Biały Szczep imienia hetmana Stefana Czarnieckiego w Krakowie jest jedną z kluczowych jednostek organizacyjnych w ramach Związku Harcerstwa Polskiego. Działając na terenie Krakowa, ta jednostka ma na celu rozwijanie pasji i umiejętności młodzieży.
Obecnie Biały Szczep ulokowany jest w Zespole Szkół Energetycznych, który znajduje się przy ulicy Loretańskiej 16. To miejsce stanowi centrum działalności, gdzie zrzeszają się uczniowie z różnych krakowskich liceów, wspólnie angażując się w różnorodne przedsięwzięcia harcerskie.
Historia
W 1957 roku z inicjatywy dwóch krakowskich drużyn harcerskich – 14 Krakowskiej Drużyny Harcerzy „Brązowa Czternastka” imienia księdza biskupa Władysława Bandurskiego (założonej w 1932 r.) oraz 18 Krakowskiej Drużyny Harcerzy powstał Biały Szczep. Założycielami tego stowarzyszenia byli ówczesny ćw. Ryszard Wcisło, który uzyskał upoważnienie nr 1 w Krakowie do reaktywacji 14 KDH. Pierwsze spotkanie miało miejsce 13 stycznia 1957 roku w Technikum Energetycznym przy ulicy Loretańskiej 16.
Szczep przyjął charakterystyczny biały kolor chust oraz imię hetmana Stefana Czarnieckiego. W roku 1960, na Wawelu, społeczność Krakowa ofiarowała sztandar zaprojektowany przez hm. Ryszarda Wcisło, co stanowiło początek serii wyjątkowych harcerskich sztandarów w tym regionie. Co interesujące, sztandar Białego Szczepu miał również konspiracyjną wersję na wypadek kolejnego rozwiązania ZHP; jego istnienie ujawniono dopiero w 2006 roku. Na pamiątkę „Brązowej Czternastki” uszyto 4 brązowe kliny.
Podczas obozu letniego w 1960 roku, który odbył się w Bieszczadach, wznowiono działalność Harcerskiej Rodziny Puszczańskiej, reprezentowanej przez Krąg Czarnego Dębu oraz Gromadę Orłów z Krakowa.
W kolejnych latach Biały Szczep stał się wiodącym ośrodkiem starszoharcerskim w Polsce, pomimo politycznych nacisków oraz działań Służby Bezpieczeństwa, które obejmowały śledztwo związane z nielegalnym wydaniem wielkiego śpiewnika Szczepu. Organizacja wydawała czasopismo „Czata” oraz tradycyjne publikacje metodyczne, które unikały cenzury. Szczep został odznaczony Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.
Konflikty z władzami harcerskimi pojawiły się, gdy Szczep odmówił noszenia mundurów oraz przestrzegania nowych zasad pracy wynikających z Harcerskiej Służby Polsce Socjalistycznej. Szczególnym incydentem była depesza wysłana do Watykanu z Jubileuszowego Zlotu 70-lecia Harcerstwa Polskiego, który odbył się na Błoniach Krakowskich. W trakcie tego wydarzenia Szczep ustanowił stację SP 0 AM (AM – Andrzej Małkowski). W wyniku wysłanej depeszy klub krótkofalarski Szczepu, SP 9 ZAS, stracił licencję krótkofalarską w efekcie inspekcji radiowej.
Na początku lat 80. XX wieku, instruktorzy Szczepu aktywnie uczestniczyli w Ruchu Odnowy ZHP. Wspólnie redagowali List Instruktorów Krakowskich, który przyczynił się do powstania Porozumienia Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. Mimo różnic, kadra Szczepu sympatyzowała z tym ruchem, wdrażając jego zasady w praktyce. Instruktorzy angażowali się także w Ruch Starszoharcerski, prowadząc w szczególności działania mające na celu ożywienie specjalności łącznościowej (hm. Andrzej Pelczar, SP 9 ADU).
Biały Szczep zachowywał ciągłość w tradycyjnej metodyce, która opierała się na przedwojennym systemie stopni, sprawności oraz znakach służb, jak również na standardowym Przyrzeczeniu Harcerskim. Po rozłamie w ZHP, Biały Szczep pozostał w organizacji. Współpraca z redakcją miesięcznika „Harcerz Rzeczypospolitej” miała istotny wpływ na zmiany, które były widoczne podczas Zjazdu Bydgoskiego ZHP.
Przypisy
- Zespół Szkół Energetycznych - Kraków, ul. Loretańska [online], www.zse.krakow.pl [dostęp 21.11.2019 r.]
- „Przy harcerskiej Watrze Białego Szczepu im. Stefana Czarnieckiego w Krakowie 1957-2007" Kraków 2007, wyd.I, O.W. Text
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
RMF FM | Studenckie Centrum Radiowe Nowinki | OFF Radio Kraków | 7 Krakowski Szczep Halny im. gen. Mariusza Zaruskiego | 12 Szczep „Preria” ZHP | Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie | Wydawnictwo Światło Życie | RMF Classic | XXI Krakowski Muzyczny Szczep Słowiki ZHR im. Karola Szymanowskiego | Szczep Szarej Siódemki im. gen. Mariusza Zaruskiego | Wydawnictwo KarakterOceń: Biały Szczep