Parafia św. Kingi, zlokalizowana w Krakowie, to rzymkokatolicka wspólnota przynależąca do dekanatu Kraków-Podgórze w ramach archidiecezji krakowskiej. Jej siedziba znajduje się w malowniczym Podgórzu, przy ulicy Siemomysła.
Kościół, który jest centralnym miejscem kultu w tej parafii, został zbudowany w okresie od 2003 do 2014 roku. Dzięki tej inicjatywie, mieszkańcy okolicy zyskali nowoczesną przestrzeń do modlitwy i wspólnej działalności religijnej. W 2017 roku rozpoczęto dodatkowe prace budowlane przy domu parafialnym, co ma na celu dalszy rozwój wspólnoty.
W planach na przyszłość znajduje się również realizacja budowy dzwonnicy, która ma stać się istotnym elementem architektonicznym tego miejsca.
Parafia oferuje również możliwość przyjęcia komunii niskoglutenowej, co jest szczególnie istotne dla osób potrzebujących takiej opcji. W tym celu należy zgłosić takie życzenie przed rozpoczęciem mszy świętej w zakrystii, co pokazuje zaangażowanie wspólnoty w zaspokajanie potrzeb wszystkich wiernych.
Nabożeństwa
W parafii św. Kingi w Krakowie organizowane są różnorodne msze święte oraz nabożeństwa, aby umożliwić wiernym uczestnictwo w duchowym życiu wspólnoty.
Msze święte odbywają się w każdą niedzielę o następujących godzinach:
- 7:30,
- 9:30,
- 11:30,
- 18:00.
W ciągu tygodnia msze są sprawowane według poniższego harmonogramu:
- 8:00 (wtorek, środa, piątek, sobota),
- 18:00 (codziennie).
W szczególności, w każdy wtorek o godzinie 17:45 odbywają się Modlitwy do św. Kingi, które dają możliwość uczczenia relikwii.
Środy w parafii to czas Nowenny do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, która rozpoczyna się o godzinie 17:30.
Czwartkowe wieczory są zarezerwowane na Adorację Najświętszego Sakramentu, a następnie ma miejsce msza święta z Komunią, która sprawowana jest pod postacią chleba i wina. Początek adoracji następuje o godzinie 17:30.
W piątki wierni mają możliwość uczestnictwa w Koronce do Bożego Miłosierdzia, która również rozpoczyna się o 17:45.
Co istotne, spowiedź odbywa się w ciągu tygodnia 15 minut przed każdą mszą świętą lub nabożeństwem, natomiast w niedziele spowiedź dostępna jest w trakcie mszy.
Historia parafii
Historia parafii św. Kingi w Krakowie sięga 22 lipca 2001 roku, kiedy to ks. kardynał Franciszek Macharski erygował nową parafię pod wezwaniem Świętej Kingi oraz mianował pierwszego proboszcza, którym został ks. Bogusław Filipiak.
Zaledwie miesiąc później, 25 sierpnia 2001 roku, do parafii zaczęto kierować pierwszego wikariusza, ks. Józefa Zwolińskiego. Budowa kościoła parafialnego rozpoczęła się w 2003 roku, a pierwsza msza w nowym obiekcie miała miejsce w czasie pasterki, w noc z 24 na 25 grudnia 2004 roku.
W kolejnym roku, 2005, zakończono stan surowy budynku wraz z zakrystią. Ważnym momentem miało miejsce 12 października 2005 roku, kiedy to ks. Kardynał Stanisław Dziwisz wmurował kamień węgielny, pochodzący z grobu św. Kingi w Starym Sączu, a wcześniej pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II.
25 sierpnia 2006 roku ks. Józef Zwoliński został przekierowany przez ks. Kardynała Stanisława Dziwisza do pracy duszpasterskiej w parafii św. Marii Magdaleny w Rabce. Na jego miejsce przyszedł nowy wikariusz, ks. Andrzej Kubieniec. W dniu 19 maja 2007 roku ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, podczas wizytacji kanonicznej, poświęcił nowo wybudowany kościół, co pozwoliło na rozpoczęcie odprawiania mszy w tym obiekcie.
Kolejne zmiany miały miejsce 30 czerwca 2011 roku, kiedy to ks. proboszcz Bogusław Filipiak został skierowany przez ks. Kardynała Stanisława Dziwisza do pracy w parafii św. Rodziny w Zakopanem, na Krupówkach. Od 1 lipca 2011 roku nowym proboszczem został ks. Jerzy Czerwień, który wcześniej pełnił funkcję asystenta na Wydziale Historii Kościoła w Papieskiej Akademii Teologicznej.
