Włodzimierz Piotr Wróbel, urodzony 7 września 1963 roku w Krakowie, jest renomowanym polskim prawnikiem oraz profesorem nauk społecznych. Jego bogata kariera akademicka łączy się z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie pełni rolę nauczyciela akademickiego od wielu lat.
Od 2011 roku jest sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego RP, a w 2012 roku objął funkcję p.o. kierownika Katedry Prawa Karnego na UJ.
Życiorys
Włodzimierz Wróbel, po zakończeniu studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1987 roku, rozpoczął swoją karierę akademicką w Katedrze Prawa Karnego tej samej uczelni. W trakcie lat 1987–1989 przeszedł aplikację sądową, którą pomyślnie ukończył, zdobijając egzamin sędziowski.
W latach 1989–1994 pełnił ważną rolę jako sekretarz Zespołu Prawa Karnego Materialnego Komisji Kodyfikacyjnej, której przewodniczył Minister Sprawiedliwości. Jego wkład do nauki nie ograniczał się jedynie do praktyki, bowiem w 1992 roku na podstawie rozprawy doktorskiej, napisanej pod opieką Andrzeja Zolla, zatytułowanej Znamiona normy sankcjonowanej i sankcjonującej w przepisie prawa karnego, uzyskał tytuł doktora nauk prawnych.
W 2003 roku przedstawił kolejną rozprawę, pt. Zmiana normatywna i zasady intertemporalne w prawie karnym, co zaowocowało uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda uhonorował go tytułem profesora nauk społecznych, co stanowi potwierdzenie jego wybitnych osiągnięć w dziedzinie prawa.
W latach 1991–2003 pracował jako asystent sędziego w Trybunale Konstytucyjnym, a później pełnił funkcję dyrektora Zespołu Obsługi Skargi Konstytucyjnej tegoż Trybunału. Od 2003 do 2011 był związany z Biurem Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, a w latach 2004–2006 był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości. W 2008 roku brał udział w pracach zespołu, który zajmował się Konwencją o ochronie praw człowieka oraz godności istoty ludzkiej związanej z zastosowaniem biologii i medycyny w rządzie RP.
W latach 2005–2008 miał zaszczyt kierować Uniwersytecką Poradnią Prawną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako nauczyciel akademicki, uczył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW. Jego dorobek naukowy i dydaktyczny został doceniony w 2020 roku, kiedy to Fundacja Court Watch Polska wyróżniła go tytułem „Obywatelskiego Sędziego Roku”, co jest wyrazem uznania dla jego pracy na rzecz sprawiedliwości społecznej.
Pełnione funkcje
Włodzimierz Wróbel, ceniony prawnik, został 12 września 2011 roku powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na sędziego Sądu Najwyższego, gdzie pełnił swoje obowiązki w Izbie Karnej. Jego wiedza i doświadczenie sprawiły, że był również ekspertem w ramach parlamentarnych komisji. Poza tym, Wróbel aktywnie uczestniczył w komisjach egzaminacyjnych dla aplikantów adwokackich oraz radcowskich, a także prowadził wykłady z zakresu prawa karnego materialnego skierowane do sędziów i prokuratorów.
W okresie od 2013 do 2016 roku pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości. W dniu 23 maja 2020 roku był jednym z pięciu kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego na stanowisko Pierwszego Prezesa tegoż sądu, osiągając najwyższe poparcie wśród sędziów, którzy brali udział w głosowaniu (50 głosów z 95 możliwych).
Do roku 2017, Wróbel był członkiem rady programowej „Zeszytów Prawniczych Biura Analiz Sejmowych”, jednak zrezygnował z tej funkcji, powołując się na okoliczność utraty przez Biuro statusu niezależnej instytucji eksperckiej. Dodatkowo, został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, gdzie objął stanowisko kierownika Zakładu Bioetyki i Prawa Medycznego oraz kierownika Studiów Podyplomowych z zakresu Prawa Karnego Materialnego i Prawa Medycznego.
Publikacje
Włodzimierz Wróbel to wieloletni ekspert i autor, który ma na swoim koncie ponad 100 publikacji naukowych oraz popularnonaukowych z dziedziny prawa karnego, prawa konstytucyjnego oraz teorii prawa.
W jego dorobku znajduje się również znacząca współpraca przy tworzeniu „Komentarza do Kodeksu Karnego”, który jest dziełem redagowanym przez Andrzeja Zolla. Dodatkowo, razem z Andrzejem Zollem, Wróbel jest współautorem podręcznika akademickiego „Polskie prawo karne. Część ogólna”, który został opublikowany w 2010 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Mirosław Wróblewski | Józef Hołda | Helen Silving-Ryu | Józef Brzeziński (kanonista) | Jan Antoni Luchini | Władysław Siedlecki | Karol Englisch | Ryszard Markiewicz | Andrzej Tarnawski | Tadeusz Dzik | Józef Jakub Muczkowski | Jan Hrebenda | Maciej Szpunar | Wojciech Pyzioł | Franciszek Bujak (sędzia) | Tomasz Szeląg | Włodzimierz Olszewski (prawnik) | Michał Koy | Paweł Gieras | Stefan RittermanOceń: Włodzimierz Wróbel