UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mieczysław Mańkowski


Mieczysław Mańkowski, znany również pod pseudonimami „Józef” i „Ludwik”, to postać, której życie i działalność miały znaczący wpływ na polski ruch socjalistyczny oraz walkę o niepodległość. Urodził się 5 października 1862 roku w Krakowie, a swoje ostatnie dni spędził w tym samym mieście, gdzie zmarł 22 listopada 1922 roku.

Był aktywnym członkiem Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat oraz Polskiej Partii Socjalistycznej, gdzie pełnił jedną z kluczowych ról jako przywódca Organizacji Bojowej. W obrębie swoich działań, zorganizował zamach na generał-gubernatora Skałona, co świadczy o jego determinacji i zaangażowaniu w walkę o wolność.

Warto podkreślić, że Mańkowski przez wiele lat był więziony przez władze carskie, co dodatkowo uwydatnia jego ogromne poświęcenie dla sprawy narodowej. Był nie tylko działaczem, ale także organizatorem Pogotowia Bojowego PPS, co pokazuje jego inicjatywę oraz zdolność do działania w trudnych czasach.

Życiorys

Mieczysław Mańkowski przyszedł na świat w rodzinie, która miała głębokie tradycje związane z powstaniami oraz walką o niepodległość. Jego stryj, Antoni Mańkowski, będący drukarzem, brał aktywny udział w powstaniu styczniowym oraz był jednym z organizatorów ruchu socjalistycznego w Galicji. Jego ojciec, Konstanty, również był drukarzem oraz znanym działaczem związkowym i socjalistycznym.

Partia Proletariat

Na początku swojej kariery zawodowej pracował jako praktykant ciesielski w Krakowie, gdzie nawiązał znajomość z grupą socjalistów skupionych wokół Ludwika Waryńskiego. W wyniku swoich aktywności pożegnał się z wolnością; w 1878 roku został aresztowany, gdy w jego mieszkaniu odkryto kaszty drukarskie. Po kilku tygodniach na wolności, znalazł się jednak pod stałą obserwacją i stanął przed sądem, w procesie dotyczącym działalności Waryńskiego, oskarżonym o propagandę socjalistyczną.

Mańkowski z determinacją kontynuował organizowanie propagandy socjalistycznej, i zorganizował manifestację przeciwko zdrajcy Koziańskiemu, drukarzowi. Mimo że były mu postawione zarzuty z „wolnej stopy”, został ponownie aresztowany w Zabierzowie podczas odbioru broszur socjalistycznych z Wiednia. Na ławie oskarżonych 35 socjalistów, w tzw. procesie krakowskim, znalazł się obok Ludwika i Stanisława Waryńskich oraz Stanisława Mendelsona, Hieronima Truszkowskiego i swojego brata Antoniego Wincentego. 16 kwietnia 1880 roku wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni.

Jednakże, wkrótce po tym wydarzeniu ponownie aresztowano go na miesiąc, oskarżając o działalność socjalistyczną. Po zakończeniu sprawy osiedlił się we Lwowie, gdzie organizował młodzież robotniczą. W 1883 roku przystąpił do „Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat”, założonej przez Waryńskiego.

Jego działalność skłoniła go do opuszczenia Galicji i udania się do Warszawy, gdzie organizował grupy partyjne, planując nawet zamach na szpiega Huzarskiego. Jednak został aresztowany z powodu denuncjacji prowokatora Rutkowskiego i wkrótce trafił do X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. W grudniu 1885 roku Wojskowy Sąd skazał go na 16 lat katorgi. Przed wyrokiem napisano do „braci na wolności” list, w którym znalazły się następujące słowa:

Nasza sprawa robotnicza dziś się wyjaśniła, powiedziano nam przy wyroku, ze karzą nas za to, ze dążymy do zmiany ustroju ekonomicznego, rząd więc broni wyzyskiwaczy, a zamiast nędzy zapobiedz, stara się ją utrzymać. Nie utrzyma jej jednak, bo co złe zginąć musi…

Katorgę odbywał w kopalniach złota nad rzeką Karą. Po kilku latach, w sierpniu 1890 roku, został wysłany do więzienia katorżniczego w Akatuj. Po odbyciu kary oraz z uwagi na swoje austriackie obywatelstwo, został zwolniony w 1903 roku. Po powrocie do Krakowa został aresztowany za uchylanie się od służby wojskowej, ale szybko zwolniono go.

