Kino „Kijów”


Kino „Kijów” to zabytkowy obiekt filmowy, usytuowany w sercu Krakowa. Mieści się ono w dzielnicy VII Zwierzyniec, która charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem oraz piękną architekturą. Właśnie przy alei Zygmunta Krasińskiego 34, w malowniczej okolicy Półwsiu Zwierzynieckim, znajduje się ta kultowa sala kinowa.

Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na jego historyczne znaczenie, ale także na bogaty program filmowy, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Kino „Kijów” pełni ważną rolę w krakowskiej kulturze filmowej, oferując różnorodne projekcje oraz wydarzenia tematyczne.

Historia

Budowa kina Kijów miała miejsce w 1962 roku, a jego architektem był Witold Cęckiewicz. Wnętrza natomiast zaprojektowali Krystyna Zgud-Strachocka, Jerzy Chronowski oraz J. Kosiniak. To wyjątkowe kino, które wówczas należy do największych w Krakowie, mogło pomieścić 960 widzów i uznawane było za najnowocześniejsze w Polsce. Stanowiło też pierwsze kino szerokoformatowe, które oferowało możliwość wyświetlania filmów w formatach 16, 35 oraz 70 mm, zapewniając jednocześnie dźwięk w stereofonii. Zainstalowano zakupiony z Danii wklęsły ekran, którego wymiary wynosiły 18,7 x 8,6 m.

Kino rozpoczęło swoją działalność 6 listopada 1967 roku od premiery filmu radzieckiego reżysera Siergieja Bondarczuka zatytułowanego „Wojna i pokój”. Film ten był adaptacją znakomitej powieści historycznej rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, noszącą ten sam tytuł.

W ciągu swojej historii kino stało się miejscem wielu festiwali oraz premier polskich i światowych filmów, wśród których znajdują się takie tytuły jak „Lista Schindlera” (1994) oraz „Pan Tadeusz” (1999). Od 1968 do 1990 roku w kinie odbywał się krakowski Festiwal Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych, a obecnie kino jest gospodarzem Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Niestety, z czasem pojawienie się multipleksów w Polsce przyczyniło się do spadku liczby widzów, co poważnie wpłynęło na instytucję. W odpowiedzi na te trudności, w latach 2005-2008, kino przeszło wyraźną rewitalizację. W ramach przeprowadzonych zmian, pod kierownictwem ówczesnego prezesa Tomasza Maciejowskiego, obok dotychczasowej dużej sali na 828 miejsc powstały nowe sale studyjne na 31 i 37 widzów. Dokonano również modernizacji, wprowadzając kawiarnię filmową oraz klub muzyczny, a dużą salę wzbogacono o pierwszy w mieście projektor cyfrowy. Obok tego, kino dysponuje także salą kameralną na 30 osób oraz salą klubową. W latach 2008–2019 kino funkcjonowało pod nazwą „Kijów.Centrum”.

Budynek, w którym mieści się kino Kijów, uznawany jest za arcydzieło architektury modernistycznej Krakowa. Oryginalna konstrukcja z 1967 roku była wyposażona w cienką, stalową stolarkę okienną oraz przezroczyste szyby, co pozwalało na eksponowanie największej mozaiki wewnętrznej w Krakowie. Na tylnej elewacji budynku zachowała się również piękna, barwna mozaika ceramiczna w stylu op-art.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 14.01.2018 r.]
  2. Michał M. Wiśniewski, szlakmodernizmu.pl [online].
  3. T. Przemysław Szafer "Nowa architektura polska. Diariusz lat 1966-1970." Wydawnictwo Arkady 1972 r.
  4. a b Kino Kijów zaprasza! Dziennik Polski 1967 nr 261 z 04.11.1967 r. s. 8

Oceń: Kino „Kijów”

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:11