Julia Kociuban


Julia Emilia Kociuban, urodzona 18 stycznia 1992 roku w malowniczym Krakowie, jest uznaną pianistką pochodzenia polskiego. Jej wyjątkowy talent i pasja do muzyki wzbudzają zainteresowanie wśród melomanów, a także w środowisku muzycznym.

Od najmłodszych lat Julia zafascynowana była dźwiękami fortepianu, co zaowocowało jej rozwinięciem umiejętności artystycznych i zdobyciem uznania w swojej dziedzinie.

Życiorys

Julia Kociuban rozpoczęła swoją muzyczną przygodę w wieku zaledwie pięciu lat, kiedy to zaczęła naukę gry na fortepianie. W 2010 roku ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie, uzyskując wyróżnienie. Następnie studia kontynuowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Mozarteum w Salzburgu, gdzie kształciła się pod okiem Pawła Giliłowa. Jej umiejętności i talent zaowocowały wieloma koncertami, zarówno jako solistka, jak i kameralistka, przy współpracy z różnorodnymi orkiestrami kameralnymi oraz symfonicznymi.

W swojej karierze współpracowała z wieloma uznanymi dyrygentami, takimi jak Hans Graf, Neeme Järvi, Lahav Shani, Ken-David Masur, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski oraz Łukasz Borowicz. Julia Kociuban ma na swoim koncie nagrania dla Programu II Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Österreichischer Rundfunk, BR-Klassik i France Musique, co potwierdza jej wysoką pozycję w świecie muzyki.

W 2015 roku artystka zadebiutowała płytą, w której znalazły się utwory Schumanna, Chopina i Bacewicza. Rok później, w 2016 roku, swoją drugą płytę pod tytułem Karneval der tiere nagrała z Lahavem Shani oraz orkiestrą Wiener Symphoniker. W tym samym roku została uhonorowana nagrodą Arturo Benedetti Michelangeli Prize.

Julia Kociuban nie tylko występuje na scenie, ale także dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadzi wykłady na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także organizuje i prowadzi różnorodne kursy mistrzowskie. Artystka jest związana z marką Bösendorfer, co podkreśla jej zaawansowane umiejętności pianistyki.

W 2019 roku Julia uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych, a jej życie osobiste również jest związane ze światem muzyki, gdyż jest zamężna z pianistą Ilją Maksimowem.

Festiwale i orkiestry

Julia Kociuban brała udział w licznych znaczących festiwalach muzycznych, które przyciągają artystów z całego świata. Oto niektóre z nich:

  • Festival International de Piano w La Roque-d’Anthéron,
  • Young Euro Classic w Berlinie,
  • Kissinger Sommer w Bad Kissingen,
  • Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie,
  • Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.

W trakcie swojej kariery współpracowała z renomowanymi orkiestrami, co pozwoliło jej zdobyć cenne doświadczenie i uznanie w świecie muzyki. Wśród tych orkiestr znajdują się:

  • Klassische Philharmonie Bonn,
  • NDR Elbphilharmonie Orchester,
  • Wiener Symphoniker.

Przypisy

  1. ZofiaZ. Stopińska ZofiaZ., Julia Kociuban: "W mojej rodzinie wszyscy grają..." [online], Klasyka-podkarpacie.pl, 28.11.2019 r. [dostęp 23.08.2022 r.]
  2. Dwie nominacje do nagrody „Fryderyk” i to w tej samej kategorii! [online], cameralmusic.pl [dostęp 27.03.2020 r.]
  3. a b c d red. Maciej Kopiński, Daria Szwed, 100 na 100. Muzyczne dekady wolności. Program, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków, 2018 r., s. 76
  4. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Julia Kociuban
  5. Recenzja pracy doktorskiej Pani mgr Julii Kociuban Temat rozprawy: ,, Emanacja charakterystycznych cech stylistycznych francuskich impresjonistów i ich znaczenie w procesie kształtowania Sonaty fortepianowej Witolda Lutosławskiego"

Oceń: Julia Kociuban

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:10