Kościół Dla Miasta Krakowa


Kościół Dla Miasta Krakowa jest ewangelicznym zborze zielonoświątkowym, z siedzibą usytuowaną w sercu Krakowa, przy ulicy Berka Joselewicza 28.

Ten kościół stanowi część Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej, integrując się w lokalną społeczność religijną oraz promując wartości chrześcijańskie w regionie.

Historia

W roku 2008, małżeństwo Zbigniew i Magda Marzec podjęli decyzję o powołaniu nowego kościoła w Krakowie. Otrzymali oni wsparcie zboru Kościoła Zielonoświątkowego „Filadelfia” w Wodzisławiu Śląskim, a także pomoc od kościoła „Audacious” z Manchesteru. W 2009 roku osiedlili się w Krakowie, gdzie założyli wspólnotę, która początkowo liczyła tylko 10 wiernych.

Od samego początku, z uwagi na nawiązanie kontaktów z brytyjskim kościołem, nowo powstały zbór wyróżniał się otwartością na wielokulturowość oraz przyjmowanie wiernych z różnych krajów. Nabożeństwa odbywały się początkowo w sali konferencyjnej Hotelu „Park Inn” przy ul. Monte Cassino 2, a w 2012 roku przeniesiono je do sali w Hotelu „Galaxy” przy ul. Gęsiej 22. W 2015 siedzibą Kościoła stał się budynek położony przy ul. Berka Joselewicza 28, gdzie do dziś odbywają się regularne spotkania.

Na początku 2020 roku liczba uczestników niedzielnych nabożeństw wahała się między 150 a 200 osobami. Warto również wspomnieć, że 12 listopada 2023 roku zainaugurowano prowadzenie comiesięcznych nabożeństw w drugiej lokalizacji, która znajduje się w Wieliczce.

Działalność

Co tydzień, w Krakowie, odbywają się regularne nabożeństwa, które przyciągają mieszkańców z różnych środowisk. W każdą niedzielę można uczestniczyć w trzech ceremoniach: dwóch w języku polskim oraz jednej w języku angielskim. Kościół zwraca szczególną uwagę na atrakcyjną formę nabożeństw, które odbywają się w specjalnie zaaranżowanej sali widowiskowej. Charakteryzują się one energiczną muzyką oraz intensywnym oświetleniem, co tworzy dynamiczną atmosferę.

Oprócz standardowych nabożeństw w Krakowie, raz w miesiącu odbywa się także spotkanie w sali hotelu „Lenart” w Wieliczce. Dodatkowo, organizowany jest cykl spotkań pod nazwą „Parapetówka”, a także „DNA”, które poddają pod dyskusję zasady wiary oraz wartości wspólnoty. Uczestnicy mają również możliwość zaangażowania się w życie kościoła.

Wspólnota Krakowskiego Działania Misjonarskiego (KDM) prowadzi także różnorodne aktywności dla dzieci i młodzieży, takie jak „KDM Dzieciaki” oraz „KDM Młodzież”, a także inicjatywy „OVER”. Dodatkowo, kościół angażuje się w działania na rzecz lokalnej społeczności i współpracuje z Miastem Kraków poprzez Stowarzyszenie „Daleko Więcej”. Organizacja ta prowadzi różne zajęcia, które wspierają dzieci, młodzież oraz całe rodziny.

W ramach działań stowarzyszenia wdrożono program „Mecenas Dziecięcych Talentów”, którego celem jest pomoc utalentowanym dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Warto również podkreślić, że zbór prowadzi Centrum Aktywności Seniora „Senior w Centrum”, którego działalność jest współfinansowana przez miasto.

KDM nie ogranicza się jedynie do działalności lokalnej; wspólnota aktywnie uczestniczy w międzynarodowej współpracy, utrzymując kontakty z kościołami za granicą. Angażuje się w międzynarodowy program misyjny „Metamorphic”, który obejmuje działania ewangelizacyjne w takich krajach jak Ukraina, realizowane w ramach organizacji „Modern Day Missions”.

Przypisy

  1. Kościół Dla Miasta Kraków [online], koscioldlamiasta.pl [dostęp 03.07.2024 r.]
  2. Kontakt [online], koscioldlamiasta.pl [dostęp 03.07.2024 r.]
  3. KDM Wieliczka. kdm.church. [dostęp 02.01.2024 r.]
  4. a b Wieliczka [online] [dostęp 02.01.2024 r.]
  5. O nas. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  6. Nabożeństwa. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  7. Kościół. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  8. Serce miasta. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  9. Stowarzyszenie Daleko Więcej. dalekowiecej.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  10. a b c d e f KonradK. Pędziwiatr KonradK., PatrycjaP. Trzeszczyńska PatrycjaP., DobrosławaD. Wiktor-Mach DobrosławaD., Wieloreligijny Kraków a procesy migracyjne, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 01.12.2020 r.

Oceń: Kościół Dla Miasta Krakowa

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:11