W 1905 roku opublikował swoje wspomnienia zatytułowane „U stóp szubienicy”.

Organizacja Bojowa PPS

W tamtym okresie przyłączył się do Polskiej Partii Socjalistycznej oraz stał się członkiem Organizacji Bojowej PPS. Od listopada 1905 roku zasiadał w jej pierwszym Wydziale Bojowym, z którego następnie ustąpił, obejmując kierownictwo okręgu wschodniego OB PPS.

W lipcu 1906 roku na I Konferencji Ogólnobojowej w Krakowie oraz Zakopanem ponownie został wybrany do zreorganizowanego Wydziału Bojowego. Jako aktywny członek uczestniczył w pierwszym kursie szkoły bojowej w Krakowie. W marcu 1906 roku w Warszawie pomagał w prowadzeniu uczestników III kursu bojowego. Jego charakterystykę z tamtego czasu przedstawia Jan Kwapiński, który zaznacza, że:

Wszak był skazany na ciężkie roboty, długie lata siedział w katordze za Bajkałem, a jaki jeszcze młody duchowo, ile ma zapału, jak mówi o zdaniach i obowiązkach rewolucjonistów. Tow. Mańkowski był ubóstwiany przez wszystkich bojowców.

Mańkowski odbił się również w historii, będąc głównym organizatorem zamachu na generał-gubernatora warszawskiego, Gieorgija Skałona, 18 sierpnia 1906 roku. W jego planie zakładał, że wywoła skandal dyplomatyczny, co zmusi Skałona do osobistych przeprosin. Jednak zamach, który zrealizowany został przez Wandę Krahelską, Zofię Owczarkównę i Albertynę Helbertównę, okazał się nieudany.

Po rozłamie w PPS przyłączył się do PPS Frakcji Rewolucyjnej, stając się członkiem jej Wydziału Bojowego. Po aresztowaniu Józefa Montwiłł-Mireckiego, członkowie OB PPS zdecydowali się na akcję ekspropriacji kasy rządowej w Pasażu Simonsa, aby pozyskać środki na wykupienie towarzysza. 13 sierpnia 1907 roku, w trakcie akcji, bojowcy zostali zdradzeni przez prowokatorów, co doprowadziło do tragicznych wydarzeń. Mańkowski został aresztowany 31 sierpnia 1907 roku.

Chociaż nie udowodniono mu udziału w zamachach, został skazany na 4 lata katorgi przez Warszawski Wojenny Sąd Okręgowy, jednak wyrok później złagodzono do dwóch miesięcy aresztu oraz wydalenia poza granice Królestwa. Osiedlił się w Krakowie, gdzie prowadził kursy dla członków Organizacji Bojowej.

W sierpniu 1909 roku zamierzał zorganizować kolejny zamach na generał-gubernatora Skałona. Z grupą swoich współtowarzyszy, mając na celu zaskoczenie generała, przygotowali ostrzał z wynajętego mieszkania. Gdy 10 października 1909 roku Mańkowski i Morzycka przeprowadzili zamach, bomba trafiła w niewłaściwy cel, kończąc się tragicznymi skutkami dla niewinnych cywilów.

Podczas gdy Mańkowski powracał do Krakowa z załamanym duchem, na krótko uczestniczył w działaniach Wydziału Bojowego PPS. Był w grupie, która sprzeciwiała się uniezależnieniu Związku Walki Czynnej od PPS. W marcu 1911 roku zbuntowani członkowie stąd odeszli, a w maju utworzyli PPS Opozycję, w której Mańkowski jako autor pism pod pseudonimem „Irzykowski” znacząco wpłynął na prawidłowy rozwój ideologii socjalistycznej. Jego działania i publikacje były chwalone przez Jana Cynarskiego-Krzesławskiego:

Wydał w tym czasie piękny utwór pt. „Złoty dar dla człowieka”, w którym wyprowadza socjalizm z etycznych potrzeb człowieka. Na zebraniach i konferencjach partyjnych stale podkreśla konieczność dyskutowania nad podniesieniem poziomu moralnego w ruchu socjalistycznym.

