Parafia św. Judy Tadeusza to znajdująca się w Krakowie rzymskokatolicka wspólnota religijna. Należy ona do dekanatu Kraków-Mogiła, który jest częścią archidiecezji krakowskiej. Usytuowana jest w malowniczej dzielnicyCzyżyny, przy ulicy Wężyka.
Zarówno historia, jak i tradycje tej parafii są głęboko zakorzenione w lokalnej społeczności, co czyni ją istotnym miejscem dla wielu wiernych.
Historia parafii
W 1935 roku, kardynał Adam Stefan Sapieha zlecił budowę nowego kościoła księdzu Józefowi Zastawniakowi, z zamiarem utworzenia przy tej świątyni autonomicznej parafii w przyszłości. 16 października 1936 roku poświęcono kamień węgielny, co stanowiło ważny krok w historii tej inwestycji. Pierwszą mszę świętą odprawiono 25 grudnia 1936 roku w miejscu, które z przeznaczeniem na kościelne prezbiterium przygotowywano do dalszych prac budowlanych.
Wszystkie prace, które były prowadzone, zmierzały do ukończenia świątyni, która w stanie surowym była gotowa już w 1939 roku. Niestety, wybuch drugiej wojny światowej wstrzymał dalsze prace, w tym budowę wieży kościelnej. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1942 roku, a pomimo trudności czasów wojennych kontynuowano gromadzenie wyposażenia wnętrza.
W styczniu 1945 roku, podczas operacji wyzwalania Krakowa, zachodnia ściana kościoła została uszkodzona przez pocisk wystrzelony z sowieckiego czołgu, co skutkowało zniszczeniem witraży i zburzeniem murów zakrystii.
W kwietniu 1951 roku, została utworzona nowa parafia, która objęła swoim zasięgiem obszary Czyżyn i Łęgu. W latach 1989–1991 wykonano zaplanowaną wcześniej budowę wieży kościelnej, a w 1995 roku ponownej konsekracji świątyni dokonał kardynał Franciszek Macharski.
Kościół
Świątynia, z której pochodzą dane, to budowla o charakterze bazylikowym, charakteryzująca się trzema nawami. W jej architekturze wyróżnia się półkoliste zakończenie prezbiterium, które podkreśla elegancję całego obiektu.
Główna nawa kościoła przykryta jest sklepieniem kolebkowym, wzbogaconym o lunety, co nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. W środku prezbiterium można podziwiać mozaiki przedstawiające polskich świętych oraz błogosławionych, które wzbogacają duchowe doznania odwiedzających.
Wnętrze świątyni zdobi również polichromia, ukazująca sceny z życia Chrystusa, nadając całości wyrazisty i głęboki wymiar artystyczny.
Terytorium parafii
W zasięgu parafii Tadeusza Judy znajdują się liczne znaczące ulice, które stanowią część lokalnej społeczności. Oto ich lista:
- Bieńczycka,
- Boguszówka,
- Centralna,
- Cichociemnych AK,
- Cuplowa,
- Dolna,
- Dolnomłyńska,
- Do Wisły,
- Gałczyńskiego,
- Habina,
- os. Handlowe bloki 1 i 2,
- Isep,
- al. Jana Pawła II od nru 72,
- Kamionka,
- os. Kolorowe,
- Kwiatów Polskich,
- Ławnicza,
- al. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej,
- Na Łąkach,
- Narciarska,
- Nastrojowa,
- Na Załęczu,
- Nowohucka,
- Odmentowa od nru 98,
- Osiedle,
- bpa Padniewskiego,
- Podbipięty Longina 86,
- al. Pokoju od nru 71,
- Poleska,
- os. II Pułku Lotniczego bloki 41, 42, 44-50,
- Sikorki,
- Siwka,
- Sołtysowska,
- Stręcka,
- Strumyk,
- Szafrańska,
- Śliwkowa,
- Tabaczna,
- bp Tomickiego,
- Tuwima,
- Wężyka,
- Woźniców,
- Wysockiej,
- Zapusta,
- ks. Zastawniaka,
- Zatyka.
Duszpasterze
Na przestrzeni lat, parafia św. Judy Tadeusza w Krakowie miała zaszczyt gościć kilku proboszczów, którzy z zaangażowaniem prowadzili wspólnotę. Poniżej prezentujemy ich nazwiska oraz okresy posługi:
- ks. Józef Zastawniak (1935–1960),
- ks. Stanisław Michałek (1960–1986),
- ks. Zbigniew Gerle (1986–1993),
- ks. Jan Gwizdoń (1993–2010),
- ks. dr Czesław Sandecki (2010–2020),
- ks. Sebastian Nowicki (administrator, 2020–2021),
- ks. Zygmunt Kosowski (od 2021).
W duszpasterstwie parafii znajdują się również wikariusze, którzy wspierają pracę w parafii:
- ks. Krzysztof Polewka (w parafii od 2007 roku),
- ks. Artur Czepiel (w parafii od 2018 roku),
- ks. Mieczysław Frytek (w parafii od 2019 roku – pomoc duszpasterska).
Wspólnoty parafialne
W ramach parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie funkcjonuje szereg wspólnot, które odgrywają kluczową rolę w życiu duchowym i społecznym parafii. Każda z tych grup przyczynia się do czynnego uczestnictwa wiernych w życiu Kościoła oraz do wzmacniania więzi między parafianami.
- Rada Duszpasterska,
- Rada Ekonomiczna,
- Akcja Katolicka,
- Róże Różańcowe,
- Duszpasterstwo Akademickie,
- Straż Honorowa NSPJ,
- Ruch Światło-Życie,
- Chór parafialny,
- Schola,
- Ministranci,
- Lektorzy.
Każda z wymienionych grup przyczynia się do umacniania wspólnoty oraz do realizacji różnych inicjatyw mających na celu rozwój duchowy uczestników oraz wsparcie dla lokalnej społeczności.
Przypisy
- Ks. Mieczysław Frytek. Parafia pw. Św. Judy Tadeusza w Krakowie - Czyżynach. [dostęp 15.09.2019 r.]
- a b Księża, którzy pracowali w naszej parafii. Parafia pw. Św. Judy Tadeusza w Krakowie - Czyżynach. [dostęp 15.09.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie | Parafia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie | Parafia św. Kingi w Krakowie | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie | Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie (Grzegórzki) | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (Bieżanów-Prokocim) | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (Stare Miasto) | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie (Prądnik Biały) | Parafia archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie | Parafia bł. Anieli Salawy w Krakowie | Parafia Przemienienia Pańskiego w Krakowie (Swoszowice) | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie (Dębniki) | Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie (Dębniki) | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (Nowa Huta) | Parafia Chrystusa Króla w Krakowie (Zwierzyniec) | Parafia Chrystusa Króla w Krakowie (Prądnik Biały) | Kościół św. Jana Chrzciciela w Krakowie (ul. Wańkowicza) | Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie | Kościół Świętej Trójcy w Krakowie (ul. Krakowska) | Kościół Emaus w KrakowieOceń: Parafia św. Judy Tadeusza w Krakowie