Henryk Czarnik, urodzony 17 grudnia 1908 roku w Krakowie, a zmarły 29 lutego 1956 roku w Warszawie, to postać o bogatym dorobku zarówno w dziedzinie sportu, jak i wojskowości. Zajmował on pozycję podpułkownika Wojska Polskiego, a jednocześnie był utalentowanym piłkarzem oraz hokeistą, reprezentującym kraj na arenie międzynarodowej.
Wielu pamięta go jako wieloletniego zawodnika Legii Warszawa, gdzie zyskał uznanie i szacunek. Po zakończeniu II wojny światowej, Henryk Czarnik pełnił także funkcję prezesa klubu Legia Warszawa, który miał dla niego szczególne znaczenie. Jego wkład w rozwój sportu w tym klubie obejmował między innymi stworzenie sekcji hokeja na lodzie Legii, co znacząco wpłynęło na popularyzację tej dyscypliny w Polsce.
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Henryk Czarnik przyszedł na świat w Krakowie, w środowisku pełnym sportowych tradycji. Wczesne lata spędzające w Zawadzie, skąd pochodził jego ojciec Bartłomiej oraz matka Maria Mateja, miały znaczący wpływ na jego przyszłość.
Od 1928 roku aktywnie grał jako piłkarz w Wisłoce Dębica, aby następnie, w latach 1928–1934, dołączyć do klubu Cracovii, gdzie występował na pozycji napastnika prawoskrzydłowego. Jego talent na boisku przyciągnął uwagę, a Przegląd Sportowy relacjonował jeden z meczów z Garbarią Kraków, pisząc: „W ataku biało-czerwonych groźny był jedynie Czarnik, który do ostatniej chwili walczył o każdą piłkę. Reszta grała tylko chwilami”. W tej samej drużynie rozwijał również swoje umiejętności hokejowe, reprezentując Polskę w tej dyscyplinie.
Czarnik jest jedynym zawodnikiem w historii, który zdołał zdobyć tytuły mistrzowskie zarówno w piłce nożnej (w 1930 roku), jak i w hokeju (w 1937 roku).
W Warszawie
Kiedy matka Henryka związała się z Karolem Rudolfem, również pochodzącym z Zawady, przenieśli się do Warszawy. Zamieszkali w ekskluzywnym Domu Generalskim przy alei Szucha 16, który był przeznaczony dla oficerów wyższych rangą, stworzonym przez architekta Edgara Norwetha.
Henryk ukończył Centralny Instytut Wychowania Fizycznego (CIWF) w 1932 roku, będąc jednym z jego pierwszych absolwentów, a instytut ten powstał dzięki wsparciu marszałka Piłsudskiego. W latach 1934–1936 był zawodnikiem Legii Warszawa, a w latach 1938–1939 pracował jako trener w klubach niższych klas w Warszawie.
II wojna światowa
Gdy wybuchła II wojna światowa, Czarnik pełnił funkcję podporucznika rezerwy kawalerii i brał aktywny udział w kampanii wrześniowej. W latach 1939–1944 działał w konspiracji w obwodzie Mokotów Armii Krajowej, a podczas powstania warszawskiego dowodził szwadronem ckm 1 pułku szwoleżerów AK. Po zakończeniu walk opuścił stolicę wraz z cywilami.
PRL
Po wojnie Henryk Czarnik podjął pracę w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz GUKF. Wspólnie z ojczymem, Karolem Rudolfem, przyczynił się do odbudowy Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa, gdzie Rudolf objął stanowisko pierwszego prezydenta po wojnie, a Czarnik stał na czołowej pozycji drużyny piłkarskiej. Funkcję prezesa Legii sprawował od sierpnia 1950 do listopada 1951, będąc w tym czasie jedynym piłkarzem na tak wysokim stanowisku w lidze. Stanisław Mielech wspomina jego postać po wojnie, podkreślając, że „pierwszą osobą, która stanęła na czele drużyny Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa po wojnie, był przedwojenny piłkarz Legii – Henryk Czarnik. Okazało się, że był odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu, gdyż posiadał niesamowite umiejętności organizacyjne. Wprowadzona przez niego twarda dyscyplina szkoleniowa doprowadziła, że CWKS był rzeczywistą fabryką mistrzów”.
W 1946 roku ponownie uruchomiono sekcję hokeja na lodzie WKS Legii, którą Czarnik z sukcesem zorganizował. Od 1951 roku jego drużyna zdobyła siedem kolejnych tytułów mistrza kraju. Wraz ze Stanisławem Zakrzewskim napisał książkę „Gramy w hokeja na lodzie”, będącą przewodnikiem dla szkół podstawowych w zakresie organizacji drużyn hokejowych. W 1947 roku awansował na stopień podpułkownika, a w latach 1952–1956 był zaangażowany w działalność PTTK.
Henryk Czarnik zmarł w Warszawie i spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A29, rząd 3, grób 19).
Przypisy
- Powstańcze Biogramy - Henryk Czarnik [online], www.1944.pl [dostęp 03.01.2020 r.]
- Legia Warszawa - Strona Oficjalna - legia.com [online], legia.com [dostęp 05.10.2019 r.]
- Henryk Czarnik - WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia [online], www.wikipasy.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- Historia Legii Warszawa - Legia.Net [online], www.legia.net [dostęp 18.11.2017 r.]
- Stanisław Mielech: Sportowe sprawy i sprawki s.305
- Książęta z Książęt - Henryk Czarnik Stanisław Zakrzewski Gramy w hokeja na lodzie
- Przegląd Sportowy nr 41 (842) z 24.05.1933 r.
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Grzegorz Prącik | Józef Adamek (piłkarz) | Tadeusz Rutkowski (sztangista) | Henryk Rybicki | Marcin Kania | Piotr Korczak | Genowefa Migas | Tomasz Księżyc | Chris Pozniak | Wacław Soldan | Tomasz Mieszkowski | Adam Nawałka | Mateusz Kowalski | Robert Radwański | Jan Gmyrek | Dariusz Marzec (piłkarz) | Andrzej Seweryn (koszykarz) | Marek Baster | Michał Róg (sportowiec) | Agnieszka RadwańskaOceń: Henryk Czarnik