UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Nowohuckie Centrum Kultury


Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) jest samorządową instytucją kulturalną, która odgrywa kluczową rolę w życiu artystycznym Krakowa. Mieści się ona w dzielnicy XVIII przy al. Jana Pawła II 232, w sercu Nowej Huty. Lokalizacja NCK jest dogodna, ponieważ znajduje się w pobliżu Placu Centralnego, co sprzyja uczestnictwu społeczności lokalnych w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Instytucja ta nie tylko organizuje różnorodne imprezy artystyczne, ale również wspiera rozwój kultury w regionie poprzez różne programy edukacyjne i współpracę z lokalnymi artystami.

Historia

Budowa Nowohuckiego Centrum Kultury rozpoczęła się na początku lat siedemdziesiątych, w miejscu, gdzie początkowo planowano teatr. Ukończony budynek, oddany do użytku w 1983 roku, został zaprojektowany pod kierunkiem architektonicznym Zbigniewa Pawelskiego.

W ramach działalności Centrum można znaleźć takie zespoły jak Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Zespół Góralski Hamernik, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra, oraz Krakowski Teatr Tańca. Te grupy reprezentują bogaty wachlarz aktywności tanecznych oraz artystycznych, przyciągając entuzjastów kultury.

NCK ma zaszczyt dysponować jedną z największych scen teatralnych w Krakowie, na której odbywają się liczne, cenione na całym świecie przedstawienia teatralne, muzyczne, taneczne, baletowe oraz kabaretowe. Te wydarzenia są zaplanowane z myślą o widzach w różnych grupach wiekowych, ukazując różnorodność form wyrazu scenicznego.

Centrum jest również producentem wielu cyklicznych, festiwalowych wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny Krakowa. Wśród nich wyróżniają się Festiwal Teatrów dla Dzieci, BalletOFFFestival, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, Festiwal Piosenki Dziecięcej KOLOROWE NUTKI oraz Nowohucki Festiwal Sztuki. Każda z tych imprez cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony publiczności.

Instytucja organizuje także bogaty program wystawienniczy w czterech galeriach, które znajdują się na jej terenie. Prezentowane prace wybitnych polskich artystów, dzięki systematycznie zmieniającym się ekspozycjom, umożliwiają odwiedzającym obcowanie z różnorodnymi formami i konwencjami artystycznymi. W październiku 2016 roku zostało otwarte miejsce, które stało się pierwszą stałą Galerią Zdzisława Beksińskiego w Krakowie, wzbogaconą o kolekcję przekazaną przez Annę i Piotra Dmochowskich, liczącą łącznie 250 prac mistrza, w tym 50 obrazów, 100 rysunków oraz 100 fotografii. Warto podkreślić, że w ciągu pierwszego miesiąca istnienia Galerię odwiedziło 22 tys. osób.

Dzięki różnorodności i dużej pojemności lokalowej – w tym sale taneczne, baletowe, konferencyjne, teatr z widownią dla sześciuset osób, a także sale kameralne i pracownie tematyczne – Centrum często gości różnego rodzaju imprezy, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, w tym sympozja, kongresy, targi oraz wystawy kolekcjonerskie.

W ciągu roku Nowohuckie Centrum Kultury przyciąga ponad pół miliona odwiedzających, stając się ważnym punktem na kulturalnej mapie Krakowa.

Galeria Jerzego Dudy-Gracza

Artystyczny świat Jerzego Dudy-Gracza, uznanego polskiego malarza, który odszedł w 2004 roku, był źródłem wielu inspiracji. Po jego śmierci zrodziła się idea utworzenia specjalnej galerii, która miałaby prezentować jego dzieła, a dokładniej obrazy, które znajdują się w rękach rodziny malarza. W poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji, pierwsze rozmowy dotyczące wystawy zaczęły się w 2011 roku, a plany skupiały się na zabytkowym Zajeździe pod św. Benedyktem na Podgórzu. Niestety, rozmowy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, co spowodowało, że projekt został wstrzymany.

W październiku 2015 roku w Nowohuckim Centrum Kultury miała miejsce retrospektywna wystawa twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Na ekspozycji zaprezentowano 84 prace, które obejmowały lata twórczości artysty od 1967 do 2004 roku. Obrazy te zostały udostępnione przez Fundację Conspero. Kuratorką tej znaczącej wystawy była Joanna Gościej-Lewińska, która z wielką starannością dobierała eksponaty.

W kwietniu 2018 roku, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podpisał umowę z Agatą Duda-Gracz, która umożliwiła powstanie Galerii obrazów Jerzego Dudy-Gracza w NCK. Oficjalne otwarcie galerii miało miejsce 21 stycznia 2020 roku, z udziałem rodziny artysty oraz prezydenta Majchrowskiego. Miejsce to znajduje się obok istniejącej wcześniej galerii poświęconej Zdzisławowi Beksińskiemu. Na powierzchni 210 m² wystawionych jest 100 prac artysty, które są częścią kolekcji liczącej 300 egzemplarzy, znajdującej się w posiadaniu żony i córki Dudy-Gracza. Obrazy mają być sukcesywnie wymieniane, a umowa dotycząca prezentacji dzieł została podpisana na 20 lat. Także w tym przypadku, kuratorką wystawy jest Joanna Gościej-Lewińska.

Dyrektorzy

W rami Nowohuckiego Centrum Kultury, jego działalnością kierowało wielu wybitnych dyrektorów, którzy wniesli wiele do rozwoju tej instytucji.

  • Leon Lijowski,
  • Krystyna Morek,
  • Ferdynand Nawratil,
  • Zbigniew Grzyb.

Przypisy

  1. Nowohuckie Centrum Kultury zaprezentuje prace Jerzego Dudy-Gracza [online], www.rmfclassic.pl [dostęp 06.03.2022 r.]
  2. Galeria obrazów Jerzego Dudy-Gracza powstanie w NCK [online], krakow.wyborcza.pl, 19.04.2018 r. [dostęp 06.03.2022 r.]
  3. Duda-Gracz w Nowohuckim Centrum Kultury. Rozmowa z kuratorką wystawy | Portal Rynek i Sztuka [online] [dostęp 06.03.2022 r.]
  4. NCK otworzyło autorska galerię Jerzego Dudy-Gracza [online], Polska Agencja Prasowa SA, 22.01.2020 r. [dostęp 06.03.2022 r.]
  5. Wielkie otwarcie galerii Jerzego Dudy-Gracza w krakowskim NCK: "To jeden z największych współczesnych" [online], Głos24, 21.01.2020 r. [dostęp 06.03.2022 r.]
  6. a b Galeria Jerzego Dudy-Gracza w NCK, „Głos – Tygodnik Nowohucki” (5), 31.01.2020 r., s. 5.
  7. Jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia Nowohuckiego Centrum Kultury – PERŁA W KORONIE KULTURALNEJ KRAKOWA [online], www.glos-tn.krakow.pl [dostęp 03.12.2021 r.]
  8. Pierwsza część Centrum Kultury niemal gotowa..., „Echo Krakowa” (101), 24.05.1983 r., s. 2.

Oceń: Nowohuckie Centrum Kultury

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:17