Joanna Sakowicz-Kostecka


Joanna Sakowicz-Kostecka, urodzona 1 maja 1984 roku w Krakowie, jest znaną polską tenisistką. Jej edukacja sportowa zaczęła się w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, gdzie zdobyła solidne podstawy, które pozwoliły jej stawiać pierwsze kroki w profesjonalnym sporcie.

Dalsze kształcenie kontynuowała na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, co dodatkowo wzbogaciło jej wiedzę i umiejętności związane z tenisem oraz ogólnie z dziedzinami sportowymi.

Obecnie Joanna jest także komentatorem sportowym, gdzie dzieli się swoją pasją oraz doświadczeniem z szerszą publicznością.

Kariera tenisowa

Początki

Joanna Sakowicz-Kostecka rozpoczęła swoją przygodę z tenisem w bardzo młodym wieku, mając zaledwie sześć lat. Jej pasja do tego sportu zrodziła się podczas wakacji w Kalifornii, gdzie miała okazję obserwować dzieci trenujące na kortach. Jest ona dwukrotną mistrzynią Polski w grze na otwartym korcie, zdobywając ten tytuł w latach 1999 i 2003, a jednocześnie trzykrotną mistrzynią w hali, odnosząc sukcesy w 2000, 2002 oraz 2004 roku.

W roku 2000 odniosła znaczący sukces, zdobywając brązowy medal w indywidualnych Mistrzostwach Europy dla juniorek do lat 16, które odbyły się w Hatfield. Od tego momentu zaczęła regularnie reprezentować Polskę w Pucharze Federacji. W maju 2001 roku z powodzeniem przeszła eliminacje i zdobyła swoje pierwsze trofeum ITF, triumfując w PKO BP Ursynów Cup. Osiągnęła również sukces w lipcu 2002 roku, zwyciężając w turnieju w Rabacie. Miesiąc wcześniej w Tallinnie wygrała w deblu wspólnie z Czeszką Petrą Cetkovską.

W 2002 roku, podczas turnieju WTA Tour – Idea Prokom Open, Sakowicz dotarła do 1/8 finału, pokonując 35. w światowym rankingu Hiszpankę Cristinę Torrens-Valero. Jesienią 2002 roku, z reprezentacją Polski, zdobyła złoty medal podczas Drużynowych Mistrzostw Europy seniorek w Ostrawie, pokonując między innymi Greczynkę Eleni Daniilidu, 22. zawodniczkę w rankingu WTA.

Kolejne udane występy wskazywały na to, że Joanna Sakowicz będzie się wznosić w rankingu WTA, a jej ambicje sięgały nawet miejsca w czołowej setce, co byłoby sukcesem nieosiągniętym przez Polkę od czasów Magdaleny Grzybowskiej. Niestety lata 2003–2004 były dla niej trudne z powodu problemów zdrowotnych, które negatywnie wpłynęły na jej ranking. Mimo trudności powroty po dłuższych przerwach były wyzwaniem. Najlepsze wyniki w 2004 roku osiągnęła podczas turnieju ITF w Garching, dochodząc do ćwierćfinału, co udało jej się także w Glasgow i Sunderlandzie, gdzie w deblu grała z Niemką Ancą Barną.

Sezon 2005

Na początku 2005 roku Sakowicz borykała się z kontuzją, która znacząco ograniczyła jej udział w wiosennych rozgrywkach. W kwietniu znalazła się w reprezentacji Polski na Puchar Federacji w Grupie I Strefy Euroafrykańskiej, gdzie niestety przegrała wszystkie trzy mecze singlowe. Jednak sezon letni przyniósł poprawę formy, a Joanna dotarła do finału mistrzostw Polski w Wrocławiu, przegrywając z Karoliną Kosińską w zaciętym meczu zakończonym wynikiem 6:4, 2:6, 5:7.

W tym samym sezonie osiągnęła finał turnieju ITF Bella Cup, gdzie musiała uznać wyższość Anie Timotić z Serbii. Także w deblu osiągnęła finał razem z Zuzaną Hejdovą. W lipcu Sakowicz dotarła do ćwierćfinału w Les Contamines we Francji. Jesienią 2005 roku miała jeden z najlepszych okresów w swojej karierze, osiągając ćwierćfinały w Bolton oraz półfinał w Jersey. Na koniec roku wystąpiła w kolejnym finale, tym razem w czeskim Prerovie, gdzie odniosła zwycięstwo nad Czeszką Lucie Hradecką, zdobywając trzeci tytuł w swojej karierze tenisowej.

