Parafia św. Józefa w Krakowie (Podgórze)


Parafia św. Józefa w Krakowie (Podgórze) to placówka rzymskokatolicka, która funkcjonuje w ramach dekanatu Kraków-Podgórze, a jej historia sięga roku 1818.

Jest to ważna wspólnota dla mieszkańców Podgórza, która stanowi część archidiecezji krakowskiej.

Historia parafii

Historia nowo powstałej parafii związana jest z wydarzeniami z roku 1784, kiedy to w uniwersale cesarza Józefa II zawarto artykuł, który poruszał konieczność wybudowania kościoła w świeżo utworzonym mieście Podgórze. Pomimo wydania tego dekretu, lokalne społeczeństwo doczekało się powstania samodzielnej parafii dopiero 19 kwietnia 1818 roku. W tym dniu do użytku wiernych oddano skromną kaplicę, której pierwszym proboszczem był ks. Alojzy Owsiński. Kaplica znajdowała się w Oekonomie Gebaeude, będącym budynkiem rządowym, gdzie wcześniej mieścił się magazyn mundurów.

W 1832 roku, na Rynku Podgórskim, zrealizowano projekt budowy kościoła św. Józefa, który został zaprojektowany przez miejskiego budowniczego, Franciszka Brotschneidera. Kościół zbudowany w stylu klasycyzującym charakteryzował się prostą architekturą, przypominającą skrzynkę z niską wieżą na froncie. Do nowej świątyni przeniesiono także wyposażenie z zburzonego (w latach 1835-1838) kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie.

Jednakże budowla ta okazała się być wadliwa, co już na początku XX wieku doprowadziło do potrzeby jej rozbiórki. Dziś jedyną pamiątką po dawnej świątyni pozostaje murowana dzwonnica z 1879 roku, znajdująca się za nowym kościołem.

W 1905 roku rozebrano stary kościół, a 13 maja tegoż roku miało miejsce poświęcenie oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod nową budowlę. Uroczystość konsekracji nowego kościoła odbyła się 24 października 1909 roku. W najnowszej historii, 19 marca 2021 roku, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ustanowił w kościele parafialnym pw. św. Józefa archidiecezjalne sanktuarium.

Wspólnoty parafialne

W Parafii św. Józefa w Krakowie (Podgórze) istnieje wiele aktywnych wspólnot, które angażują się w życie kościoła oraz wspierają swoich członków w duchowym rozwoju. Każda z nich pełni istotną rolę w duszpasterstwie i działalności charytatywnej wspólnoty lokalnej. Oto niektóre z nich:

  • duszpasterska rada parafialna,
  • ruch światło-życie „Oaza”,
  • duszpasterstwo akademickie „Wiosna Kościoła PRO”,
  • fundacja charytatywna św. Józefa,
  • wspólnoty kręgi domowego kościoła,
  • żywy różaniec,
  • mężczyźni św. Józefa,
  • lektори,
  • ministranci,
  • szkolne koło Caritas,
  • dzieci Boże,
  • schola „Nutki św. Józefa”.

Każda z tych grup angażuje się w różnorodne działania, które mają na celu nie tylko wsparcie duchowe, ale również pomoc potrzebującym oraz promowanie wartości chrześcijańskich w codziennym życiu.

Zasięg parafii

Obszar, na którym znajduje się parafia, obejmuje wiele ulic, w tym m.in. św. Benedykta, pl. Bohaterów Getta oraz Brodzińskiego. Znajdziemy tu także ulice Celna, Czarnieckiego, Czyżówka, Dąbrowskiego, Dąbrówki, Dekerta, Dembowskiego, Hetmańska, Janowa Wola, Józefińska, a także Kalwaryjska (od numeru 9 do 22 dla numerów parzystych).

Dalej wymienić można Kącik, Kiełkowskiego, św. Kingi, Kopiec Krakusa, Kraka, Krakusa i Lanckorońska. W tym rejonie znajduje się również pl. Lasoty, Legionów Piłsudskiego oraz Limanowskiego.

Warto również zwrócić uwagę na uliczki Lipowa, Ludowa, Lwowska, Mariewskiego, Mydlarska, Na Dołach (numery 5–7), Nadwiślańska, Na Zjeździe, pl. Niepodległości oraz Parkowa, które także należą do obszaru parafii.

Na uwagę zasługują również Piwna, al. Pod Kopcem, Potiebni, Przemysłowa, Przy Moście (numery 1–2), pl. Przystanek, Powstańców Wielkopolskich, Radosna, Rejtana, Rękawka, Robotnicza, Romanowicza oraz Rynek Podgórski.

Nie można zapomnieć o Sokolska (numery 1–2), Solna, Staromostowa, Stawarza, Ślusarska, Targowa, Tarnowskiego, Tatrzańska, Traugutta, Wałowa, Wapienna, Warneńczyka (numery parzyste), Węgierska oraz Wielicka (numery nieparzyste do 19 oraz parzyste do 26a).

Obszar parafii zamyka Zabłocie, Zamknięta, Zamoyskiego (numery parzyste do 20, nieparzyste do 7), Za Torem oraz Zaułek.

Kamieniołom

W sercu naszej parafii, w podziemiach plebanii, znajduje się Kamieniołom im. Jana Pawła II, który stanowi wyjątkowe miejsce spotkań oraz działalności kulturalnej i duszpasterskiej.

Przypisy

  1. Dekret – Parafia i Sanktuarium Świętego Józefa w Krakowie-Podgórzu. jozef.diecezja.pl. [dostęp 27.01.2023 r.]

Oceń: Parafia św. Józefa w Krakowie (Podgórze)

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:9