Bogdan Śliwa


Bogdan Śliwa był znażnym polskim szachistą, którego urodziny przypadają na 4 lutego 1922 roku w Krakowie. Jego kariera szachowa oraz osobiste osiągnięcia pozostawiły znaczący ślad w historii tego sportu w Polsce.

Śliwa zmarł 16 maja 2003 roku, również w Krakowie, gdzie spędził większą część swojego życia, rozwijając swoje umiejętności szachowe oraz angażując się w popularyzację tej dyscypliny.

Kariera szachowa

W 1946 roku Bogdan Śliwa zaskoczył wielu, zdobywając tytuł mistrza Polski, co było pierwszym takim osiągnięciem po II wojnie światowej. Już w kolejnym roku, w finale mistrzostw, potwierdził swoje umiejętności, zdobywając trzecie miejsce za Kazimierzem Makarczykiem oraz Stanisławem Gawlikowskim. Po ukończeniu studiów na Politechnice Krakowskiej, Śliwa jeszcze bardziej zaangażował się w rywalizację szachową, co zaowocowało jego niesamowitymi osiągnięciami. W latach 1951-1954 czterokrotnie zdobył tytuł mistrza kraju — osiągnięcie, które udało się zrealizować jedynie jemu, żadnemu innemu polskiemu szachiście.

Śliwa brał udział w wielu międzynarodowych turniejach, gromadząc cenne doświadczenie i konfrontując się z najlepszymi szachistami na świecie. Jego debiut na olimpiadzie szachowej w Helsinkach w 1952 roku okazał się bardzo udany; zdobył indywidualnie srebrny medal na czwartej szachownicy, osiągając rezultat 75%. Rok później, w wyniku swoich sukcesów, został uhonorowany tytułem mistrza międzynarodowego. W 1954 roku odniósł niewątpliwie największy sukces w swojej karierze, zajmując trzecie miejsce w turnieju strefowym w Mariańskich Łaźniach, który był eliminacją do meczu o mistrzostwo świata.

W 1955 roku Śliwa był jedynym polskim szachistą, który zakwalifikował się do turnieju międzystrefowego, w którym zdobył 5½ punktu z 20 zagranych partii w Göteborgu. Dwa lata później, w Sofii, znów zbliżył się do sukcesu, zajmując czwarte miejsce, co oznaczało pierwszą lokatę nie premiowaną awansem do kolejnego etapu. Jego forma na przełomie lat pięćdziesiątych zaczęła nieco słabnąć, co związane było z koniecznością godzenia kariery sportowej z obowiązkami zawodowymi.

Rok 1960 przyniósł Śliwie szósty tytuł mistrza Polski. W sumie, w latach 1952-1966, reprezentował Polskę na olimpiadach szachowych, osiągając wynik 62½ punktu w 106 partiach. W 1964 roku, podczas XVI Szachowej Olimpiady w Tel Awiwie, Śliwa osiągnął znakomity wynik, zdobywając 9 punktów z 14 partii, w tym zwycięstwa z Bisguierem i Tringowem oraz remis z Botwinnikiem. Niestety, nie udało mu się zdobyć wymaganego minimum 15 partii do uzyskania tytułu arcymistrza, co do dziś budzi wiele kontrowersji.

Jego osiągnięcia w międzynarodowych turniejach i meczach są imponujące, w tym zwycięstwa nad takimi legendami jak Borys Spasski, Dawid Bronstein, Salomon Flohr i Miguel Najdorf. W 1987 roku Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu tytuł arcymistrza honorowego. Bogdan Śliwa był także członkiem Krakowskiego Klubu Szachistów, stawiając na rozwój lokalnych pasjonatów szachów.

Według systemu Chessmetrics, jego najwyższy ranking przypadł na styczeń 1954 roku, kiedy zajmował 63. miejsce na świecie. Również w szachach korespondencyjnych odniósł znaczne sukcesy, zdobywając srebrny medal indywidualnych mistrzostw Polski w 1950 roku. W 1996 roku Międzynarodowa Federacja Szachowej Gry Korespondencyjnej uhonorowała go tytułem arcymistrza, co podkreśla jego wszechstronność i znaczenie w świecie szachów.

Przypisy

  1. PZSZach: Arcymistrzowie ICCF. [dostęp 13.02.2016 r.]
  2. Chessmetrics Player Profile: Bogdan Sliwa
  3. Indywidualni mistrzowie Polski w szachach korespondencyjnych (miejsca 1-3)
  4. Falstart
  5. OlimpBase. [dostęp 16.04.2009 r.]
  6. 1955 Goteborg Interzonal Tournament. [dostęp 16.04.2009 r.]

Oceń: Bogdan Śliwa

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:11