Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie, znane również jako TP MNK, to organizacja pozarządowa, która pełni rolę stowarzyszenia dla osób fizycznych, zainteresowanych szerokim zakresem sztuki i kultury artystycznej. Jej głównym zadaniem jest upowszechnianie wiedzy na temat sztuki wizualnej oraz użytkowej, jak również badań naukowych związanych z historią i stanem sztuki. Towarzystwo dąży do wspierania lokalnych społeczności poprzez rozwijanie zamiłowania do kolekcjonerstwa oraz zapewnia finansowe wsparcie dla Muzeum Narodowego w Krakowie w zakresie jego działalności statutowej.
Historia Towarzystwa sięga 1903 roku, kiedy to zostało założone z inicjatywy uznanych postaci sztuki, takich jak Teodor Axentowicz, Feliks Jasieński, Feliks Kopera oraz Leon Wyczółkowski. Początkowe cele stowarzyszenia polegały na zakupie dzieł sztuki, głównie polskich artystów, oraz na tworzeniu publicznego muzeum, które miałoby reprezentować bogactwo ówczesnej sztuki polskiej. W ciągu swojego istnienia Towarzystwo zaangażowało się w organizowanie wystaw malarstwa i rzeźby oraz w prowadzenie odczytów popularnonaukowych poświęconych sztuce, a także w finansowe wspieranie polskich artystów.
Aktualnie TP MNK zrzesza około 400 członków, wśród których znajdują się zarówno miłośnicy sztuki, jak i popularyzatorzy wiedzy o niej, kolekcjonerzy oraz profesjonaliści w dziedzinie muzealnictwa i historii sztuki. Organizacja aktywnie współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie, zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i finansowym. W ostatnich latach do najważniejszych osiągnięć stowarzyszenia należy: dofinansowanie zakupu grafik Stanisława Fijałkowskiego, zakup dwóch XVIII-wiecznych ewangeliarzy, zorganizowanie cyklu wykładów pod nazwą Wokół Muzeum, wystawy Rozmowy niedokończone - wokół "Rejtana" Jana Matejki oraz pozyskanie istotnych funduszy dla Muzeum Karola Szymanowskiego "Atma" w Zakopanem.
Pozostałe obiekty w kategorii "Stowarzyszenia":
Stowarzyszenie Wiosna | Stowarzyszenie Siemacha | Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne | Kuźnica (stowarzyszenie)Oceń: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie