Andrzej Celarek


Andrzej Celarek, znany również pod pseudonimem „Sawa”, to postać, która zapisała się w historii Polski. Urodził się 30 listopada 1920 roku w Krakowie, gdzie spędził część swojego życia, a następnie odszedł 5 stycznia 2016 roku w Chałupach.

Był on polskim dziennikarzem oraz publicystą historycznym, którego prace przyczyniły się do zachowania pamięci o ważnych wydarzeniach w naszej historii. Jako uczestnik powstania warszawskiego, jego doświadczenia z tego trudnego okresu wpłynęły na jego dalsze zainteresowania dziennikarskie oraz literackie, co zaowocowało wieloma znaczącymi publikacjami.

Życiorys

Andrzej Celarek urodził się w malowniczym Krakowie, jednak w zaledwie dziesiątym roku życia, po tragicznym odejściu swojego ojca, przeniósł się do stolicy Polski, Warszawy. Tam rozpoczął swoją edukację w Liceum Samochodowo–Lotniczym, gdzie rozwijał swoje zdolności i umiejętności.

W okresie okupacji niemieckiej aktywnie uczestniczył w działalności konspiracyjnej, a także zasilił szeregi Armii Krajowej. Celarek brał udział w zaciętej walce podczas powstania warszawskiego, gdzie służył w batalionie „Bałtyk”. Niestety, 4 sierpnia 1944 roku doznał rany w okolicach ul. Puławskiej 139, co zakończyło jego dalsze zmagania w tym heroicznie trudnym czasie. Po chwili w niewoli trafił do stalagu X B Sandbostel, gdzie spędził złożony okres wśród innych więźniów wojennych.

Po zakończeniu wojny i powrocie do rodzimej Polski, Celarek podjął pracę w redakcji „Kurier Wrocławski”, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W tym czasie zyskał popularność dzięki publikacjom komiksowym, w tym serii o „Józku i Walerku”. Następnie postanowił zmienić miejsce zamieszkania, przeprowadzając się najpierw do Pucka, a później do Chałup, gdzie kontynuował swoją pasję do pisania, zajmując się publicystyką historyczną.

Książki Andrzeja Celarka

Andrzej Celarek jest autorem wielu interesujących książek, które zdobyły uznanie w świecie literackim. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • Bitwa o Zatokę Leyte, Gdańsk 1960 (seria Miniatury Morskie),
  • Morski dywizjon lotniczy. Wspomnienia lotników (2002, II wyd. 2013),
  • Sterowce w pierwszej wojnie światowej (2006).

Przypisy

  1. a b KrzysztofK. Hoffmann KrzysztofK., Zmarł Andrzej Celarek, uczestnik Powstania Warszawskiego i miłośnik lotnictwa [online], puck.naszemiasto.pl, 01.2016 r. [dostęp 08.04.2018 r.]
  2. a b Andrzej Celarek [online], 1944.pl/powstancze-biogramy [dostęp 08.04.2018 r.]

Oceń: Andrzej Celarek

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:8