Wojciech Pyzioł


Wojciech Jan Pyzioł, urodzony 15 sierpnia 1947 roku w Krakowie, jest uznawanym polskim prawnikiem, który posiada tytuł profesora zwyczajnego. Swoje zawodowe życie związane jest z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, gdzie uczy na Wydziale Prawa i Administracji.

W przeszłości pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego oraz Zakładu Prawa Bankowego na tej samej uczelni, co świadczy o jego znaczącej roli w polskiej nauce prawa.

Obecnie jest profesorem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, gdzie kontynuuje swoją pasję naukową i dydaktyczną, przyczyniając się do kształcenia kolejnych pokoleń prawników.

Życiorys

Wojciech Pyzioł to osoba o bogatym dorobku akademickim, który rozpoczął swoją edukację w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Po ukończeniu liceum, kontynuował naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1969 roku otrzymał dyplom. Już od 1970 roku stał się pracownikiem naukowo-dydaktycznym tego wydziału.

W trakcie swojej kariery naukowej uzyskał doktorat w 1976 roku, a następnie stopień doktora habilitowanego w 1986 roku, opierając swoją dysertację na temacie „Umowa o kredyt bankowy”. W 1997 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk prawnych, a w 2003 roku został mianowany profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ponadto, Wojciech Pyzioł jest członkiem Europejskiego Kolegium Doktoranckiego, które łączy instytucje z Krakowa, Heidelbergu i Moguncji. Aktywnie angażuje się w pracę redakcyjną, będąc członkiem redakcji miesięcznika „Prawo Bankowe”. Również pełni funkcję arbitra ad hoc przy Sądzie Arbitrażowym Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Jego specjalizacja obejmuje szereg obszarów, takich jak prawo bankowe, energetyczne, gospodarcze prywatne, handlowe oraz prawo ubezpieczeniowe. W życiu prywatnym jest mężem prof. Anny Walaszek-Pyzioł.

Pod jego kierunkiem stopień doktora uzyskali znani naukowcy, w tym: prof. Marek Michalski (w 1996 roku), prof. Grzegorz Tracz (w 1997 roku) oraz prof. Arkadiusz Radwan (w 2003 roku).

Wybrane publikacje

Wybór publikacji autorstwa Wojciecha Pyzioła pokazuje jego istotny wkład w dziedzinę prawa papierów wartościowych oraz prawa spółek. Oto lista wybranych prac:

  • W. Pyzioł, Rozdz. III. Czeki, w: System Prawa Prywatnego. Tom 18. Prawo papierów wartościowych, pod red. A. Szumańskiego, wyd. 3, Warszawa 2016, s. 337-418,
  • W. Pyzioł, A. Szumański, I. Weiss, Prawo spółek, wyd. 2, Warszawa 2016,
  • W. Pyzioł, Rozdz. V. Pożyczka, Rozdz. VII. Depozyt nieprawidłowy, Rozdz. VIII. Umowa rachunku bankowego, w: System Prawa Prywatnego. Tom 8. Prawo zobowiązań – część szczegółowa, pod red. J. Panowicz-Lipskiej, wyd. 2, Warszawa 2011,
  • W. Pyzioł (red. i współautor), Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2008,
  • W. Pyzioł, Umowa rachunku bankowego, Kraków 1997,
  • W. Pyzioł, Umowa o kredyt bankowy, Kraków 1986.

Te publikacje odzwierciedlają szeroką wiedzę i doświadczenie autora w obszarze prawa, które mają znaczący wpływ na polski system prawny.

Przypisy

  1. Wykładowcy / Akademia [online], www.ka.edu.pl [dostęp 19.12.2020 r.]
  2. a b Alma mater 195 [online], Issuu [dostęp 19.12.2020 r.] (ang.).
  3. Administrator, Katedra Prawa Gospodarczego Prywatnego [online], www.law.uj.edu.pl [dostęp 14.10.2017 r.]
  4. WojciechW. Pyzioł, Umowa o kredyt bankowy, „Uniwersytet Jagielloński. Rozprawy habilitacyjne nr 110”, 1986.
  5. a b c Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. Tom III. M-R, wyd. OPI, Warszawa 2000, s. 614.

Oceń: Wojciech Pyzioł

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:11