Andrzej Sałacki


Andrzej Alfred Sałacki, który przyszedł na świat 6 stycznia 1954 roku w pięknym Krakowie, to postać niezwykle istotna w polskim jeździectwie. Jego osiągnięcia obejmują zdobycie aż 12 medali na Mistrzostwach Polski w konkurencji ujeżdżenia, co świadczy o jego znakomitych umiejętnościach oraz determinacji. Jako zawodnik brał udział w wielu zawodach międzynarodowych, gdzie miał okazję zaprezentować swoje talenty.

Warto zaznaczyć, że Andrzej Sałacki jest pierwszym polskim finalistą Pucharu Świata, który wystartował w tej prestiżowej konkurencji w 1996 roku w Göteborgu, na koniu o imieniu Dioksan. Jego udział w tym wydarzeniu zapisał się w historii polskiego jeździectwa jako jedno z najważniejszych osiągnięć.

Obecnie, jako trener oraz menedżer, Andrzej Sałacki jest mocno związany z Ludowym Klubem Jeździeckim „Lewada”, który jest jego dziełem. Jako założyciel klubu, kładzie duży nacisk na rozwój talentów w jeździectwie w Polsce. Ponadto, w swojej karierze zawodowej, zdobył wykształcenie jako lekarz weterynarii oraz ukończył studia trenerskie, co potwierdza jego wszechstronny profesjonalizm w dziedzinie jeździectwa.

Działania dla jeździectwa

Pokaz przed królową brytyjską

Andrzej Sałacki osiągnął nadzwyczajny sukces, prezentując pokaz ujeżdżenia klasy Grand Prix na klaczy półkrwi angielskiej o imieniu Czcionka. Wydarzenie to miało miejsce podczas znanych imprez jeździeckich, w tym na legendarnym stadionie Wembley w 1988 roku, gdzie występ odbył się na zaproszenie ówczesnej Prezydent Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), księżniczki Anny. Jego niezwykłe umiejętności przyniosły mu tytuł Jeźdźca Roku.

Występ Sałackiego wzbudził na tyle duże zainteresowanie, że zaproszono go do Windsoru, aby zaprezentował swój talent przed królową Elżbietą II. To ważne osiągnięcie sprawiło, że Andrzej Sałacki stał się jedynym polskim jeźdźcem, który uzyskał zaproszenie na prywatny pokaz w obecności królowej.

Przez ponad trzy lata pokaz ten był wykonywany w różnych częściach świata, przyciągając uwagę wielu miłośników jeździectwa, a Czionka była jedynym koniem na świecie, który realizował tego rodzaju show.

Woltyżerka

W latach 80. XX wieku Andrzej Sałacki wprowadził do polskiego jeździectwa dyscyplinę woltyżerki. Pod jego kierownictwem zespół ze Stadniny Koni w Jaroszówce zdobył wielokrotnie brązowe medale na mistrzostwach świata oraz mistrzostwach Europy. Sałacki zyskał również uznanie jako jeden z najlepszych lonżujących w tej dziedzinie.

Na zlecenie FEI, prowadził kursy lonżowania, które miały miejsce nie tylko w Europie, ale także w USA, Brazylii i Argentynie, przyczyniając się do popularyzacji tej sztuki na międzynarodowej arenie.

Trener

Andrzej Sałacki to postać niezwykle istotna w świecie jeździectwa, szczególnie w kontekście WKKW oraz skoków przez przeszkody. Rozpoczynając swoją karierę w Jaroszówce, stał się znanym trenerem, który zdobył doświadczenie w różnych aspektach tej dyscypliny.

W klubie jeździeckim Lewada, mieszczącym się w Zakrzowie, który cieszy się reputacją lidera w rankingach Polskiego Związku Jeździeckiego, Sałacki szkoleniem zajmuje się ujeżdżeniem. Jego podopieczni, często medalistami Mistrzostw Polski oraz członkami Kadry Narodowej, odnoszą liczne osiągnięcia, a konie przygotowywane pod jego okiem zdobywają pierwsze miejsca na czempionatach.

W latach 2000-2004 Andrzej Sałacki był odpowiedzialny za prowadzenie polskiej kadry narodowej, co świadczy o jego wysokich kompetencjach oraz szacunku w środowisku jeździeckim. Obecnie pełni rolę konsultanta i trenera również w USA i Niemczech, co tylko potwierdza jego międzynarodową pozycję w branży.

Co więcej, jest członkiem zarządu renomowanego Internationale Dressage Trainers Club, co dowodzi jego zaangażowania w rozwój ujeżdżenia na arenie międzynarodowej. W 2012 roku pełnił także funkcję trenera i kierownika reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, co stanowi ukoronowanie jego kariery jako trenera.

Inne

Od roku 1998, w klubie Lewada odbywały się coroczne Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd znane jako Art Cup, w których uczestniczyło około 60 znanych artystów z Polski. Mistrzostwa te obejmowały trzy główne konkurencje jeździeckie: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie oraz powożenie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, oglądane w telewizji przez liczną publiczność liczącą kilka tysięcy osób.

Aktualnie planowane jest przekształcenie klubu Lewada w Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, który ma pełnić rolę o znaczeniu krajowym oraz międzynarodowym.

Andrzej Sałacki jest również autorem podręcznika jeździeckiego, zatytułowanego: Trening, sędziowanie, przepisy w konkurencji ujeżdżenia.

W 2014 roku uzyskał mandat radnego sejmiku województwa opolskiego z listy Platformy Obywatelskiej. Natomiast w 2018 roku, startując z listy Koalicji Obywatelskiej, nie udało mu się zdobyć reelekcji.

Przypisy

  1. Wyniki wyborów do sejmiku województwa opolskiego. PO przed PSL. nto.pl, 19.11.2014 r. [dostęp 20.11.2014 r.]
  2. Jeździectwo. Serwis internetowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego, IO Londyn 2012. [dostęp 25.07.2012 r.]
  3. zob. Andrzej Sałacki: Opowiem Wam o Czcionce. Ludowy Klub Jeździecki "Lewada". [dostęp 29.07.2011 r.]
  4. a b c zob. Człowiek tygodnia Andrzej Sałacki. Nowa Trybuna Opolska, 06.09.2002 r. [dostęp 27.07.2011 r.]
  5. a b c d zob. Roman Stęporowski: Królowej się nie odmawia. Saga Andrzeja Sałackiego. Nowa Trybuna Opolska, 06.06.2010 r. [dostęp 27.07.2011 r.]
  6. a b c d e zob. Andrzej Sałacki. Ludowy Klub Jeździecki "Lewada". [dostęp 27.07.2011 r.]

Oceń: Andrzej Sałacki

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:6