Władysław Mazurkiewicz (morderca)


Władysław Mazurkiewicz, znany również jako Elegancki morderca, Piękny Władek czy Upiór z Krakowa, to postać, która budzi wiele kontrowersji i emocji. Urodził się 31 stycznia 1911 roku w Krakowie, a jego życie zakończyło się w tragicznych okolicznościach - został powieszony 29 stycznia 1957 roku w tym samym mieście.

Ten wielokrotny morderca miał na swoim koncie szereg zbrodni, które były motywowane przede wszystkim pobudkami materialnymi. W jego sprawie pojawiły się zarzuty o sześć zabójstw, co ostatecznie doprowadziło do jego skazania na karę śmierci.

Wydarzenia związane z jego osobą są do dziś przedmiotem dyskusji i analiz, a jego historia pozostaje jednym z mrocznych rozdziałów w polskich kronikach przestępczości.

Życiorys

Władysław Mazurkiewicz był osobą o mrocznym życiorysie, który doprowadził do licznych zbrodni. Mieszkał w Krakowie przy pl. Biskupim 14, a przez pewien czas miał również mieszkanie w Warszawie. Jego działania były tak przerażające, że przed obliczem sądu udowodniono mu aż sześć morderstw. Najprawdopodobniej swoje pierwsze morderstwo popełnił w 1940 roku, wybierając jako ofiarę osobę pochodzenia żydowskiego. Dwa ostatnie ciała ofiar zostały odkryte pod posadzką wynajmowanego garażu przy ul. Marchlewskiego 49 w Krakowie, dzisiejszej al. Beliny-Prażmowskiego.

Wielu ludzi podejrzewało, że Mazurkiewicz był informantem gestapo, a później również szpiclem lub prowokatorem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Niemniej jednak, po badaniach przeprowadzonych przez IPN, nie znaleziono żadnych dokumentów potwierdzających te teorie. Bezkarność, jaką cieszył się Mazurkiewicz, wynikała z jego kontaktów oraz strachu, jaki wzbudzał w prokuratorach. Inna spekulacja sugerowała, że morderca działał na zlecenie swoich mocodawców, wykonując ich wyroki. Proces był porażką wymiaru sprawiedliwości, gdzie świadkowie obawiali się zeznawać, prokurator unikał tematów, a obrońca starał się wykazać, że Mazurkiewicz to urodzony morderca z naturalnymi skłonnościami do zbrodni.

Ostatecznie Makazurkiewicz został oskarżony o sześć zbrodni (cztery na mężczyznach i dwie na kobietach) oraz o dwa usiłowania morderstw. Popełnił swoje pierwsze usiłowanie, używając cyjanku potasu do zabicia ofiar, a w kolejnych trzech przypadkach posłużył się pistoletem Walther o kalibrze 7,65 mm. W ostatnich dwóch morderstwach oraz przy usiłowaniu zabił przy użyciu pistoletu Walther model 9. Mazurkiewicz przyznał się do popełnionych czynów.

30 sierpnia 1956 roku został skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano 29 stycznia 1957 roku o godzinie 16:30 w więzieniu przy ul. Montelupich. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Do widzenia, panowie, niedługo wszyscy się tam spotkamy.”

Obrońcą Mazurkiewicza był adwokat Zygmunt Hofmokl-Ostrowski, który w swoich argumentacjach ukazywał, że jego ofiary były osobami, które nie miały pełnej wartości w socjalistycznym społeczeństwie. Proces był relacjonowany przez Lucjana Wolanowskiego, który w 1956 roku publikował cykle reportaży o Mazurkiewiczu w tygodnikach „Świat” i „Express Wieczorny”. Również Marek Hłasko relacjonował proces, przygotowując na jego temat artykuł zatytułowany „Proces przeciwko miastu”.

Ofiary

W kontekście zbrodni, jakie popełnił Władysław Mazurkiewicz, niezwykle istotne jest zrozumienie jego ofiar. Poniżej przedstawiamy szczegółowe zestawienie osób, które padły ofiarą jego działań.

Lp.NazwiskoData zgonuMetoda
1Wiktor Zarzecki7 grudnia 1943otrucie
2Władysław Brylski17 lipca 1945postrzał
3Józef Tomaszewski25 października 1945postrzał
4Jerzy de Laveaux28 maja 1946postrzał
5Jadwiga de Laveaux16 maja 1955postrzał
6Zofia Suchowa16 maja 1955postrzał

Odniesienia

W oparciu o wydarzenia związane z osobą Mazurkiewicza, Jacek Wołowski wzbogacił swoją powieść kryminalną Walther nr 45771, która miała premierę w 1956 roku. W tej książce z udziałem przestępcy osobowość została zmieniona na Żurkiewicza, co dodaje głębi fabule.

W późniejszych latach, w 2015 roku, Cezary Łazarewicz opublikował Elegancki morderca, dzieło, które rysuje portret Mazurkiewicza, odkrywając szczegóły jego życia oraz zbrodni.

Na podstawie historii związanej z Mazurkiewiczem, w 2017 roku Krzysztof Lang zrealizował film Ach śpij kochanie. W tej produkcji główną rolę zagrał Andrzej Chyra, co przyczyniło się do jeszcze większego zainteresowania tą fascynującą i tragiczną postacią.

Książka

W 2024 roku Andrzej Gawliński zaprezentuje swoją najnowszą książkę, która szczegółowo opisuje zbrodnie oraz sposoby działania Władysława Mazurkiewicza. Publikacja nosi tytuł: Upiór z Krakowa. Władysław Mazurkiewicz – morderca i oszust.

Przypisy

  1. Zabijali Dla Zysku – Książki Morderca z ogłoszenia Krzysztof G Skorpion z Wrocławia Bestia z Sulejowa Henryk Moruś Upiór z Krakowa Władysław Mazurkiewicz Banda z Augustowa [online], kryminalistyczny.pl [dostęp 26.04.2024 r.] (pol.).
  2. KatarzynaK. Wajda, Krwawe widmo Mazurkiewicza [online], newsweek.pl, 19.02.2015 r. [dostęp 10.09.2019 r.] (pol.).
  3. KrzysztofK. Cieślik, Recenzja książki: Cezary Łazarewicz, „Elegancki morderca” [online], polityka.pl, 12.01.2016 r. [dostęp 10.09.2019 r.] (pol.).
  4. BartoszB. Staszczyszyn, "Ach śpij kochanie", reż. Krzysztof Lang [online], culture.pl, 24.10.2017 r. [dostęp 10.09.2019 r.] (pol.).
  5. KatarzynaK. Cygler, Władysław Mazurkiewicz, czyli "elegancki morderca" z Krakowa [online], polskieradio.pl, 25.06.2019 r. [dostęp 10.09.2019 r.] (pol.).
  6. ArturA. Drożdżak, Skazani na śmierć: Władysław Mazurkiewicz. Elegancki morderca [online], gazetakrakowska.pl, 23.11.2013 r. [dostęp 10.09.2019 r.] (pol.).

Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":

Karol Kot (morderca) | Janusz Trela

Oceń: Władysław Mazurkiewicz (morderca)

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:13