Kamienica przy ulicy Senackiej 6 w Krakowie


Kamienica usytuowana w sercu Krakowa przy ulicy Senackiej 6, znajduje się w pobliżu zbiegu z ulicą Kanoniczą. Ta malownicza lokalizacja znajduje się na trasie Traktu Królewskiego, który jest nie tylko znany, ale również uznawany za ważną część historyczną miasta.

Warto dodać, że kamienica jest wpisana do rejestru zabytków Krakowa, co podkreśla jej znaczenie kulturowe i historyczne. Wiele osób odwiedzających Kraków może być zafascynowanych zarówno architekturą tego miejsca, jak i jego bogatą historią.

Historia

Historia tego miejsca jest niezwykle bogata i sięga aż XIV wieku, kiedy to rozpoczęto intensywną zabudowę murowaną na obszarze znanym jako Okoł. Wspomnienia dotyczące tej kamienicy pojawiają się po raz pierwszy w zapisach z roku 1490.

W XV stuleciu rezydencją tą zajmował królewski malarz, a następnie do grona jej mieszkańców dołączył kucharz na królewskim dworze. W XVI wieku, ten zabytkowy dom stał się własnością Jana Staszkowskiego, mającego zaszczyt dowodzić koronnej artylerią, co przyczyniło się do nadania kamienicy godła i nazwy powiązanej z jego rodowym herbem Bogoria.

Na przełomie XIX i XX wieku w kamienicy mieszkał znany adwokat, dr Edmund Fischer. Ciekawym elementem jego życia rodzinnego jest postać Anieli Salawy, która przez jedenastu lat pełniła obowiązki pomocy domowej u Państwa Fischerów. Warto wspomnieć, że 3 sierpnia 1991 roku została ona beatyfikowana przez Jana Pawła II na Rynku Głównym w Krakowie.

W 2011 roku zakończono natomiast długotrwałą, bo trwającą 2,5 roku renowację konserwatorską. Efektem tych prac było powstanie sześciu apartamentów, które zostały zaprojektowane przez architekta Marcina Janowskiego i wykończone w bardzo wysokim standardzie. Niestety, w grudniu 2015 roku kamienica została wystawiona na licytację komorniczą, co jest przykładem na to, jak skomplikowane bywa życie historycznych budynków w dzisiejszych czasach.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 01.07.2010 r.]
  2. Agnieszka Maj, Mieszkania dla bogaczy, 22.04.2011 r., Dziennik Polski, Kraków
  3. Historia Pewnej Kamienicy, Forbes, 05.2011 r.; s. 150
  4. Emil Zaitz i Michał Zaitz: Sprawozdanie ul. Senacka 6, Kraków 2007 r.
  5. Marek Jerzy Minakowski, Ci wielcy Polacy to nasza rodzina, wyd. 3, Kraków 2008 r.
  6. Halina Rojkowska, Waldemar Niewalda, Właściciele w Krakowie, Od średniowiecza do czasów współczesnych w rejon Okołu, najstarsza część miasta, 10.12.2008 r.
  7. Obwieszczenie Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie Jarosława Ziętary o pierwszej licytacji nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w Krakowie, przy ul. Senackiej. Serwis internetowy Krajowej Rady Komorniczej. [dostęp 25.10.2015 r.]

Oceń: Kamienica przy ulicy Senackiej 6 w Krakowie

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:9