Sezon 2006

Początek roku 2006 również obfitował w sukcesy. Sakowicz dotarła do półfinału halowego turnieju ITF w St. Peter, a pod koniec kwietnia przeszła drugą rundę eliminacji na J&S Cup, gdzie niestety przegrała z Ukrainką Juliją Wakułenko. Na koniec maja wzięła udział w eliminacjach do turnieju na kortach Rolanda Garrosa, gdzie wygrała dwa mecze, ale odpadła w walce o awans do głównej drabinki, przegrywając z Wiktoryją Azaranką.

Na Wimbledonie nie poradziła sobie w kwalifikacjach, a po powrocie z Londynu wystąpiła na mistrzostwach Polski w Wrocławiu, gdzie z powodu kontuzji skreczowała w ćwierćfinale przeciwko Magdalenie Kiszczyńskiej. W kolejnym tygodniu ponownie bez straty seta dotarła do finału toruńskiego Bella Cup, ale poniosła porażkę ze Słowenką Andreją Klepač. W sierpniu osiągnęła półfinał prestiżowego turnieju w Stuttgarcie, pokonując Jarmilę Gajdošovą, sklasyfikowaną wówczas na 85. miejscu w rankingu WTA.

Sezon 2007

W pierwszej rundzie eliminacji Australian Open Joanna przegrała z Ágnes Szávay w dramatycznym meczu, ulegając 6:8 w decydującym secie. Następnie uzyskała awans do drugiej rundy eliminacji na turnieju w Antwerpii, gdzie również musiała uznać wyższość Wäiry Duszewiny. Pod koniec kwietnia 2007 odpadła w pierwszej rundzie kwalifikacji do J&S Cup, znowu przegrywając z Duszewiną.

Życie prywatne

W 2008 roku Joanna Sakowicz zmieniła swój status cywilny, wstępując w związek małżeński z Michałem Kosteckim, który również jest związany ze sportem jako tenisista oraz trener tenisa. Para ta ma córkę, Barbarę, która z pasją trenuje tenis i w 2023 roku zdobyła mistrzostwo Polski zarówno w singlu, jak i deblu w kategorii do 14 lat.

Wśród swoich zainteresowań Joanna wymienia lotnictwo cywilne oraz projektowanie mody, co wskazuje na jej wszechstronność. Oprócz tenisa, jej ulubioną dyscypliną sportową jest pływanie, co może być dla niej formą relaksu i aktywności fizycznej.

Wygrane turnieje rangi ITF

Joanna Sakowicz-Kostecka jest znaną postacią w tenisie, zdobywającą sukcesy na międzynarodowej scenie. W szczególności odnosząc się do jej osiągnięć, zestawienie turniejów ITF, w których wzięła udział, przedstawia się w następujący sposób:

turnieje z nagrodami o wartości 100 000 $
turnieje z nagrodami o wartości 75 000 $
turnieje z nagrodami o wartości 50 000 $
turnieje z nagrodami o wartości 25 000 $
turnieje z nagrodami o wartości 15 000 $
turnieje z nagrodami o wartości 10 000 $

Gra pojedyncza

DataTurniejKategoriaKwota ($)NawierzchniaFinalistkaWynik
1.03/06/2001WarszawaITF10 000twardaRaluca Ciochina1:6, 6:2, 6:1
2.07/07/2002RabatITF10 000ziemnaOlga Kałużna6:3, 6:2
3.11/12/2005PrzerówITF25 000dywanowaLucie Hradecká6:4, 6:4

Gra podwójna

_DataTurniejKategoria($)PowierzchniaPartnerkaMistrzynieWynik
1.23/06/2002TallinnITF25 000ziemnaPetra CetkovskáPetra Russegger
Stefanie Weis
6:2, 4:6, 6:4

Przypisy

  1. Rośnie następczyni Igi Świątek! Polski diament błyszczy u Rafy Nadala [online], Sport.pl, 21.10.2023 r. [dostęp 21.10.2023 r.]
  2. Barbara Kostecka podwójną mistrzynią Polski | Oficjalny Portal Gminy Brzesko [online], [dostęp 21.10.2023 r.]

Oceń: Joanna Sakowicz-Kostecka

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:20