Samodzielny rektorat Bożego Miłosierdzia w Krakowie (Łagiewniki)


Samodzielny rektorat Bożego Miłosierdzia, znany również jako Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, to ważny kompleks sakralny zlokalizowany w Krakowie, w rejonie Łagiewnik, przy ul. Siostry Faustyny. Miejsce to jest ściśle związane z życiem oraz działalnością świętej Faustyny Kowalskiej i pełni istotną rolę w duchowym życiu wielu wiernych.

Od lat 40. XX wieku, Rektoraty Bożego Miłosierdzia stało się celem licznych pielgrzymek, jakie są związane z obecnością obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu samej Faustyny. To właśnie w tym wyjątkowym miejscu, odwiedzanym przez pielgrzymów z całego świata, można doświadczyć głębokiej modlitwy oraz zadumy nad przesłaniem miłosierdzia.

Dnia 28 września 2002 roku, w wyniku dekretu Metropolity Krakowskiego, ks. kard. Franciszka Macharskiego, miejsce to zostało oficjalnie ustanowione Rektoratem. Piastunem tej zaszczytnej funkcji został ks. Infułat Jan Zając, który obecnie pełni posługę jako biskup. W przyjęciu zadań pomocniczych wspierają go zastępcy, którymi zostali ks. prałat Marian Rapacz, prezes Fundacji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz ks. dr Franciszek Ślusarczyk, dotychczasowy wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Rektorat funkcjonuje zgodnie z odrębnym statutem Kościoła Rektoralnego, który został zatwierdzony przez Metropolitę Krakowskiego. Taka struktura organizacyjna pozwala na sprawne zarządzanie oraz prowadzenie działań związanych z duszpasterstwem i szerzeniem orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Sanktuarium

W 1992 roku kaplicę św. Józefa, znajdującą się przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, podniesiono do rangi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przełomowy rozwój tego miejsca miał miejsce po beatyfikacji siostry Faustyny, która miała miejsce 18 kwietnia 1993 roku, oraz jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 roku. Wydarzenia te były również wspierane przez pielgrzymki papieża Jana Pawła II w latach 1997 i 2002, papieża Benedykta XVI w 2006 roku oraz papieża Franciszka w 2016 roku.

Główny projekt nowej części sanktuarium został stworzony przez krakowskiego architekta Witolda Cęckiewicza w latach 1997–1999. W skład sanktuarium wchodzą:

  • zabytkowy zespół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia,
  • nowoczesna bazylika Bożego Miłosierdzia,
  • kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu,
  • Dom Duszpasterski,
  • Aula Jana Pawła II,
  • pasaże handlowe,
  • zaplecze duszpastersko-socjalne.

Po zakończeniu budowy w 2016 roku przystanek kolejowy Kraków Sanktuarium stał się funkcjonalnie powiązany z tym wyjątkowym miejscem.

Osobny artykuł: Kaplica św. Józefa z obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. Osobny artykuł: Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Przypisy

  1. Rektorat Sanktuarium - MILOSIERDZIE.PL [online].
  2. Leonard Drożdżewicz, Przesłanie Miłosierdzia znad Wilii, „Znad Wilii”, nr 3 (67), 2016 r., s. 34.

Oceń: Samodzielny rektorat Bożego Miłosierdzia w Krakowie (Łagiewniki)

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:9