12 Szczep „Preria” ZHP


12 Szczep „Preria” im. gen. Roberta Baden-Powella to aktywnie działająca jednostka, której siedziba znajduje się w Chorągwi Krakowskiej w Krakowie, w ramach hufca Kraków-Podgórze. Szczep ten funkcjonuje pod egidą Związku Harcerstwa Polskiego, promując wartości harcerskie oraz rozwijając działalność edukacyjną i wychowawczą wśród młodzieży.

Nasze działania skupiają się na organizowaniu różnorodnych wydarzeń, które mają na celu rozwijanie umiejętności społecznych oraz przywódczych młodych harcerzy. Jesteśmy dumni z naszej tradycji i zaangażowania w lokalną społeczność.

Historia

Początki istnienia Szczepu „Preria” są głęboko osadzone w historii drużyny harcerskiej, która została założona w 1987 roku przez pwd. Ryszarda Koptę. Działalność ta miała miejsce w obrębie 6 Szczepu „Brzask”. Na początku, drużyna funkcjonowała przy SP 41 w Krakowie, jednak już rok później jej aktywność została przeniesiona do SP 148.

W kolejnych latach, szczep miał kilku drużynowych, takich jak phm. Dagmara Hojny oraz hm. Paweł Grabka HR, który był odpowiedzialny za usamodzielnienie drużyny. To z kolei doprowadziło do wystąpienia ze szczepu w lipcu 1992 roku.

W dniu 11 listopada 1992 roku drużyna uzyskała nowe barwy oraz numer 12, a także nadano jej imię gen. Roberta Baden-Powella. Kolejnym istotnym krokiem w rozwoju była 1999 rok, kiedy to powstały trzy nowe drużyny. 1 lutego tego samego roku, dzięki porozumieniu drużyn z „Prerii”, powstał 12 Szczep „Preria” imienia gen. Roberta Baden-Powella.

Dnia 22 lutego tego samego roku, powołanie to zostało oficjalnie zatwierdzone poprzez rozkaz Komendanta Hufca. Na stanowisko komendanta Szczepu mianowano hm. Pawła Grabkę, który sprawował tę funkcję do 2010 roku, kiedy to nowym komendantem został phm. Adam Bałas.

W 2007 roku, szczep obchodził swoje dwudziestolecie, które zostało uświetnione przez nadanie mu sztandaru.

Drużyny

W skład 12 Szczepu „Preria” wchodzą dwie gromady zuchowe, dwie drużyny harcerskie oraz dwie drużyny starszoharcerskie.

Nazwa drużynyObecny lider
12PgGZ „Dzieci Prerii”dh. Patrycja Braś
21PgGZ „Dzieci Prerii”pwd. Paulina Grabka HO
12PgDH „Airerp”pwd. Maja Korczyńska HO
21PgDH „Czarne kowboje”dh. Weronika Morawska HO
12PgDH „Preria”phm. Adam Bałas HR
121 PgDSh „Szlak Łez”pwd. Sebastian Dudziak HO

Obrzędowość

Obrzędowość szczepu jest głęboko zakorzeniona w tradycji indian. Istotnym zwyczajem jest zwoływanie Rady Starszych, przed którą konieczne jest położenie jednego z tomahawków wiszących w harcówce. Zwykle dzieje się to poprzez nawiązanie do ceremonii, które kończą zbiórkę pieśnią na pożegnanie. Istnieje także inny sposób, poprzez pięciokrotne uderzenie w bęben szamański, co także jest zaproszeniem do Rady. Po zakończeniu dyskusji, tomahawk jest z powrotem odwieszany, symbolizując zakończenie obrad.

Obrzędowość wiąże się również z momentem składania przyrzeczenia harcerskiego. Do tego rytuału może przystąpić jedynie ten, kto z powodzeniem przeszedł tzw. „próbę wojownika” oraz został zaakceptowany przez Wielki Wigwam. Dopuszczony kandydat jest budzony przez dwóch wojowników, którzy przywdziewają ritualne stroje i mają pomalowane twarze na wojenne kolory. Przybywa on w mundurze do Świętego Miejsca Spoczynku Monitu, gdzie zaczyna się ważna ceremonia.

Aby być dopuszczonym do złożenia przyrzeczenia, każdy kandydat musi najpierw przejść próbę odwagi. Ceremonia sama w sobie ma miejsce zawsze dwanaście minut po północy. W trakcie jej trwania wybiera się również swojego „ojca chrzestnego”, co symbolizowane jest przez wbicie noża przed nim. Po zakończeniu ceremonii, wszyscy nowi wojownicy są oficjalnie wpisywani do Wielkiej Księgi, uzyskując tym samym pełnoprawne członkostwo w szczepie.


Oceń: 12 Szczep „Preria” ZHP

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:21