Ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej to interesująca arteria położona w Krakowie, której całość znajduje się w granicach administracyjnych dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Stanowi ważną część lokalnej infrastruktury urbanistycznej, przyczyniając się do rozwoju komunikacji w tej okolicy.
Na całej długości ulicy mamy do czynienia z dwujezdniowym układem drogowym, który wspiera ruch zarówno kołowy, jak i tramwajowy. Szczególną cechą tej ulicy jest torowisko tramwajowe, które przebiega po jej północnej stronie – zostało ono oddane do użytku w 1978 roku, co znacznie zwiększyło dostępność transportu publicznego dla mieszkańców.
Przebieg
Ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej rozpoczyna swoją trasę na skrzyżowaniu z ulicą Leonida Teligi oraz ulicą Erazma Jerzmanowskiego, gdzie staje się niejako kontynuacją tej pierwszej. Na samym początku, kilkadziesiąt metrów za wspomnianym skrzyżowaniem, w kierunku wschodnim, droga przylega do Parku Aleksandry oraz VI Komisariatu Policji.
Następnie, w rejonie skrzyżowania z ulicami Telimany i Aleksandry, sąsiaduje z Kościołem Najświętszej Rodziny. Na końcowym etapie ulicy, tuż przy jej końcu, znajduje się pętla tramwajowa „Nowy Bieżanów P+R”, obsługiwana przez MPK Kraków. Ulica ta kończy swoją trasę na skrzyżowaniu z ulicą Mała Góra.
Historia
Na terenach, które obecnie zajmuje ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej, znajdowały się przede wszystkim pola uprawne. W swojej aktualnej formie, ulica ta została wytyczona na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, jako kontynuacja już istniejącej ul. Leonida Teligi. Przed wytyczeniem ulicy, w dniu 23 grudnia 1978 roku, oddano do użytku torowisko tramwajowe prowadzące do pętli „Nowy Bieżanów P+R”, które biegnie wzdłuż obecnej ulicy Mieczysławy Ćwiklińskiej.
W 1998 roku przeprowadzono przebudowę torowiska, które nadal biegło w ciągu ulicy. Około 2015 roku, w miejscu zbiegu ulicy Mieczysławy Ćwiklińskiej z ul. Telimany i ul. Aleksandry, zbudowano rondo, co znacząco poprawiło komunikację w tym rejonie.
Pierwotnie, ulica była całkowicie czteropasmowa i miała dwie jezdnie na całej swojej długości. Jednak w 2018 roku, w miejscu skrzyżowania z ulicą Mieczysławy Ćwiklińskiej, ul. Telimany i ul. Aleksandry, ulica została zwężona do dwupasmowej z pasem zieleni oddzielającym jezdnie. Na początkowym odcinku jednak zachowano dawny układ trzech pasów ruchu, co nadal pozwala na swobodne poruszanie się pojazdów.
Otoczenie
„Z północnej strony ulicy Mieczysławy Ćwiklińskiej można zauważyć przewagę wielorodzinnej zabudowy typowej dla osiedla Nowy Bieżanów, a także torowisko tramwajowe.
W adresowanej lokalizacji trasa ulicy Mieczysławy Ćwiklińskiej jest w niewielkim odcinku trójpasmowa, podczas gdy jej dalsza część przekształca się w dwupasmową drogę, która równolegle do niej prowadzi tor tramwajowy. Torowisko to rozciąga się od ul. Wielickiej aż do pętli „Nowy Bieżanów P+R”, która usytuowana jest niedaleko skrzyżowania z ulicą Mała Góra.
Na tej ulicy umiejscowione są trzy zespoły przystanków tramwajowo-autobusowych, obsługiwanych przez MPK Kraków: przystanek „Nowy Prokocim” (znajdujący się przy skrzyżowaniu z ulicami Erazma Jerzmanowskiego oraz Leonida Teligi), przystanek „Ćwiklińskiej” (położony przy Kościele Najświętszej Rodziny) oraz „Nowy Bieżanów P+R” (stanowi pętlę tramwajowo-autobusową).
W bezpośrednim sąsiedztwie tej arterii znaleźć można szereg istotnych punktów, w tym m.in. Park Aleksandry, Komisariat Policji VI, Kościół Najświętszej Rodziny, jak również miejsca związane z osiedlem Nowy Prokocim oraz osiedlem Nowy Bieżanów oraz wiele innych punktów handlowych i usługowych.
Przypisy
- Plan Krakowa 1979. [w:] Miejski System Informacji Przestrzennej [on-line]. msip.krakow.pl. [dostęp 21.03.2024 r.]
- Pętle tramwajowe [online], www.kmk.krakow.pl [dostęp 21.03.2024 r.]
- Remonty torowisk w 1998 roku. [w:] Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji [on-line]. [dostęp 21.03.2024 r.]
- Remont ul. Ćwiklińskiej w Bieżanowie [online], www.krakow.pl [dostęp 21.03.2024 r.]
- Prace na rondzie przy ul. Ćwiklińskiej dobiegają końca [online], www.krakow.pl [dostęp 21.03.2024 r.]
- Wojciech Gorgolewski: Kraków Mapa. Marian Drążek. Katowice: Wydawnictwo Kartograficzne Witański, 1998. ISBN 83-87502-05-7.
- a b c Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2023. ISBN 978-83-8190-859-7.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Mikołaja Kopernika w Krakowie | Ulica Mikołaja Zyblikiewicza w Krakowie | Ulica Montelupich w Krakowie | Ulica Na Gródku w Krakowie | Ulica Ofiar Dąbia w Krakowie | Ulica Napoleona Cybulskiego w Krakowie | Ulica Norymberska w Krakowie | Ulica Nowohucka w Krakowie | Ulica Nowosądecka w Krakowie | Ulica Piastowska w Krakowie | Ulica Michała Bałuckiego w Krakowie | Ulica Melchiora Wańkowicza w Krakowie | Ulica Mazowiecka w Krakowie | Ulica Marii Curie-Skłodowskiej w Krakowie | Ulica Lwowska w Krakowie | Ulica Lubicz w Krakowie | Ulica Lubelska w Krakowie | Ulica Leonida Teligi w Krakowie | Ulica Kupa w Krakowie | Ulica ks. Józefa Tischnera w KrakowieOceń: Ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej w Krakowie