Zbór Kościoła Zielonoświątkowego Kraków-Nowa Huta


Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta jest miejscem, które zyskuje na znaczeniu wśród lokalnych społeczności. To ewangeliczna wspólnota o charakterze zielonoświątkowym, która aktywnie uczestniczy w życiu duchowym mieszkańców.

Kościół ten należy do ogólnopolskiego zrzeszenia Kościoła Zielonoświątkowego w RP, co świadczy o jego silnym powiązaniu z ruchami religijnymi w Polsce oraz misji ewangelizacyjnej, która jest dla niego kluczowa.

Historia

W obliczu dynamicznego wzrostu liczby członków zboru „Betlejem” w Krakowie, okazało się, że przestrzeń, którą dysponowali, stała się niewystarczająca. W związku z tym, podjęto decyzję o podziale wspólnoty i utworzeniu nowych zborów w lokalizacjach, z których przybyli członkowie. Wówczas zrodził się pomysł powołania samodzielnej wspólnoty w dzielnicy Nowa Huta.

19 października 1987 roku odbyło się spotkanie założycielskie zboru w Nowej Hucie, które zostało zorganizowane z inicjatywy pastora zboru „Betlejem”, Kazimierza Sosulskiego. W skład nowo utworzonej wspólnoty weszli przede wszystkim dotychczasowi wierni zboru „Betlejem”, zamieszkujący okoliczne tereny. Na pastora wspólnoty został powołany Wojciech Wasilewski.

Na początku nabożeństwa nowohuckie odbywały się w kaplicy „Betlejem”, a regularne, tygodniowe spotkania miały miejsce w prywatnych mieszkaniach znajdujących się w Nowej Hucie. W 1989 roku zdecydowano się przenieść prowadzenie nabożeństw do sali kina „Sfinks”, umiejscowionego na Osiedlu Górali. W latach 1991-1993 nabożeństwa miały miejsce w pomieszczeniach Domu Dziecka na Osiedlu Szkolnym.

W 1993 roku nowym pastorem zboru został Paweł Sochacki. W tym samym roku, nabożeństwa po raz kolejny zmieniły swoją lokalizację, a nowe miejsce prowadzenia duchowych spotkań stało się Nowohuckie Centrum Kultury. We wrześniu 1993 roku przy zborze utworzono Punkt Katechetyczny, który funkcjonował aż do 2011 roku.

W 2009 roku zbór zdecydował się wynająć dodatkowe pomieszczenia na Osiedlu Górali 15, w których zaczęły odbywać się spotkania tygodniowe. Rozpoczęto także organizację spotkań dla studentów. Na koniec 2010 roku wspólnota liczyła 145 wiernych, w tym 86 ochrzczonych członków.

W kwietniu 2011 roku podpisano umowę najmu lokalu w budynku na Osiedlu Willowym 29. Po remoncie, który trwał do sierpnia 2011 roku, wszystkie nabożeństwa oraz spotkania wspólnoty zostały przeniesione do nowego lokalu, w którym także mieściła się kancelaria.

Działalność

W ramach działalności wspólnoty, poza regularnymi nabożeństwami niedzielnymi, organizowane są również modlitewne nabożeństwa w środy, które są częścią prowadzonej Służby Modlitwy.

Dodatkowo, aktywnie działa grupa młodzieżowa o nazwie „FOTON”, a także odbywają się szkółki niedzielne dla dzieci.

W celu wzbogacenia relacji małżeńskich, prowadzone są kursy dedykowane parom.

Od momentu powstania zboru, utworzono zespół muzyczny, który towarzyszy zgromadzeniom liturgicznym.

W 2014 roku zainicjowano działalność Zespołu Ewangelizacyjno-Misyjnego, który ma za zadanie koordynowanie działań ewangelizacyjnych wśród mieszkańców Nowej Huty oraz w innych rejonach.

Warto zaznaczyć, że zbór prowadzi także punkt misyjny w Bochni, znany jako „KDBochnia”, w ramach którego odbywają się spotkania w grupie domowej. Regularne spotkania wiernych mają miejsce w prywatnym mieszkaniu, co sprzyja bliższym relacjom między uczestnikami.

Przypisy

  1. Zbory Kościoła Zielonoświątkowego powyżej 50 członków. kzbb.org. [dostęp 19.10.2022 r.]
  2. Kontakt. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  3. a b c d e f Historia zboru. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  4. Plan spotkań. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  5. Służba modlitwy. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  6. Grupa młodzieżowa. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  7. Szkoła niedzielna. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  8. Kurs małżeński. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  9. Zespół muzyczny. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  10. Służba Ewangelizacji i Misji. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]
  11. Bochnia. kznh.pl. [dostęp 30.07.2022 r.]

Oceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego Kraków-Nowa Huta

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:23