7 Krakowski Szczep Halny im. gen. Mariusza Zaruskiego to ważna struktura w ramach Związku Harcerstwa Polskiego, która działa na terenie Hufca Kraków-Nowa Huta. Historia tego szczepu sięga roku 1994, co oznacza, że od blisko trzech dekad poświęca się on pracy wychowawczej oraz wspieraniu młodzieży.
W obrębie swojej działalności, Szczep obejmuje kilka osiedli, w tym osiedla: Dywizjonu 303, Oświecenia, 2 Pułku Lotniczego oraz Kościuszkowskie, wszystkie zlokalizowane w Krakowie. Szczególnym miejscem jest siedziba główna, znajdująca się na osiedlu Dywizjonu 303, w budynku numer 66, co oznacza, że stanowi centrum wielu harcerskich działań.
W chwili obecnej, na czele Szczepu stoi pwd. Katarzyna Kuźniarowska HO, która pełni funkcję komendanta. Jej prowadzenie i zaangażowanie mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju oraz realizacji wartości, które są fundamentem harcerskiego życia.
Obecne jednostki
7 Gromada Zuchowa „Wesołe Bractwo”
To jednostka stworzona z myślą o najmłodszych harcerzach, mająca na celu rozwijanie ich umiejętności i wartości. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat, a jej zbiórki odbywają się w Szkole Podstawowej nr 130 w Krakowie, na osiedlu Oświecenia. Tematem przewodnim gromady jest postać Robina Hooda, co pozwala na kreatywne podejście do nauki oraz zabawy.
217 Krakowska Drużyna Harcerska „Evelienn” im. hm. Stanisława Broniewskiego ps. „Orsza”
Ta drużyna jest dedykowana młodzieży w wieku od 10 do 12 lat. Spotkania odbywają się tak samo w Szkole Podstawowej nr 130, mieszczącej się na os. Oświecenia. Inspiracją dla działalności drużyny są elfy, co wzbudza zainteresowanie dzieci i zachęca je do odkrywania fabularnych światów.
337 Krakowska Drużyna Harcerska „Atlantis Nesos” im. hm. Marii Łyczko ps. „Szara”
Jednostka ta, skierowana również do młodzieży 10–12-letniej, spotyka się na os. Dywizjonu 303 w Związku Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Krakowie. Tematyka drużyny koncentruje się na legendarnym i intrygującym miejscu, jakim jest Atlantyda. Jest to doskonały wstęp do nauki o mitologii oraz geografii.
357 Krakowska Drużyna Wędrownicza „NietykHalni”
Dla starszej młodzieży (w wieku 16–21 lat) zorganizowana jest ta jednostka, która również zbiera się na os. Dywizjonu 303 w tym samym Związku Szkół Ogólnokształcących nr 14. Drużyna ma bardzo nietypową tematykę, skupiającą się na motywach mafijnych, co może budzić zainteresowanie oraz angażować do aktywności w różnych formach.
377 Krakowska Drużyna Starszo Harcerska „Hikaru”
Ta drużyna zaprasza młodych ludzi w wieku 13–16 lat do uczestnictwa w swoich składach. Spotkania odbywają się również na os. Dywizjonu 303 w Związku Szkół Ogólnokształcących nr 14. Motywem przewodnim tej jednostki jest Japonia, co otwiera drzwi do fascynującego świata kultury oraz tradycji tego kraju.
Historia Szczepu
W okresie od 1994 do 2002 roku w ramach Krakowskiego Szczepu Halnego im. gen. Mariusza Zaruskiego funkcjonowały różnorodne drużyny harcerskie, do których zaliczały się: VII Drużyna Harcerska „Limby”, VII Drużyna Harcerska „Jodły”, VII Drużyna Harcerska „Graby”, VII Drużyna Harcerska „Jawory”, VII Drużyna Harcerska „Buki”, VII Drużyna Harcerska „Dęby” oraz VII Drużyna Starszoharcerska „Modrzewie”. W późniejszym czasie, Szczep Halny został przeniesiony pod skrzydła Hufca Kraków – Nowa Huta, co wpłynęło na dalszy rozwój organizacji.
Komendanci
- Katarzyna Kuźniarowska (od kwietnia 2020),
- Ewa Sobolewska (od kwietnia 2016 do kwietnia 2020),
- Karol Kuźniarowski (od kwietnia 2014 do kwietnia 2016),
- Beata Madej (od kwietnia 2006 do kwietnia 2014),
- Jarosław Porański (2002–2006),
- Radosław Siemiński (2000–2002),
- Sławomir Majka (1996–2000),
- Paweł Chmielowski (mianowany 18 grudnia 1987 roku).
W latach 1994–2019 Szczep Halny pełnił istotną rolę w działalności harcerskiej w Krakowie, rozwijając swoje struktury oraz komendantów, co wzbogaciło ofertę dla młodzieży.
Charakterystyczne elementy na mundurze
Plakietka Szczepu
Plakietka, która stanowi symbol 7 Krakowskiego Szczepu Halnego, przedstawia harcerza z plecakiem oraz proporcem, na tle malowniczych gór. Na plakietce znajduje się także lilijkę harcerską oraz napis „7 Krakowski Szczep Halny”, natomiast tło jest w kolorze oliwkowym, a szczegóły zostały wykonane w odcieniu żółtym.
