UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Aleksander Waleriańczyk


Aleksander Waleriańczyk, urodzony 1 września 1982 roku w Krakowie, jest znanym polskim lekkoatletą, który specjalizuje się w skoku wzwyż. Z jego osiągnięciami można się spotkać w wielu sportowych zestawieniach, co podkreśla jego znaczącą rolę w tej dziedzinie.

Waleriańczyk jest członkiem grupy lekkoatletycznej Elite Cafe, która zrzesza najlepszych sportowców. Jego talent sportowy znalazł również odzwierciedlenie w przynależności do klubu Wawel Kraków, znanego z promowania utalentowanych lekkoatletów.

Osiągnięcia

„Na początku swojej drogi sportowej przez cztery lata Aleksander Waleriańczyk trenował pływanie. Z lekkoatletyką rozpoczął swoją przygodę w 1998 roku, kiedy to miał zaledwie 16 lat. Jego pierwszymi konkurencjami były skok wzwyż oraz skok w dal.

W 2003 roku, w Bydgoszczy, zdobył złoty medal na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Ustanowił wówczas swój rekord życiowy, osiągając wysokość 2,36 m, a także poprawił rekord Polski do lat 23, który wcześniej należał do Artura Partyki i wynosił 2,33 m. Ten wyczyn okazał się najlepszym wynikiem na świecie w całym sezonie, a do dziś pozostaje rekordem młodzieżowych mistrzostw Europy.

W 2005 roku, podczas 23. Letniej Uniwersjady w Izmirze, Waleriańczyk zdobył kolejny złoty medal, pokonując w rywalizacji takich zawodników jak mistrz świata z Helsinek, Jurij Krymarenko, uzyskując wynik 2,30 m.

W 2007 roku zajął 3. miejsce w superlidze Pucharu Europy w Monachium, skacząc na wysokość 2,24 m, a dodatkowo zdobył srebrny medal na Światowych Igrzyskach Wojskowych, które odbyły się w Hajdarabadzie w Indiach, osiągając wysokość 2,26 m. Brał również udział w Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce, które miały miejsce w Birmingham, gdzie uplasował się na 5. miejscu.

Rekordy życiowe

Aleksander Waleriańczyk osiągnął imponujące wyniki w swojej karierze sportowej, w szczególności w skoku wzwyż. Jego najlepszy wynik to 2,36 m, ustanowiony 20 lipca 2003 roku w Bydgoszczy. To osiągnięcie plasuje go na drugim miejscu w historii polskiej lekkoatletyki.

Przypisy

  1. ZbigniewZ. Jonik, All-Time Lists / Tabele najlepszych w historii [online], zbjonik.republika.pl [dostęp 22.07.2012 r.]
  2. Zbigniew Jonik, Janusz Rozum: 'Polish Team for 9th World Championships in Athletics. Polski Związek Lekkiej Atletyki, 2003 r., s. 9.

Oceń: Aleksander Waleriańczyk

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:22