską oraz Haliną Krüger-Syrokomską, zrealizowała w 1977 roku pierwsze kobiece przejście drogi przez Deskę na północnej ścianie Ułłu Tau Czana, co również stanowi ważny punkt jej kariery.

Góry wysokie

Rok 1980 przyniósł Dobrosławie Miodowicz-Wolf osiągnięcie, którym było zdobycie jej pierwszego siedmiotysięcznika – Szczytu Korżeniewskiej w Pamirze (7105 m n.p.m.). Trzy lata później wspięła się na Szczyt Komunizmu (7495 m). Dalsze wyprawy z 1984 roku, kiedy uczestniczyła w ekspedycji na K2, także zapisały się w pamięci, choć dotarła tam na wysokość 7350 m n.p.m. Jej heroiczne starania zaowocowały także wspięciem się na wysokość 8050 m podczas samotnej próby zdobycia Nanga Parbat 14 lipca 1985 roku.

W 1986 roku, podczas kolejnej próby na K2, Miodowicz-Wolf była jedyną uczestniczką ataku szczytowego, osiągając wysokość ok. 8500 m. Nieszczęśliwe wydarzenia związane z gwałtownym załamaniem pogody doprowadziły do dramatycznych okoliczności. Podczas odwrotu Żebrem Abruzzi, Dobrosława, próbując pomóc innym wspinaczom, zmarła z wyczerpania na linach poręczowych, na wysokości około 7100 m. Tylko dwóm himalaistom, Austriakom Kurtowi Diembergerowi oraz Williemu Bauerowi, udało się przeżyć tamten tragicznym dzień. To zdarzenie uwidoczniło trudności i niebezpieczeństwa, które niosą ze sobą wysokogórskie wspinaczki, stając się częścią dramatycznego sezonu 1986, w którym życie straciło 13 wspinaczy, w tym Polacy, Tadeusz Piotrowski i Wojciech Wróż.

Szukając jej śladów, ciało Dobrosławy Miodowicz-Wolf odnaleziono i pochowano u podnóży K2 w roku 1987. Jej pamięć upamiętnia symboliczne miejsce na cmentarzu parafialnym w Końskich, gdzie złożono jej wieczny spoczynek w rodzinnym grobie.

Upamiętnienie

W 2001 rokuAnna Teresa Pietraszek stworzyła dla Telewizji Polskiej dokument filmowy poświęcony Dobrosławie Miodowicz-Wolf, noszący tytuł „Za cenę życia”.


Oceń: Dobrosława Miodowicz-Wolf

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:18