Piwnica miejska w Krakowie


Piwnica Miejska jest fascynującym miejscem z bogatą historią, znajdującym się pod ratuszem oraz spichlerzem miejskim w Krakowie. W przeszłości pełniła różnorodne funkcje, w tym rolę piwiarni oraz miejsca, gdzie dokonywano tortur więziennych. Niestety, podczas II wojny światowej dotknęły ją znaczne zniszczenia, a część konstrukcji została wyburzona.

Po wojnie, zachowane fragmenty Piwnicy Miejskiej zaczęły żyć nowym życiem. W 1967 roku pod wieżą ratuszową zainaugurowano tam kawiarnię, a dekadę później, w 1987 roku, otwarto również scenę teatralną, co nadało temu miejscu nowy wymiar artystyczny.

Historia

W obrębie krakowskiej piwnicy miejskiej znajdowało się wiele interesujących elementów historia tego miejsca sięga daleko wstecz. Część z tych przestrzeni spełniała funkcję „Sceny Pod Ratuszem”, stworzonej z myślą o teatralnych występach.

W przeszłości, piwnice te były miejscem o o wiele bardziej mrocznych zastosowaniach. Zostały zaaranżowane na cele więzienne, w tym na sale przesłuchań, co wiązało się z przeprowadzaniem tortur w tortorni. W znajdującym się tam więzieniu znanym jako Dorotka, ujęci byli przestępcy, a obecność krakowskiego kata dodawała miejscu tragicznego balansu.

Inna część piwnic pierwotnie służyła jako piwiarnia, a z czasem znana była jako „Piwnica Świdnicka”. W XVI wieku, z powodu utraty przywileju sprzedaży piwa z Świdnicy, tę przestrzeń przekształcono w szynk pod nazwą „Indie”. To pokazuje, jak funkcje tych samych pomieszczeń zmieniały się na przestrzeni wieków, od miejsc więziennych do lokali gastronomicznych.

W latach 1943-1944, niestety, część tych historycznych piwnic została wyburzona. Jednakże, ocalałe pomieszczenia po kilkunastu latach przeszły metamorfozę. W latach 1961-1967 zaadaptowano je na potrzeby kawiarni. W jednej z sekcji powstała scena teatralna, która stała się siedzibą Teatru Satyry Maszkaron. Przeprowadzenie gruntownych zmian wśród tych piwnic miało miejsce w latach 1983-1987.

Od 1996 roku, nowohucki Teatr Ludowy przejął scenę, nadając jej nowy, komediowo-kabaretowy charakter. Dzisiaj, piwnice te nie tylko więzione w mrok historii, ale również tętnią życiem artystycznym.

Pozostałe obiekty w kategorii "Kina":

Kino „Pod Baranami” | Kino Mikro | Kino Sfinks | Kino „Kijów” | Kino Agrafka

Oceń: Piwnica miejska w Krakowie

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:21