W okresie I wojny światowej

W roku 1914, w obliczu narastających napięć politycznych, skłócony z Józefem Piłsudskim, sprzeciwiał się udziałowi w legionach. W tym czasie cierpiał na poważne problemy zdrowotne. Jak wspominał Bolesław Limanowski, jego refleksje na temat wynalazków, w tym aeroplanów, czyniły go osobą kontrowersyjną, jednakże zawsze pozostawał osobą przekonaną o konieczności wyzwolenia ludzkości.

Niezależnie od choroby, w sierpniu 1918 roku udał się do Królestwa, gdzie aktywnie uczestniczył w działalności Pogotowia Bojowego PPS. Postrzegany przez środowisko socjalistyczne jako osoba wyjątkowa, posiadał zdolność do inspiracji i wpływania na innych. Jako stolarz, samouk oraz bojowiec, wzbudzał szacunek ideałami, które wyznawał.

13 listopada 1918 roku uczestniczył w demonstracji PPS w obronie rządu Ignacego Daszyńskiego. Obok osobistości takich jak: Józef Korczak, Antoni Purtal, Karol Anders, Halina Chełmicka, Zygmunt Zaremba, oraz Tadeusz Szturm de Sztrema, znalazł się w delegacji, która zgodnie z decyzją Józefa Piłsudskiego zawiesiła czerwony sztandar Pogotowia Bojowego PPS na Zamku Królewskim w Warszawie.

Po tych wydarzeniach Mańkowski stał się mniej aktywny w polityce i zaangażował się w działalność wynalazczą. Zmarł w Krakowie w listopadzie 1922 roku. Po jego śmierci, 19 grudnia 1930 roku, odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

Przypisy

  1. Waryński Ludwik Tadeusz. polskipetersburg.pl. [dostęp 18.01.2022 r.]
  2. proces krakowski, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 18.01.2022 r.]
  3. Artur Leinwand, Tadeusz Szturm de Sztrem, PWN Warszawa 1987, s. 40.
  4. Zygmunt Zaremba, Wspomnienia. Pokolenie przełomu, Wydawnictwo Literackie, Kraków-Wrocław 1983, s. 276–277.
  5. Bolesław Limanowski, Pamiętniki 1907-1919, Warszawa 1961, s. 362.
  6. Jan Krzesławski, Mieczysław Mańkowski, w: „Kronika Ruchu Rewolucyjnego w Polsce” Nr 1(5) z 1936 r. s. 73.
  7. Teodor Ładyka, Polska Partia Socjalistyczna (Frakcja Rewolucyjna) w latach 1906–1914, Warszawa 1972, s. 311.
  8. Jerzy Pająk, Organizacje bojowe partii politycznych w Królestwie Polskim 1904-1911, Warszawa 1985, s. 80.
  9. Jerzy Pająk, op. cit. s. 88.
  10. Wincenty Jastrzębski, Wspomnienia 1885–1919, Warszawa 1966, s. 246.
  11. Jan Kwapiński, Moje wspomnienia 1904–1939, Paryż 1965, s. 16.
  12. Stanisław Andrzej Radek: Rewolucja w Warszawie 1904-1909. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska”, 1938, s. 387–392.
  13. Mieczysław Mańkowski, U stóp szubienicy. Urywek ze wspomnień więziennych proletaryatczyka Spółka Nakładowa „Książka”, Kraków 1905, reprint: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1979.
  14. Beranrd Szapiro, Tadeusz Rechniewski, Warszawa 1957, s. 86.
  15. Monitor Polski z 1930 r. Nr 300, poz. 423.

Oceń: Mieczysław Mańkowski

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:21