UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kamienica przy ulicy Grodzkiej 28/30 w Krakowie


Kamienica zlokalizowana przy ulicy Grodzkiej 28 w Krakowie to niezwykle interesujący obiekt, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jest to zabytkowa kamienica, która wpisuje się w bogatą historię dzielnicy I, znajdującej się w sercu miasta.

Obiekt ten zlokalizowany jest w malowniczej okolicy, w samym centrum Starego Miasta, co sprawia, że jest on łatwo dostępny dla tych, którzy pragną zgłębić tajemnice krakowskiej architektury i historii. Chociaż kamienica sama w sobie jest znana, otoczenie również ma wiele do zaoferowania dla zwiedzających.

Historia kamienicy

W I połowie XIV wieku na miejscu obecnej kamienicy wzniesiono dwa gotyckie budynki. Pierwszym udokumentowanym właścicielem kamienicy północnej (nr 28) był Andrzej Werzingi, natomiast południowej (nr 30) płatnerz Nicolaus. Budynek północny znany był jako Kamienica Książąt Łabędzkich oraz Kamienica Protkowicowska, zaś budynek południowy nosił nazwę Kamienica Gubinowska. Niestety, oba domy spłonęły podczas wielkiego pożaru Krakowa w 1850 roku.

W tym samym roku na ich miejscu zrealizowano inwestycję, której projekt stworzyli Piotr Barański oraz Teofil Żebrawski. W efekcie powstał nowy budynek o podwójnym adresie. W 1927 roku budynek przeszedł przebudowę, której nadzór sprawował architekt Beniamin Torbego.

Na podwórzu kamienicy w 1913 roku wzniesiono Synagogę Tignera. W 1931 roku synagoga została przebudowana w stylu modernistycznym przez żydowskich architektów Izaaka Goldbergera oraz Izraela Messingera. Uroczyste otwarcie tej bożnicy miało miejsce w 1932 roku, a funkcjonowała ona do 1939 roku.

Po II wojnie światowej, oficyna kamienicy była wykorzystywana jako magazyn, a następnie służyła jako sala prób dla Miejskiego Teatru Muzycznego. Niestety, od lat 70. XX wieku budynek znajduje się w stanie ruiny. Ukończenie remontu kamienicy planowane jest na rok 2024.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 02.04.2024 r.]
  2. Agnieszka Widacka: Zapomniany dom modlitwy – czyli o przekleństwach i błogosławieństwach opieszałości urzędniczej
  3. Agnieszka Widacka: Zagłada modllitewni Tignera, „Kraków” nr 2 (16) 2006
  4. Gminna ewidencja zabytków Krakowa
  5. Właściciele w Krakowie. Od średniowiecza do czasów współczesnych. Rejon Okołu

Oceń: Kamienica przy ulicy Grodzkiej 28/30 w Krakowie

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:6