W wyniku organizacyjnych zmian w 2017 roku, które wprowadził nowy metropolita krakowski abp. Marka Jędraszewskiego, ks. Jerzy Czerwień został delegowany do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie – Bieńczycach, przy kościele Arka Pana.
26 sierpnia 2011 roku ks. Andrzej Kubieniec został skierowany przez ks. Kardynała Stanisława Dziwisza do pracy duszpasterskiej w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Łapanowie, a jego miejsce zajął nowy wikary, ks. Stanisław Czernik. Od początku istnienia parafii organistą był Daniel Zdziebko, absolwent Archidiecezjalnej Szkoły Organistowskiej, który 31 sierpnia 2016 roku zakończył swoją posługę, a jego miejsce zajęła pani Maria Cebula. W dniu 1 lipca 2017 roku nowym proboszczem parafii został ks. Jacek Konieczny, dotychczas dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.
Wspólnoty parafialne
W naszej wspólnocie parafialnej działa wiele różnych grup, które mają na celu wzmacnianie duchowości oraz integrację mieszkańców. Każda z nich odgrywa istotną rolę w życiu naszej parafii.
- duszpasterska Rada parafialna,
- służba liturgiczna,
- Kręgi Domowego Kościoła,
- wspólnota Żywego Różańca,
- Ruch Światło-Życie,
- chór parafialny,
- schola dziecięca,
- nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej,
- grupa pogłębienia wiary i wiedzy religijnej,
- harcerze.
W obrębie domu parafialnego zorganizowano świetlicę, która staje się miejscem spotkań oraz relaksu. Wieczory w świetlicy to czas na rozrywki takie jak bilard, ping-pong, czy piłkarzyki. Dzięki tym aktywnościom mieszkańcy mogą w przyjemny sposób integrować się oraz rozwijać swoje zainteresowania.
Dodatkowo przy świetlicy dostępna jest siłownia oraz biblioteka, co sprzyja zarówno aktywnemu wypoczynkowi, jak i poszerzaniu wiedzy. Co tydzień odbywają się również zajęcia fitness dla pań, prowadzone przez wykwalifikowaną trenerkę, które są bardzo popularne wśród uczestniczek.
Terytorium parafii
W skład terytorium parafii św. Kingi w Krakowie wchodzą następujące ulice: Abrahama, Dauna od nr 1 do 23, Drewniana, Dworcowa oraz Dworzec. Ponadto, można wymienić ulice Gipsową, Heltmana od nr 1 do 15 oraz od 2 do 58, Jerozolimską, Kamieńskiego z numerami parzystymi, Lecha, Łuczników, Malborską do nr 18, Mieczników, Pańską, Prokocimską, Siemomysła, Stoigniewa, Tarnowską, Uśmiech oraz Wielicką od nr 42a do 115. Wodna kończy się na nr 15.
Proboszczowie
W historii parafii św. Kingi w Krakowie, proboszczowie odgrywali kluczową rolę w prowadzeniu wspólnoty lokalnej oraz duchowym wsparciu jej wiernych. Oto lista duchownych, którzy pełnili tę ważną funkcję:
- ks. Bogusław Filipiak, który sprawował urząd od 22 lipca 2001 roku do 30 czerwca 2011 roku,
- ks. Jerzy Czerwień, pełniący obowiązki proboszcza od 1 lipca 2011 roku do 30 czerwca 2017 roku,
- ks. Jacek Konieczny, który przejął obowiązki od 1 lipca 2017 roku.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie | Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie (Grzegórzki) | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (Bieżanów-Prokocim) | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (Stare Miasto) | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie (Prądnik Biały) | Parafia archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie | Parafia bł. Anieli Salawy w Krakowie | Parafia św. Jana Chrzciciela w Krakowie | Parafia Wszystkich Świętych w Krakowie (Stare Miasto) | Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Krakowie (Nowa Huta) | Parafia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie | Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie | Parafia św. Judy Tadeusza w Krakowie | Parafia Przemienienia Pańskiego w Krakowie (Swoszowice) | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie (Dębniki) | Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie (Dębniki) | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (Nowa Huta) | Parafia Chrystusa Króla w Krakowie (Zwierzyniec) | Parafia Chrystusa Króla w Krakowie (Prądnik Biały) | Kościół św. Jana Chrzciciela w Krakowie (ul. Wańkowicza)Oceń: Parafia św. Kingi w Krakowie