Kościół Jezusa Chrystusa w Krakowie


Kościół Jezusa Chrystusa w Krakowie, znany również jako KJCh, jest interesującą instytucją religijną. To zbór Kościoła Bożego, który wyróżnia się w Krakowie, stanowiąc ważny element społeczności protestanckiej.

W szczególności, ten zbór charakteryzuje się charyzmatycznym podejściem do wiary, co nadaje mu unikalny charakter i przyciąga wiele osób, które poszukują głębszego ducha i aktywności w ramach swojej religijności.

Historia

Wspólnota kościoła, z której powstał Kościół Jezusa Chrystusa w Krakowie, ma swoje korzenie w grupie „Miriam”, utworzonej w 1985 roku. Była ona częścią Ruchu Odnowy w Duchu Świętym w ramach Kościoła rzymskokatolickiego. W 1991 roku, część członków grupy studenckiej prowadzonej przez Wojciecha Włocha zdecydowała się na opuszczenie tradycyjnej struktury i dołączyła do nurtu zielonoświątkowego, wzbogaconego o elementy Ruchu Wiary.

Na początku społeczność spotykała się w lokalu przy ul. Krakusa, a następnie przeniosła swoje zgromadzenia do siedziby I Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów przy ul. Wyspiańskiego. W kolejnych latach miejsca spotkań były wielokrotnie zmieniane w zależności od potrzeb wspólnoty.

Na początku 1996 roku wspólnota uzyskała status samodzielnego Kościoła Jezusa Chrystusa w Krakowie. Od końca 1996 roku spotkania miały miejsce w lokalu znajdującym się przy placu Szczepańskim 8, co z pewnością wpłynęło na rozwój i integrację uczestników.

W roku 2000 wspólnota przekształciła się w federację kościołów, przyjmując nową nazwę – Kościół Wiary. Dzięki temu Kościół Jezusa Chrystusa w Krakowie stał się jednym z kościołów lokalnych w tej strukturze. W 2004 roku Kościół Wiary został częścią międzynarodowego Kościoła Bożego, co zaowocowało zmianą nazwy na Kościół Boży w Polsce od 2009 roku.

W początkach 2011 roku nabożeństwa przeniesiono do nowego budynku na ul. Seweryna Goszczyńskiego 8. Od stycznia 2018 roku, siedziba kościoła znajduje się już przy ul. Golikówka 12, gdzie wspólnota kontynuuje swoją misję i rozwija działalność.

Działalność

W Kościele Jezusa Chrystusa w Krakowie odbywają się dwa nabożeństwa w każdą niedzielę. Rano ma miejsce polskojęzyczne nabożeństwo, które jest także tłumaczone na język angielski, natomiast po południu odbywa się nabożeństwo w języku rosyjskim oraz ukraińskim. W trakcie tych celebracji odbywają się również zajęcia dedykowane najmłodszym, organizowane w ramach Kościoła Dziecięcego.

Dodatkowo, w kościele organizowane są spotkania młodzieżowe pod nazwą „Reload”, a także grupy dla studentów i młodych pracowników noszące nazwę „Gravity”. Oferowane są także kursy mające na celu wsparcie małżeństw oraz grupy domowe, które umożliwiają społeczność lokalną. Kolejnym punktem jest międzynarodowa grupa „International Ministry”, która łączy osoby z różnych kultur i narodowości.

Przy kościele działa też służba edukacji finansowej, znana jako „Adar”, która ma na celu wszechstronne wspieranie członków w zarządzaniu finansami w sposób mądry i odpowiedzialny. Warto również zaznaczyć, że w obrębie kościoła zlokalizowane jest biuro Kościoła Bożego w Polsce, co podkreśla jego znaczenie w szerszej strukturze kościelnej.

Przypisy

  1. Kim jesteśmy? [online], kjch.pl [dostęp 03.08.2024 r.]
  2. Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych [online], mswia.gov.pl [dostęp 03.08.2024 r.]
  3. Przebudowa budynku [online] [dostęp 14.10.2022 r.]
  4. Adresy kościołów [online], kosciolbozy.pl [dostęp 14.10.2022 r.]
  5. Nasza historia [online], kjch.pl [dostęp 14.10.2022 r.]
  6. Dwa doświadczenia [online], mateusz.pl [dostęp 14.10.2022 r.]
  7. Historia [online] [dostęp 14.10.2022 r.]
  8. Aktivności [online], kjch.pl [dostęp 14.10.2022 r.]
  9. Kontakt [online], kosciolbozy.pl [dostęp 14.10.2022 r.]
  10. LeszekL. Jańczuk LeszekL., Wspólnoty pentekostalne w Polsce i ich klasyfikacja, „Łódzkie Studia Teologiczne” (25/4), 2016 r., s. 36, ISSN 1231-1634.
  11. KonradK. Pędziwiatr KonradK., PatrycjaP. Trzeszczyńska PatrycjaP., DobrosławaD. Wiktor-Mach DobrosławaD., Wieloreligijny Kraków a procesy migracyjne, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, grudzień 2020 r., s. 66–67.
  12. Kościół Jezusa Chrystusa w Krakowie [online], kjch.pl [dostęp 14.10.2022 r.]

Oceń: Kościół Jezusa Chrystusa w Krakowie

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:17