K1, znany potocznie jako Błękitek, to nowoczesny budynek biurowy usytuowany w Krakowie. Jego lokalizacja przy dzielnicy II Grzegórzki przy alei Pokoju 1, w pobliżu Ronda Grzegórzeckiego, czyni go doskonałym miejscem zarówno do pracy, jak i do spędzania czasu.
Budowla, mierząca w sumie 105 metrów (z czego 77 metrów do szczytu elewacji), składa się z 20 kondygnacji, co czyni ją jednym z najwyższych obiektów w mieście. Warto zauważyć, że K1 zajmuje drugie miejsce pod względem wysokości w Krakowie, a ponadto uznawany jest za najwyższy wieżowiec biurowy w okolicy. Jest to także przykład tzw. „budynku inteligentnego”, który idealnie wpisuje się w nowoczesne standardy budownictwa.
Obiekt położony jest na terenie Grzegórzkach, co sprzyja nie tylko codziennej pracy, ale również dostępowi do wielu atrakcji, które ta część Krakowa oferuje.
Podstawowe informacje
Obiekt znany jako K1 to nowoczesny wieżowiec o imponujących parametrach. W jego specyfikacji znajdziemy szereg istotnych informacji, które świadczą o funkcjonalności i wygodzie tego miejsca.
- wysokość całkowita wynosi 105 m,
- wysokość do dachu osiąga 77 m,
- budynek składa się z 20 kondygnacji,
- powierzchnia biurowa to 16 000 m²,
- powierzchnia jednego piętra wynosi 1900 m²,
- parking podziemny jest dostępny pod częścią niską,
- dodatkowo parking znajduje się wokół całego budynku.
Historia
„Historia tego znanego wieżowca sięga do początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Wówczas zrodziły się plany budowy większej liczby podobnych konstrukcji w rejonie Grzegórzek, które miały stworzyć tak zwaną „krakowską Manhattan”. Z tej planowanej inwestycji powstał jedynie K1 oraz jego bliźniak, Unity Tower (dawniej znany jako Biurowiec NOT). Budowa Unity Tower rozpoczęła się w 1975 roku, została jednak przerwana w 1979, aby wznowić ją w 2016 i zakończyć ostatecznie w 2020 roku.
W 1972 roku ruszyła budowa wieżowca, której projekt opracował znany architekt Janusz Ingarden. Budynek ten poświęcony był Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, co wpłynęło na skrótową nazwę RSW „Prasa”. Z końcem 1975 roku prace budowlane zostały wstrzymane z powodu stanu surowego budynku oraz wyników prób wytrzymałościowych, które ujawniły, że konstrukcja nie jest w stanie dźwignąć ciężaru niezbędnego do zainstalowania maszyn drukarskich. Swoim wyglądem wieżowiec wyróżniał się pomarańczowo-żółtą elewacją oraz nowatorskimi na tamten czas szybami pokrytymi cienką warstwą złota, które niestety z biegiem lat okazały się nietrwałe i wrażliwe na czynniki atmosferyczne.
W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku wieżowiec stał się własnością szwedzkiej firmy Swede Center Ltd., która początkowo planowała jego wyburzenie w celu budowy nowego kompleksu. Ostatecznie zdecydowano, że bardziej opłacalne będzie przeprowadzenie gruntownego remontu i dostosowanie budynku do nowoczesnych standardów. Architekci zaangażowani w projekt przebudowy to: Krzysztof Kiendra jako główny projektant, Wacław Kujbida oraz Adam Reczek jako współprojektanci, a także Witold Nowak, Marta Lipska, Zbigniew Filipka, Thomas Wahlberg, Marius Lorentzen oraz Jarosław Dąbrowski. Prace remontowe zostały rozpoczęte w 1996 roku i zakończone dwa lata później.
W trakcie całkowitej przebudowy zwiększono powierzchnię biurową, wzmocniono konstrukcję oraz obniżono cztery najwyższe kondygnacje, dobudowując pięć nowych, nowoczesnych pięter, które zostały pokryte błękitnym szkłem importowanym z Luksemburga. Ten zabieg przyczynił się do nadania wieżowcowi jego nieoficjalnej, lecz popularnej nazwy. Po zakończeniu modernizacji, budynek otrzymał nową nazwę: „Cracovia Business Center”. Modernizacja zdobyła uznanie w formie tytułu „Budowa Roku 1998”, przyznanego w konkursie pod patronatem marszałka województwa małopolskiego, doceniając zarówno projekt, jak i realizację. Po zakończeniu przebudowy znaczną część powierzchni biurowej wynajął Bank BPH, a po roku 2008 siedzibę przeniósł tam Bank Pekao.
W 2014 roku wieżowiec przeszedł kolejną wewnętrzną modernizację, zachowując jednocześnie swoją charakterystyczną zewnętrzną formę. W wyniku tych zmian, budynek zmienił nazwę z „Cracovia Business Center” na „K1”.
Pozostałe obiekty w kategorii "Wieżowce":
Quattro Business Park | Salwator Tower | Wieża Zegarowa na Wawelu | Wieża Zygmuntowska na Wawelu | Budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Krakowie | Dom Wschodzącego Słońca (wieżowiec) | Rondo Business Park | SLR Krzemionki | Unity TowerOceń: K1 (wieżowiec)