Aleja płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Krakowie


Aleja płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego to ważny element krajobrazu Krakowa, sięgający swoimi korzeniami lat 30. XX wieku. Znajduje się ona w całości w dzielnicy II Grzegórzki, co czyni ją jednym z kluczowych miejsc w tej części miasta.

Początek alei wyznacza Rondo Mogilskie, które jest strategicznym punktem komunikacyjnym. W historii miasta aleja ma szczególne znaczenie, ponieważ upamiętnia podpułkownika Władysława Belinę-Prażmowskiego, który był jednym z prezydentów Krakowa.

Warto zaznaczyć, że aleja została zbudowana wzdłuż linii dawnych fortyfikacji austriackich, co nadaje jej dodatkowego historycznego kontekstu. W tym samym czasie, kiedy powstawała aleja, przy niej budowano także Osiedle Oficerskie, co przyczyniło się do rozwoju tej okolicy.

Nazwa alei

Aleja płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Krakowie ma bogatą historię, która odzwierciedla zmiany społeczne i polityczne w Polsce. Warto zwrócić uwagę na etapy, jakie przeszła ta aleja w ciągu lat.

  • do 1938 – I Osiedla Oficerskiego,
  • 1938–1949 – Władysława Beliny-Prażmowskiego,
  • 1949–1990 – Juliana Marchlewskiego,
  • od 1990 – Władysława Beliny-Prażmowskiego.

Każda z tych nazw odzwierciedla różne aspekty historyczne i kulturowe Krakowa.

Otoczenie alei

W bezpośrednim sąsiedztwie alei można znaleźć szereg interesujących obiektów, które stanowią ważne punkty odniesienia w okolicy. Należą do nich:

Przypisy

  1. a b Beliny-Prażmowskiego, Władysława. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 52 s. 2000 r. ISBN 83-01-13325-2.

Oceń: Aleja płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Krakowie

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:17