Zbiorniki wodne w Przylasku Rusieckim


W Przylasku Rusieckim, który znajduje się w malowniczej okolicy wschodniej części Krakowa, można natknąć się na wyjątkowy zespół stawów, które stają się coraz popularniejszym miejscem rekreacji i wędkarstwa. Zlokalizowane w Dzielnicy XVIII Nowej Hucie, te zbiorniki wodne są rozproszone w okolicach ul. Karasiówka.

Składają się z 14 zbiorników o łącznej powierzchni 86 hektarów, które powstały w starym zakolu Wisły. W latach 50. i 60. XX wieku, teren ten był miejscem intensywnego wydobycia żwiru przez Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa, które dostarczały surowiec na budowę Huty im. Lenina. Po zakończeniu eksploatacji, wyrobiska zalane zostały wodami gruntowymi, co sprawiło, że utworzyły się typowe bagry.

Warto dodać, że zbiorniki te oddziela od Wisły wał przeciwpowodziowy. W Krakowie można znaleźć kilka analogicznych stawów, między innymi Zalew Bagry, Staw Płaszowski oraz zbiorniki w Brzegach.

Choć zbiorniki nie mają formalnych nazw, są zidentyfikowane numerami. Największym z nich jest akwen 1, na którego wschodnim brzegu obecnie znajdują się plaża oraz kąpielisko, cieszące się dużą popularnością wśród mieszkańców. Cały zespół zbiorników jest dzierżawiony przez krakowski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, który odpowiedzialny jest za zarybianie tych wód.

Większość zbiorników, takich jak akweny 1, 2, 3, 5, 7, 9, 12, 13 oraz 14, jest ogólnodostępna dla wędkarzy po wykupieniu pakietu u gospodarza łowiska, który ma siedzibę w Nowej Hucie na os. Szkolnym 39. Niektóre zbiorniki są ujęte w kategorie łowisk specjalnych, w tym akwen 4, który należy do Koła Ciepłownik oraz akwen 6 do Koła Niepołomice.

Pomimo, że zbiorniki pełnią rolę rekreacyjną, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewiduje się ich dalszy rozwój. Już w 2021 roku zrealizowane zostały prace modernizacyjne na zbiorniku nr 1, które tworzyły infrastrukturę wypoczynkową. W przyszłości planowana jest także budowa skansenu, a być może również wykorzystanie miejscowych źródeł geotermalnych do realizacji inwestycji związanych z termami.

Dodatkowo, planuje się utworzenie użytku ekologicznego z akwenów 5, 6, 7, 10, 11 oraz z południowej części akwenu 9. Szczególną ostoją przyrody są wysepki oraz okolice zbiorników, które stanowią siedlisko wielu ptaków wodnych, takich jak perkoz dwuczuby, kaczka krzyżówka czy łabędź niemy.

Przypisy

  1. Modernizacja kąpieliska w krakowskim Przylasku Rusieckim [online], Sztuka Krajobrazu, 11.05.2022 r. [dostęp 07.03.2023 r.]
  2. Cen­trum Re­kre­acji i Wy­po­czyn­ku „Przy­la­sek Ru­siec­ki” [online], Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. [dostęp 19.05.2020 r.]

Oceń: Zbiorniki wodne w Przylasku Rusieckim

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:5