UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Emil Jerzyk


Emil Jerzyk, urodzony 10 stycznia 1902 roku w Krakowie, to postać, której życie i działalność wniosły wiele do polskiego przemysłu naftowego oraz polityki. Zmarł 29 grudnia 1982 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek.

Znany głównie jako wiertacz naftowy, Jerzyk był nie tylko ekspertem w swoim fachu, ale również aktywnym uczestnikiem życia politycznego Polski. Pełnił funkcję posła w Krajowej Radzie Narodowej, gdzie miał możliwość wpływania na kształtowanie polityki kraju.

Jego działalność parlamentarna obejmowała również udział w Sejmie Ustawodawczym oraz w Sejmie PRL II kadencji, gdzie jego doświadczenie i wiedza przyczyniły się do wielu istotnych decyzji. Emil Jerzyk pozostaje ważną postacią w historii zarówno przemysłu naftowego, jak i polskiego parlamentaryzmu.

Życiorys

Emil Jerzyk zdobył wykształcenie podstawowe, a jego kariera zawodowa związana była z branżą naftową, gdzie pracował jako wiertacz. Jego zawodowe życie toczyło się głównie w Dobrucowej.

Był aktywnym członkiem politycznym, przynależąc do Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczył jako delegat w Kongresie Zjednoczeniowym, a później przeszedł do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W ramach PZPR zajmował ważną rolę jako sekretarz komitetu powiatowego partii z siedzibą w Jaśle.

Emil Jerzyk rozpoczął swoją działalność polityczną 21 lipca 1945 roku, kiedy to uzyskał mandat posła do Krajowej Rady Narodowej. Następnie był posłem w Sejmie Ustawodawczym w latach 1947–1952 oraz w Sejmie PRL II kadencji od 1957 do 1961 roku, reprezentując okręgi Gorlice i Jasło.

W trakcie swojej pracy w parlamencie pełnił funkcję członka Komisji Przemysłowej w Sejmie Ustawodawczym. Natomiast w II kadencji Sejmu miał również okazję pracować w Komisji Oświaty i Nauki, Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego.

W swojej karierze Jerzyk był także sekretarzem generalnym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Naftowego. Jego aktywność w obszarze dokumentacji historycznej przyniosła mu sukces, gdy 24 września 1947 roku został uhonorowany nagrodą Komisji Centralnej Związków Zawodowych w konkursie na najlepszy pamiętnik robotniczy z czasów okupacji, którego tytuł brzmiał Przeżycia i wrażenia z czasów okupacji niemieckiej.

Ordery i odznaczenia

Emil Jerzyk, jesteś osobą odznaczoną wieloma nagrodami i wyróżnieniami za swoje zasługi. Oto niektóre z nagród, które otrzymał:

  • Order Krzyża Grunwaldu III klasy, przyznany 12 czerwca 1946 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, otrzymany 17 września 1946 roku,
  • Wpis do „Księgi zasłużonych dla województwa krośnieńskiego”, który miał miejsce w 1978 roku.

Przypisy

  1. Sprawozdania i referaty Zarządu Głównego na II Ogólno-Krajowy Zjazd Związku Zawod. Prac. Przem. Naftowego. Krosno: 1947, s. 7, 11–13, 15, 20. [dostęp 21.06.2023 r.]
  2. Wręczenie nagród Komisji Centralnej Związków Zawodowych w konkursie na najlepszy pamiętnik robotniczy z okupacji (24.09.1947) [online], www.alamy.com [dostęp 21.06.2023 r.]
  3. M.P. z 1946 r. nr 140, poz. 260 „za zasługi położone w walce z okupantem i udział w pracach konspiracyjnych w okresie okupacji”.
  4. M.P. z 1947 r. nr 27, poz. 233 „za organizację i budowę Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Naftowego”.
  5. a b c Wpisani do „Księgi zasłużonych dla województwa krośnieńskiego”. „Nowiny”. Nr 163, s. 3, 19.07.1978 r.

Oceń: Emil Jerzyk

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:19