By móc otrzymać Plakietkę, należy spełnić szereg warunków, w tym:
- wstąpić do jednostki Szczepu oraz regularnie brać udział w jego działalności przez co najmniej cztery miesiące. Jeśli jesteś funkcyjnym – powinieneś pełnić funkcję w tym okresie,
- posiadać mundur ZHP, zarówno zuchowy, jak i harcerski,
- brać udział przynajmniej w jednej akcji Szczepu,
- znać podstawowe informacje o Szczepie, takie jak: jego nazwa, rok założenia, bohater, lokalizacja siedziby oraz imię i nazwisko Komendanta,
- przestrzegać Prawa Zucha, Prawa Harcerskiego oraz Kodeksu Wędrowniczego, a jeśli pełnisz funkcję, to również Kodeksu Funkcyjnego Szczepu,
- opłacić składkę członkowską,
- wyrazić chęć do otrzymania Plakietki Szczepu.
Odznaka Szczepu
Odznaka jest przypinką, na której umieszczona została lilijka z literami ONC, otoczona liczbą 7 oraz napisem „Kr. Szczep Halny”. Jej kolor mosiężny podkreśla wyjątkowość tej odznaki.
Aby zdobyć Odznakę, należy spełnić następujące warunki:
- wstąpić do jednostki Szczepu oraz angażować się w jej działania przez co najmniej trzy lata. W przypadku pełnienia funkcji funkcyjnej, należy ją wykonywać przez ten czas,
- posiadać Plakietkę Szczepu,
- uczestniczyć w przynajmniej dwóch obozach letnich lub zimowych organizowanych przez Szczep oraz regularnie uczestniczyć w akcjach,
- znać szczegóły dotyczące Szczepu, w tym życiorys jego bohatera, historię oraz jednostki na jego terenie, a także odwiedzać siedzibę Szczepu,
- przestrzegać zasad zawartych w Prawie Zucha, Prawie Harcerskim oraz Kodeksie Wędrowniczym, a w przypadku funkcyjnego – również Kodeksu Funkcyjnego Szczepu,
- opłacić składkę członkowską,
- wyrazić chęć do otrzymania Odznaki Szczepu.
Chusta i pagony
Chusta to płócienna tkanina o wymiarach 70x70x100 cm lub 93x93x130 cm, w odcieniu białym, spięta suwakiem, który może mieć dowolny wzór. Pagony z kolei, to kawałki materiału umieszczone na ramionach munduru. W 7 Krakowskim Szczepie Halnym używa się białych pagonów, które powinny zawierać numer 7 oraz oznaczenie stopnia harcerskiego.
Akcje śródroczne
Harcmiting
Harcmiting to impreza sportowa, która jest organizowana przez Szczep Halny, mająca na celu zaangażowanie harcerzy z Hufca Kraków – Nowa Huta w różnorodne konkurencje. W ramach tego wydarzenia odbywają się zmagania w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, koszykówka oraz siatkówka. W niektórych edycjach można również spotkać się z elementami strzelectwa.
Turniej jest podzielony na kategorie wiekowe, co umożliwia rywalizację w odpowiednich grupach: harcerze, harcerze starsi, wędrownicy oraz otwarta kategoria. Po raz pierwszy Harcmiting zyskał formalny charakter w marcu 2005 roku, jednak zarysy tego wydarzenia można dostrzec już w latach 90., gdy odbywały się towarzyskie sparingi pomiędzy różnymi szczepami.
Akcja Znicz
Akcja Znicz to publiczna zbiórka, która polega na sprzedaży zniczy na Cmentarzu Batowice oraz Cmentarzu Grębałów w Krakowie. Dochody uzyskane z tej akcji przeznaczane są na bieżącą działalność szczepu, jednostek oraz na wsparcie Harcerskiej Akcji Letniej, co jest niezmiernie istotne dla kontynuacji pracy harcerskiej.
Akcja Chorągiewka
Akcja Chorągiewka to kolejna forma zbiórki, w której harcerze angażują się w sklejanie chorągiewek w drużynach. Następnie, w ramach wsparcia finansowego, oferowane są one mieszkańcom oraz przechodniom, którzy decydują się na pomoc. Tego typu akcje są ważnym aspektem harcerskiej aktywności i współpracy z lokalną społecznością.
Przypisy
- Kontakt – 7 Krakowski Szczep Halny im. gen. Mariusza Zaruskiego. [dostęp 11.06.2019 r.]
- Odznaczenia Szczepu – 7 Krakowski Szczep Halny im. gen. Mariusza Zaruskiego. [dostęp 11.06.2019 r.]
- Rozkaz Komendanta Hufca Kraków – Nowa Huta z kwietnia 2016 r.
- Rozkaz Komendanta Hufca Kraków – Nowa Huta z kwietnia 2014 r.
- Rozkaz Komendanta Hufca Kraków – Nowa Huta z dnia 27.04.2006 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
12 Szczep „Preria” ZHP | Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie | Wydawnictwo Światło Życie | RMF Classic | XXI Krakowski Muzyczny Szczep Słowiki ZHR im. Karola Szymanowskiego | Szczep Szarej Siódemki im. gen. Mariusza Zaruskiego | Wydawnictwo Karakter | Biały Szczep | RMF FM | Studenckie Centrum Radiowe Nowinki | OFF Radio KrakówOceń: 7 Krakowski Szczep Halny im. gen. Mariusza Zaruskiego