Wojciech Stawowy, urodzony 28 stycznia 1966 roku w Krakowie, to postać, która ma istotne znaczenie w polskim świecie piłki nożnej. Jako piłkarz oraz trener piłkarski, Stawowy zdobył uznanie zarówno na boisku, jak i poza nim.
Jego kariera sportowa oraz późniejsze osiągnięcia trenerskie pokazują determinację oraz pasję, którą wkłada w rozwój polskiego futbolu.
Życiorys
Wojciech Stawowy jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, która przygotowała go do kariery w świecie sportu. W swojej zawodowej drodze piłkarskiej występował w renomowanych drużynach krakowskich, takich jak Cracovia, Nadwiślanie oraz Hutnik. Jego kariera jako piłkarza dała mu solidne fundamenty, które były nieocenione w późniejszej pracy trenerskiej.
W 1992 roku Stawowy rozpoczął swoją podróż jako trener. Wcześniej, w latach 1992–1998, prowadził drużyny juniorów oraz rezerw Wisły Kraków. Dzięki jego talentowi i zaangażowaniu, drużyna juniorów dwukrotnie zdobyła tytuł mistrza Polski oraz raz zdobyła brązowy medal, co otworzyło mu drzwi do bardziej odpowiedzialnych ról w profesjonalnym futbolu.
W latach 1999–2002 pełnił rolę trenera w Proszowiance Proszowice. W lipcu 2002 roku przejął stery drużyny Cracovii, z którą w 2003 roku awansował do II ligi, a następnie, w kolejny sezon, do Ekstraklasy. Niestety, w styczniu 2006 roku z powodu różnic zdań z zarządem klubu, współpraca została zakończona po zaledwie miesiącu po podpisaniu nowego, dziesięcioletniego kontraktu.
W czerwcu 2006 roku objął zespół Arki Gdynia, z którą skutecznie wywalczył utrzymanie w pierwszej lidze. Jego zdolności trenerskie były jednak testowane w kolejnych zespołach. 16 kwietnia 2008 roku Stawowy został zwolniony po słabych wynikach drużyny w rundzie wiosennej sezonu 2007/2008.
15 listopada 2008 roku objął posadę trenera pierwszoligowego Górnika Łęczna. W swoim pierwszym sezonie drużyna zakończyła rozgrywki na piątej pozycji, minimalnie przegrywając rywalizację z Koroną Kielce. Jednak już 17 sierpnia 2009 roku został zwolniony z klubu.
30 sierpnia 2010 roku GKS Katowice ogłosił zatrudnienie Stawowego jako pierwszego trenera. Po sezonie 2010/11, 17 czerwca 2011 roku, zdecydowano o zakończeniu współpracy. Po sześciu latach Stawowy powrócił do Cracovii, podpisując dwuletni kontrakt. W sezonie 2012/13 udało mu się zająć 2. miejsce w tabeli I ligi, co pozwoliło na awans do Ekstraklasy. Niestety, 12 maja 2014 roku został zwolniony z klubu.
1 grudnia 2014 roku Stawowy został nowym trenerem Widzewa Łódź. Odniósł jednak trudności, a klub borykał się wówczas z finansowymi problemami, co ograniczało jego możliwości. W latach 2020–2021 był trenerem ŁKS Łódź, gdzie kontynuował swoje zaangażowanie w polski futbol.
Taktyka
Wojciech Stawowy jest osobą, która wyznaje zasady ofensywnego stylu gry, kładąc duży nacisk na liczne krótkie podania. W drużynach pod jego przewodnictwem często można zaobserwować innowacyjne rozwiązania taktyczne. Przykładem jest sezon 2012/2013 w Cracovii, gdzie zespół grał bez typowego napastnika, a rolę „fałszywego” napastnika pełnił Vladimir Boljević.
Trener opiera swoje schematy na klasycznej formacji 4-3-3, która w trakcie meczu często przechodzi w 3-4-3. Taka zmiana wiąże się z cofnięciem defensywnego pomocnika do linii obrony oraz aktywnym udziałem bocznych obrońców w akcjach ofensywnych. Jednak te cechy mogą być przyczyną krytyki stylu gry zespołów Stawowego, które charakteryzuje długi czas budowania akcji.
W mediach wielokrotnie określano drużynę Cracovii jako krakowską „tiki-takę”, co odnosi się do szybkich podań z wykorzystaniem małej przestrzeni, charakterystycznych dla FC Barcelona. Mimo tych porównań, Stawowy w swoich wywiadach podkreśla, że strategia, którą stosuje, ma na celu stworzenie niepowtarzalnego stylu gry jego zespołu, inspirowanego najnowszymi trendami w europejskim futbolu.
Po awansie Cracovii do Ekstraklasy w sezonie 2012/2013, Stawowy postanowił nieco zmienić ustawienie drużyny, odchodząc od wcześniejszego systemu 4-3-3 z fałszywym napastnikiem. W rundzie jesiennej sezonu 2013/2014, wykorzystując potencjał nowego środkowego napastnika, Dawida Nowaka, w większości meczów zastosował klasyczną formację 4-3-3. Zmiana ta przyniosła pozytywne rezultaty, gdyż przed przerwą zimową Cracovia zajmowała wysokie, 7. miejsce w tabeli.
Akademia
Wojciech Stawowy pełni funkcję dyrektora sportowego w akademii piłkarskiej Escola Varsovia, która działa pod patronatem renomowanego klubu FC Barcelony. Jego zaangażowanie w rozwój młodych piłkarzy obejmuje również prowadzenie własnej szkółki piłkarskiej dla dzieci, znanej jako Estilo de Espana, zlokalizowanej w Ochojnie.
Przypisy
- Wojciech Stawowy otworzył akademię 'opartą o hiszpańskie wzorce' [WIDEO], „Sport.pl” [dostęp 27.05.2018 r.]
- Wojciech Stawowy – reportaż. Fascynacja Barceloną i praca w Escoli Varsovia, „Przegląd Sportowy”, 26.05.2017 r. [dostęp 25.03.2018 r.]
- Były reprezentant o Cracovii: Dla mnie ta cała tiki-taka nie ma sensu [online], www.krakow.sport.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
- Wojciech Stawowy trenerem Widzewa Łódź.
- Wojciech Stawowy odchodzi z Cracovii. 90minut.pl, 12.05.2014 r. [dostęp 12.05.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Józef Klotz | Krzysztof Chrabota | Agnieszka Rusin | Wacław Paleta | Zygmunt Jesionka | Ryszard Wójcik (piłkarz) | Aniela Mitan | Dariusz Romuzga | Tadeusz Glimas (piłkarz) | Lucyna Berniak | Bartosz Iwan | Krzysztof Kaleta | Sebastian Steblecki | Janusz Pogorzelski | Łukasz Kubik | Piotr Tomasik (piłkarz) | Maciej Baran | Julia Chochół | Dariusz Lament | Zbigniew PłaszewskiOceń: Wojciech Stawowy