Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowie


Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowie jest jedną z kluczowych wspólnot religijnych Kościoła Polskokatolickiego w Polsce. Usytuowana w dekanacie krakowskim, ta parafia odgrywa istotną rolę w lokalnym życiu duchowym diecezji krakowsko-częstochowskiej.

W ramach działalności duszpasterskiej, nabożeństwa odbywają się regularnie w każdą niedzielę oraz w dni świąteczne o godzinie 11:00. Taki harmonogram pozwala lokalnej społeczności na aktywne uczestnictwo w liturgii oraz na pogłębianie więzi z Bogiem i drugim człowiekiem.

Warto również wspomnieć o innej wspólnocie polskokatolickiej, która znajduje się w Krakowie. Na ulicy Miechowity 19 zlokalizowana jest parafia polskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, która oferuje swoim wiernym szereg możliwości duchowego rozwoju oraz uczestnictwa w życiu kościelnym.

Historia parafii i polskokatolicyzmu w Krakowie

Polskokatolicyzm na ziemiach polskich zyskał na znaczeniu w wyniku reemigracji, głównie osób, które wcześniej osiedliły się w Stanach Zjednoczonych. Tam stali się oni członkami Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (PNKK). W 1920 roku Kraków stał się centralnym ośrodkiem dla tego organizującego się Kościoła, z którego działania propagandowe szybko przeniosły się na inne regiony w Polsce. Wspierano akcję poprzez rozdawanie darów dla ubogich, gromadzonych dzięki parafiom i Polskiej Narodowej „Spójni” z Ameryki.

Misja pierwszej delegacji PNKK zakończyła się w marcu 1921 roku. Kontynuację tej działalności misyjnej przejął ks. dr Antoni Paszek z Zabierzowa, który do Kościoła narodowego został przyjęty przez bp Franciszka Hodura w 1920 roku. W obliczu braku podstaw prawnych do działania, zalecano mu, aby zwrócił się do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z prośbą o legalizację Kościoła. Niestety, wnioski te były przez długi czas odrzucane, co utrudniało funkcjonowanie wspólnoty do wybuchu II wojny światowej.

W 1922 roku do Krakowa przybył bp elekt Franciszek Bończak, który przejął administrację nad całą wspólnotą misyjną. W celu popularyzacji ideologii Kościoła, powołał do życia w 1923 roku organ prasowy pod nazwą „Polska Odrodzona”. Stworzył również Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie, które miało na celu kształcenie nowych duszpasterzy dla Kościoła. W tym czasie udało się zorganizować parafię Zmartwychwstania Pańskiego w budynku przy ul. Łagiewnickiej 54, zakupionym dzięki funduszom misyjnym PNKK. Parafia ta pełniła do 1951 roku funkcję parafii katedralnej diecezji polskiej PNKK.

Natomiast polskokatolicka Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowie została założona w 1927 roku przy ul. Friedleina 8 przez ks. dr Antoniego Ptaszka. Był to pierwszy kapłan, który, po opuszczeniu Kościoła rzymskokatolickiego, podjął współpracę z Polskim Narodowym Kościołem Katolickim (PNKK). Po wydaleniu go z PNKK, utworzył „Stowarzyszenie Gminy Starokatolickiej w Krakowie”, które skupiało nawet 4000 wiernych. Po jego śmierci w 1951 roku, jego gmina połączyła się z Kościołem Polskokatolickim.

Prawne włączenie parafii do struktury Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego miało miejsce dopiero w 1959 roku. Pierwszym polskokatolickim proboszczem został ks. Zygmunt Pinkowski, a przez pewien czas duszpasterzowali tutaj księża Tadeusz Majewski oraz Benedykt Sęk. W latach 60. XX wieku zorganizowano także parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która początkowo znajdowała się przy ul. Mikołaja Kopernika 13, następnie przy ul. Bosackiej, a obecnie przy ul. Macieja Miechowity 19, a także kaplicę w Nowej Hucie.

29 marca 2005 roku Rada Synodalna Kościoła powierzyła bp Jerzemu Szotmillerowi odpowiedzialność za kierowanie diecezją krakowsko-częstochowską. Równocześnie zamknięto parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie, a budynek kościoła został sprzedany.

Wszystkie miejsca związane z Kościołem Polskokatolickim w Krakowie

W kontekście działalności Kościoła Polskokatolickiego w Krakowie, wiele miejsc ma znaczenie historyczne i religijne. W szczególności, Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego odgrywa istotną rolę w życie lokalnej społeczności.

LokalizacjaLokalStanNotatki
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowieul. Józefa Friedleina 8,

30-416 Kraków

istniejeProboszcz: ks. Bartosz Norman

Nabożeństwo: niedziela o 11:00

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowieul. Macieja Miechowity 19,

31-475 Kraków

istniejeProboszcz: ks. dziek. mgr Piotr Własinowicz

Nabożeństwo: niedziela o 10:00, środa o 18:00

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowieul. Łagiewnicka 54,

30-417 Kraków

nie istniejeZlikwidowana w 2005 roku, budowla przeznaczona do użytku gospodarczego.
Kaplica w Nowej HucieKraków-Nowa Hutanie istniejeFilia parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowie (ks. Roman Krause), zlikwidowana w latach 60. XX wieku.
Kuria Biskupia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiegoul. bpa Franciszka Hodura 2

30-416 Kraków

nie istniejeAktualnie budynek mieszkalny, będący własnością Kościoła Polskokatolickiego.
Seminarium Duchowne Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiegoul. Antoniego Madalińskiego 10,

30-303 Kraków

nie istniejePrzychodnia Lekarzy Specjalistów NFZ.
Ulica Biskupa Franciszka HoduraKraków-PodgórzeistniejeOd 1919 do lat 70. XX wieku ulica nosiła nazwę Czarnej.

Zobacz też

  • dekanat krakowski,
  • mariawici w Krakowie.

Przypisy

  1. E. Elerowski, Parafie Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Polsce na tle historii, Warszawa 2001 r., s. 111.
  2. T. Majewski, Biskup Hodur i Jego Dzieło, Warszawa 1987 r., s. 147-167.

Oceń: Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowie

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:23