UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marian Kurleto


Marian Kurleto to postać, która z pewnością zasługuje na przypomnienie w historii polskiego sportu oraz dziennikarstwa. Urodził się 20 października 1893 roku w Krakowie, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata, kształtując zarówno swoje zainteresowania sportowe, jak i zawodowe.

Jako lekkoatleta, zasłynął w różnych dyscyplinach, a jego zaangażowanie w działalność sportową przyniosło mu szereg osiągnięć, które na zawsze pozostaną w pamięci miłośników sportu. Ponadto Kurleto był również działaczem sportowym i dziennikarzem, co świadczy o jego wszechstronnych talentach i pasji do propagowania sportu w Polsce.

W trakcie swojej służby zawodowej Marian Kurleto pełnił funkcję kapitana administracji Wojska Polskiego, co również odzwierciedla jego oddanie i patriotyzm. Niestety, stał się on również jedną z wielu ofiar tragicznej zbrodni katyńskiej, gdzie zginął 2 kwietnia 1940 roku w Katyniu. Jego życie i osiągnięcia stanowią ważny element polskiej historii, a pamięć o nim powinna być pielęgnowana przez przyszłe pokolenia.

Życiorys

Marian Kurleto przyszedł na świat 20 października 1893 roku w Krakowie, w rodzinie Jana i Józefy Spottów. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się po ukończeniu edukacji, bowiem we wrześniu 1924 roku został przydzielony do Oficerskiej Szkoły Piechoty, gdzie pełnił rolę instruktora wychowania fizycznego.

W 1939 roku, przed wybuchem II wojny światowej, pracował w Państwowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Warszawie. W instytucji tej pełnił funkcję kierownika referatu Komendy Głównej Związku Strzeleckiego, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy militarne oraz edukację młodzieży.

Marian Kurleto był również uznawanym sportowcem, zawodnikiem klubu Cracovia. Jego osiągnięcia sportowe obejmują zdobycie dwóch brązowych medali na Mistrzostwach Polski w 1922 roku, w biegu na 1500 metrów oraz na dystansie 5000 metrów. Dodatkowo, miał zaszczyt być członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz współpracować w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, co ukazuje jego wielką pasję do sportu.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, Marian Kurleto wpadł w ręce sowieckie, co doprowadziło do jego aresztowania i przetrzymywania w obozie w Kozielsku. Niestety, wiosną 1940 roku, stał się jedną z ofiar zbrodni katyńskiej, gdzie został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD, a jego ciało spoczęło w Katyniu.

Jego pamięć jest wciąż żywa, a w dniu 28 lipca 2000 roku, jego szczątki zostały przeniesione na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Dodatkowo, 5 października 2007 roku, Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło, pośmiertnie mianował go majorem, a awans ogłoszono publicznie 9 listopada 2007 roku w Warszawie, podczas uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Ordery i odznaczenia

Marian Kurleto został odznaczony wieloma znaczącymi medalami i odznaczeniami za swoje wybitne zasługi. Wśród nich znajdują się:

  • srebrny Krzyż Zasługi, przyznany 19 marca 1931 roku,
  • medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921,
  • medal dziesięciolecia odzyskanej niepodległości.

Przypisy

  1. HenrykH. Kurzyński i inni, Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920–2007. Konkurencje męskie, Szczecin - Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 58-59.
  2. Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
  3. MARATONY POLSKIE [online], www.maratonypolskie.pl [dostęp 16.10.2016 r.]
  4. Dz. Pers. MSWojsk. Nr 93 z 12.09.1924 r., s. 523.
  5. M.P. z 1931 r. nr 64, poz. 104 „za zasługi na polu wychowania fizycznego”.
  6. a b Księga Cmentarna Katynia 2000, s. 328.

Oceń: Marian Kurleto

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:7