Mieczysław Gracz


Mieczysław Gracz, pełne imię Mieczysław Karol Gracz, urodził się 3 sierpnia 1919 roku w Krakowie, gdzie również zmarł 21 stycznia 1991 roku. Był znanym polskim piłkarzem, który występował głównie na pozycji napastnika.

W ciągu swojej kariery, Gracz miał zaszczyt być reprezentantem Polski w latach 1947–1950, dodając tym samym znaczący wkład do polskiego futbolu. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, rozpoczął działalność jako trener, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami zawodników.

Życiorys

Mieczysław Gracz był wielkim piłkarzem, który przez wiele lat występował w barwach Wisły Kraków oraz reprezentacji Polski. Jego osiągnięcia w drużynie narodowej obejmują 22 mecze, w których z powodzeniem pokazał swoje umiejętności.

Wraz z Józefem Kohutem, Mieczysław Gracz stworzył jeden z najbardziej znanych duetów napastników w powojennej Polsce. Był kluczową postacią w klubie, zdobywając z Białą Gwiazdą tytuł mistrza Polski aż dwa razy, w latach 1949 oraz 1950. Dodatkowo, w 1951 roku, zdobył wicemistrzostwo kraju jako finalistka Pucharu Polski.

Po zakończeniu kariery sportowej, Mieczysław Gracz postanowił podjąć się pracy jako trener, gdzie swoje umiejętności przekazywał młodszej kadrze, w tym m.in. w Wiśle oraz Olimpii Poznań. W uznaniu jego zasług, stadion KS Grzegórzecki w Krakowie, znajdujący się przy al. Pokoju, został nazwany jego imieniem.

Niestety, Mieczysław Gracz zmarł w 1991 roku. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Prandoty, w kwaterze XCIII-9-27.

Sukcesy

Zawodnicze

Mieczysław Gracz odniósł znaczące sukcesy w swojej karierze sportowej, grając w Gwardii-Wisła Kraków. Jego zespół zdobył Mistrzostwo Polski dwukrotnie – w latach 1949 oraz 1950.

Trenerskie

Wisła Kraków

Po zakończeniu kariery zawodniczej, Mieczysław Gracz przeszedł do roli trenera, gdzie również zyskał uznanie. W czasie swojego prowadzenia drużyny w Pucharze Polski zdobył tytuł w sezonie 1966/1967.

Przypisy

  1. a b Stadion imienia Gracza [online], dziennikpolski24.pl [dostęp 11.02.2020 r.]
  2. a b c d "Messu" - wiślacka legenda [online], dziennikpolski24.pl [dostęp 11.02.2020 r.]
  3. a b c d Mieczysław Gracz - Historia Wisły [online], historiawisly.pl [dostęp 25.01.2020 r.]

Oceń: Mieczysław Gracz

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:13