Galeria QQ to polska galeria sztuki współczesnej, która nie prowadzi działalności komercyjnej. Została ona założona w 1988 roku w malowniczym Krakowie, a jej istnienie miało istotny wpływ na rozwój polskiego nurtu sztuki instalacyjno-performacyjnej.
W ciągu swojej historii, Galeria QQ przyczyniła się do promocji innowacyjnych form artystycznych, stając się miejscem, gdzie współczesna sztuka może swobodnie rozwijać się i być eksperymentowana. To właśnie w jej murach powstają dzieła, które nie tylko zaskakują, ale także inspirują kolejne pokolenia artystów.
Historia i charakterystyka
Galeria QQ została stworzona z inicjatywy trzech wizjonerskich studentów: Łukasza Guzka, Cezarego Woźniaka, którzy wówczas kończyli studia z zakresu historii sztuki na UJ, oraz Krzysztofa Klimka, studentem malarstwa na ASP. Początkowo galeria miała swoją siedzibę w piwnicy budynku usytuowanego przy ul. Rakowickiej 21, gdzie mieszkał Woźniak, jednak w 1994 roku przeniesiono ją na poddasze prywatnego domu Guzka, znajdującego się przy ul. Mehoffera 2. W początkach XXI wieku działalność galerii kontynuowano przez stronę spam.art.pl.
Program galerii QQ był zróżnicowany, koncentrując się w szczególności na performance’ach oraz wystawianiu instalacji artystycznych. Działała w nurcie konceptualizmu, który cieszył się dużą popularnością w polskiej awangardzie od lat 70. XX wieku. W centrum zainteresowania znajdowała się sztuka bazująca na czasie lub ściśle związana z charakterystyką konkretnego miejsca. Każde z wydarzeń było dokładnie dokumentowane, często przy pomocy taśm wideo oraz fotografii. W ramach galerii funkcjonowało także wydawnictwo QQ Press, które corocznie publikowało wybór tekstów teoretycznych, podsumowujących minione wydarzenia i wystawy.
W galerii mieli zaszczyt gościć wielu znakomitych artystów, takich jak: Marcin Berdyszak, Brian Connolly, Oskar Dawicki, Władysław Kaźmierczak, Paweł Kwaśniewski, Alastair MacLennan, Maria Anna Potocka, Józef Robakowski, Jan Rylke, Łukasz Skąpski, Jan Świdziński, Artur Tajber, Piotr Wyrzykowski.
Mimo że galeria powstała tuż przed upadkiem komunizmu w Polsce, jej założenie, według słów Guzka, nie miało na celu podejmowania działań politycznych. Po 1989 roku galeria nie nawiązała współpracy z żadną instytucją kultury ani nie starała się o dotacje, a cała jej aktywność była finansowana wyłącznie ze środków prywatnych.
Przypisy
- dr hab. Cezary Woźniak. Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 21.11.2012 r.]
- a b c d e f Łukasz Guzek: Masz tyle, ile samemu sobie stworzysz. Artpapier.com. [dostęp 21.11.2012 r.]
- Warsztaty i wykłady artystyczne dla młodzieży. Małopolskie Centrum Kultury Sokół. [dostęp 21.11.2012 r.]
- a b c d e Galeria QQ. Culture.pl. [dostęp 21.11.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane ze sztuką":
Galeria Starmach | Space Gallery | Galeria Piano Nobile w Krakowie | Galeria AB | Galeria Zderzak | Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie | Galeria Sztuki Raven | Galeria Plakatu | Galeria NovaOceń: Galeria QQ