Mykwa Wielka to historyczny obiekt, który można znaleźć w sercu Krakowa, w dzielnicy I Stare Miasto. Jej dokładny adres to ul. Szeroka 6, zlokalizowana na malowniczym Kazimierzu.
Budynek mykwy powstał w 1567 roku, z zamiarem służenia społeczności żydowskiej Krakowa. W początkach XX wieku przeszedł on gruntowną renowację, która niestety wywołała spore kontrowersje, ponieważ podczas prac zniknęły cenne średniowieczne elementy wnętrza. Rytualna łaźnia, ulokowana w podziemiach, dostępna jest po przejściu około czterdziestu stromych, kamiennych schodów. Warto zaznaczyć, że pierwotnie ściany tej łaźni były pokryte drewnem cembrowanym, lecz obecnie mamy do czynienia z cementowymi powierzchniami.
W czasie II wojny światowej, budynek ten stał się ofiarą zniszczeń ze strony hitlerowców, którzy doszczętnie go zdewastowali. Mimo tego, kształt basenu kąpielowego przetrwał. Po zakończeniu wojny, w latach 1974–1976, mykwa została poddana remontowi, a następnie przekształcona w siedzibę Pracowni Konserwacji Zabytków. Sukcesywnie, w latach 90. XX wieku, obiekt został zwrócony Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, która zaaranżowała w nim żydowską restaurację Klezmer-Hois oraz hotel.
Warto również wspomnieć, że w latach 2004–2013 w budynku miała swoją siedzibę Teatr BARAKAH, co przyczyniło się do większego zainteresowania tym miejscem.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 22.08.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Beczka (duszpasterstwo akademickie) | Słup dębnicki | Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie | Budynek Seminarium Duchownego na Wawelu | Dom Katedralny na Wawelu | Arcybractwo Męki PańskiejOceń: Mykwa Wielka w Krakowie